Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Open space přináší syndrom, který je považován za civilizační chorobu

Na jedné straně z úst manažerů zaznívají slova jako flexibilita, dynamika, motivace, komunikace, ale i úspora nákladů a přehled o zaměstnancích. Na straně druhé z úst zaměstnanců slyšíme o stresu, hluku a nedostatku soukromí. O čem je řeč? O fenoménu zvaném open space.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zažil jsem to dvakrát, jednou 5 lidí podruhý 3 lidi a to mělo svý výhody. Co se pak ve firmě rozmohlo jsou kanceláře, které mají velké okno takže tam sedíte solo, ale je videt kolem a šéf vidí skrz kamkoliv, to si myslím je dobrej kompromis. Manzažer má přehled a přitom zaměstnanec v kanclu nic neslyší a necítí a tak.

0 0
možnosti

Ještě si vzpomínám, jak v knize Zákony profesora Parkinsona fungují poradenské firmy, najaté pro zvýšení efektivity práce. V jedné společnosti doporučili:

a) zbourat příčky a vytvořit openspace, b) vymalovat šedivé zdi na oranžovo, c) koupit samočinný počítač na 1mil liber (byly to cca šedesátá léta)

V podobné společnosti, kde již open space a oranžové zdi měli, doporučili:

a)postavit příčky mezi stoly, b)vymalovat na šedo, c) koupit samočinný počítač za 1mil liber

Poradenská firma si svůj plat musí prostě nějak zasloužit:-)

1 0
možnosti

Raději bych drhnul záchody, než trávit čas v tomto falešném a odporném prostředí.

0 0
možnosti

Ja asi taky. Ale za to drhnuti zachodu je min penez. Mame dceru a hypoteku...

0 0
možnosti

Odlišný pohled - jako introvert jsem měl obavu do taknějak open space (řada polostěnou oddělených boxů po 3+3 hned za sebou) prostředí a musím říct že v našem případě (IT firma) je to výborné. Velice záleží na konkrétní implementaci a kolektivu. Panuje tu nesmírně přátelská a veselá atmosféra jak na stejné úrovni tak i od výše postavených. Nikdo tu nekouká přes rameno jestli si člověk náhodou nedává pauzu (což by bylo ironické když tu je i gameroom). Hluk tu není, kdyžtak si pro soustředění dá člověk sluchátka (ale pak člověk neslyší vtipy a hlášky). Je to i efektivnější pro práci, rychlejší komunikace s týmem, messaging používáme také, ale když chce člověk něco ukázat, nakreslit, mluvit ve skupině, to už je lepší osobně. Na stole klidně nechám peněženku i telefon a vím že to nemusím řešit. Chápu že takto to není všude a v některých firmách bude OS za trest, ale nemusí to prostě platit vždy.

0 0
možnosti

smrad, hluk, ztráta soukromí, nemoci atd...výhody žádné, leda že se dá rychle na dálku podívat, jestli je někdo u sebe nebo ne...

0 0
možnosti

Jo, vyhoda pro sefa, kontrolovat, jestli neni zamestnanec na netu...

0 0
možnosti

Velmi dobrý článek na téma open space dnes vyšel na Psychologie.cz: http://psychologie.cz/korporatni-bezdomovci/

0 0
možnosti

Možná před 10ti lety byl Open Space smyslný, dnes už ne. Dnes všichni kolegové spolu komunikují prostřednictvím chatu ve FB, a to má svoje výhody už třeba v tom, že si to můžete přečíst znovu, třeba doma. Myslím, že pro drtivnou většinu lidí je více motivující mít vlastní maličkou kancelář, ve které jsou sami a tím si připadají více v klidu a tím tedy více pracují. Tak jsem to měl i já.. pak přišel Open Space a šlo to do kytek, rámus, každou chvilku někdo drcne do stolu, skoro strach nechat na stole telefon a odejít na záchod, protože Vás tam může někdo obložit ( hold se krade všude ) nechat tam přes noc na stole třeba pero za 700 se mi nevyplatilo... co potom když onemocníte a je stůl třeba 3 dny bez dozoru. No byla to hrůza a už nikdy nic takového nechci

0 0
možnosti

open space Futurama invalidovna, pry to vyhralo nejakou architektonickou cenu. Asi za dizajn budov zvenci a ty jezirka. Ale uvnitr je to horsi. Spodni patro ma docela tmu. Nahore ze zase sviti svetlo ze vsech stran, zaluzie se otviraji jak se jim zachce, klimatizace ma jeden ovladaci cudlik na 50 osob, nekomu tahne za krkem, nekomu je vedro. Holky chteji tricecka na raminkach a vypnutou klimatizaci a jenom otevrena okna, chlapi tilka nosit nesmi, ani kratasy, tak by radsi jemne zaplou klimu. Vysledkem je, ze chlap musi jit po praci propocenej a nastvanej. Stoly a pocitace jsou otoceny casto tak, ze mate svetlo od zad, velke okno zprava, takze vas to osvetluje a clonite si rukou pri psani, zaroven vadi protisvetlo  z okna cloveka, ktery sedi oproti vam. Dalsi kapitolka jsou triskajici dvere, protoze jsou protipozarni, tak maji Abloy assa zamky, ktere vydavaji otravny kluk a lidi za kliky berou tak, ze jdou vyrvat trezorove dvere, jakoby nabijeli kulovnici. Kolegove z jinych tymu se bavi cely den o blbostech, tj o svych detech, o tom jak kupuji, predelavaji baracky a byty, jake maji problemy se zedniky a kde se co da kupit levneji, nastesti mi prace umoznuje mit skoro cely den sluchatka, ale obcas neslysim, kdyz mi nekdo vola. Kolegove taky prisli hlasite telefonuji, po anglicky s velice otravnym ceskym akcentem, des, des des. Ale uz to taham sestym rokem, porad nas stehuji po patre, podle toho, jak bobtnaji tymy, v lete bude zase velke stehovani narodu.

3 0
možnosti

Lide v OS jsou velice vynalezavy a v zadnem jinem prostredi neumi lide lepe imitovat praci. Videl jsem jak produktivita v OS sla prvni 2 mesice strme nahoru aby se pote snizila jeste pod puvodni stav. Lide si v OS nemusi sednout a pak je velky problem. Lide z HR razi heslo, ze budou vymenovat lidi tak dlouho dokud to nebude fungovat, coz efektivite nepomaha. Vyhody OS jako je vetsi efektivita a lepsi komunikace mezi lidmi jsou tezce nadhodnocene. Bezny pohled do dnesnich OS je ze 50% ma sluchatka a komunikuje s kolegou pres chat nebo mail. 20% je na pochuzkach, 20% v kuchynce a 10% venku kouri a to delaji cely den.

4 0
možnosti

Chce to vyměňovat lidi na HR tak, až pochopí, co určuje produktivitu práce. Ještě jsem neviděl, že by HR mělo nějakej problém a samo muselo prokazovat, že funguje to, co říkají resp. na co si najímají různé chytrolíny.

5 0
možnosti

Neni to o open space, ale o lidech... V dobrém a zdravém kolektivu je to buřt. Pokud máte na pracovišti blba, pak je open space "problém" ;) ;)

1 4
možnosti
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...