Diskuze

Historie financí: na počátku bankovnictví byly směnka a tajná kniha

Je považován za zakladatele moderního bankovnictví. Giovanniho di Bicci de‘ Medici si na konci 14. století otevřel ve Florencii vlastní banku a díky pečlivému účetnictví a zcela novým finančním operacím získal nejvýznamnější klienty své doby: krále i papežský dvůr.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Doufám, že páni akademici nezapomenou na 70. léta 20. stol., kdy vlády definitivně opustily zlatý standard a křivka inflace vyletěla vzhůru jak šíp, přičemž tento je speciální, má trisky, neboť jeho trajektorie letu není výsledkem klesající rychlosti, ale naopak, letí stále více kolmo vzhůru.

A s ním stále více kolmo, ovšem dolů, klesá morálka společnosti celého západního světa a dalších "vyspělých" zemí, které jsou na něj navázány.

3 0
možnosti

Americký sen - drsný animovaný film o americké centrální bance

https://www.youtube.com/watch?v=TKurU_7zV8k

1 1
možnosti

J11a23n 18S22e48m83i94k

27. 7. 2015 13:45

ty ptakoviny o fungovani FEDu z konspiracnich a proruskych zroju ukazuji, ze jejich autori vubec netusi jak FED funguje.

clenske banky FEDU jsou sice formalne soukrome, ovsem pouze formalne, neb veskerou politiku i reditele jmenuje US prezident po schvaleni kongresem, jako kazdeho jineho vysokeho statniho urednika.

Cinnost FEDu reguluje dale mimo jmenovani jeho reditelu kongres.

Taktez, zisky z operaci FEDu jsou do pokladny US ministerstva financi. Formalnim vlastnikum puvodne upsaneho kapitalu clenskych bank FED nalezi pouze fixni poplated 6% z vlozeneho kapitalu rocne- tedy zduraznuji ne z rocniho zisku.

Mimochodem, loni odvedl FED cca 100mld USD do statniho rozpoctu US

Coz je treba rozdil oproti nasi vlastni CNB ktera zisky statni pokladne neodevzdava.

6 2
možnosti

J90a66n 30S56e27m73i25k

27. 7. 2015 13:52

Nemuzete inflaci oznacovat za "menovou reformu"- jsou zeme ktere maji standardne cca 20% inflace leta a leta.

Kdyz je "jenom" inflace, mohou lide volne nakladat se svymi penezi a neznamena to znehodnoceni jejich uspor. Nesmite zapominat ze v techto obdobich take urokove miry v bankach odpovidaji vysi inflace.

Vy porovnavate to ze si nekdo dal 100kc pod polstar a vytahl ho za 15 let:) 

V tom obdobi byl prakticky jediny moment kdy se skokove zmenily ceny bez odpovidajici vyse uroku: to byla liberalizace cen tusim 1.1.1991.  

Tam sly pres noc ceny vseho v prumeru tusim o 30% nahoru.

jinak jste mimo misu

1 1
možnosti