Diskuze

Poradna: Zaměstnavatel mi nechce dát dovolenou o víkendu. Co s tím?

Řada lidí pracuje ve směnném provozu včetně víkendů. Co když ale vychází směna na sobotu a neděli a zaměstnanec si potřebuje vzít dovolenou? Na co má podle zákoníku práce nárok, radí advokát Jan Kozubek z kanceláře Becker & Poliakoff.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
DD

Zaměstnavatel mi nemusí schválit dovolenou, já zase nemusím pracovat pro takového zaměstnavatele. Celkově je v ČR situace taková, že firma si často myslí, že byste jí pomalu měli líbat nohy ruce, za to, že vůbec máte možnost pracovat pro takové hvězdy, přitom nabízí naprosto průměrný plat za požadovaný nadprůměrný výkon s neustálým tlakem na jeho navyšování-samozřejmě za stejnou mzdu jako při nástupu. Pak se diví, že jim nakonec políbíte maximálně řit a jdete jinam za lepším, nebo dělat na sebe. :-P

1 0
možnosti
PS

Ja mam zkusenost jinou. Zamestnanci odvadi prumernou ale spis podprumernou praci. Po zkusebce se otrkaji a zacnou vymyslet rafinovane zpusoby jak delat jeste mene, pripadne vubec. Pricemz samozrejme minimalne jednou rocne pozaduji zvyseni mzdy/platu.

Z osobni zkusenosti jsem vzdy videl ze nadprumerni zamestnanci dostavali vzdy nadprumernou odmenu. Pro firmu ktera chce byt dlouhodobe uspesna neni ani rozumne delat to jinak.

Pokud ma nekdo pocit "nedoceneni" doporucuji mu at se na pracovisti realisticky rozhledne a uprimne vyhodnoti jestli patri vykonem k podrumeru, prumeru, nadprumeru nebo je dokonce tahoun cele firmy. Vetsinou zjisti ze je tam nekdo kdo prinasi firme az mnohonasobne vic. Pokud nastane ten vzacny pripad ze nikdo takovy neexistuje a bude to prave on ktery bude vsechny ostatni vyrazne prevysovat a pritom nedostavat adekvatni odmenu potom teprve je na miste z takove firmy odejit.

2 0
možnosti
PS

No tyhle paragrafy kterejma se pravnici v podobnych clancich ohaneji jsou dobre tak pro pravniky a jejich kapsy.

V realnem zivote bude "dohodnout se" vzdy lepsi. Nepamatuji se kdy bych mel v zivote problem s vybranim si dovolene kdyz jsem to potreboval. Staci jenom planovat a domlouvat to vcas a rozumne. Je asi jasne ze kdyz si z teamu 5ti lidi vezmou 2 dovolenou na stejny termin tak treti ktery prijde o ni zadat bude mit uz problem.

Vytahovai paragrafu je na prd. Vy muzete zacit pozadovat 2 tydny dovolene v celku a zamestnavatem vam je prideli, ale v pro vas nevyhodnem terminu presne podle zneni jineho paragrafu. A takhle muzete tahat dalsi paragrafy a on stejne tak a navzajem si akorat zneprijemnite zivot a spolupraci takze nakonec jedine na cem se shodnete bude rychle ukonceni spoluprace.

4 0
možnosti
FT

Základní pravidlo směnného/nepřetržitého provozu, když potřebuji dva dny volna = dohodnout se s druhou směnou.

Zaměstnavateli je většinou šumák, kdo sedí na vrátnici, pokud je tam NĚKDO.

13 0
možnosti
JK

Dovolená je více-méně v plné kompetenci zaměstnavatele. Dokonce má právo vás z již nastoupené dovolené odvolat...

Takže na dovolené je potřeba se opravdu "domluvit";-)

Dovolené, stejně jako nemocenská je pro zaměstnavatele nucené zlo. Má jenom nemalé výdaje a vy mu v tu dobu nepřinášíte žádný zisk

0 0
možnosti
FT

Ono je to ještě o něco horší. On vám vyplácí normální mzdu, a za odměnu má komplikace se sháněním náhrady.

1 0
možnosti
JN

takovýho zbytečnýho textu, po jeho přečtení bych uměl zformulovat odpověď na otázku do dvou slov - dohodnout se.

ale rozumím tomu, že právník kolem toho musí vyplodit mraky omáčky.

3 0
možnosti
JK

Kdo se bojí o pracovní místo, ten nemůže používat zákoník práce. V nezaměstnanosti jdou všechny paragrafy stranou.

0 1
možnosti
JK

Pokud nepodepíšete dohodu, je pro zaměstnavatele docela obtížné se vás jen tak zbavit.;-)

 Navíc nový člověk, to jsou starosti, se zaškolení, zaučením…. 3 měsíce se třepete, aby si to nerozmyslel a už zítra nepřišel.

Takové to bubnu, támhle jsou dveře, dělá  jenom velice hloupý a krátkozraký člověk, jehož „podnik“ dříve či později půjde stejně do kytek.

1 0
možnosti
KH

Bohužel je to tak, chudáci zaměstnanci :D Jenže jim vůbec nedochází, že zaměstnavatel (zpravidla podnikatel), musí zajistit to, aby měli mzdu. On bere to riziko na sebe, a pokud ví, že víkend je důležitý, nebo jiný termín pro ošetření rizika, tak zaměstnanec musí uposlechnout. Nebo má možnost toto riziko převzít na sebe, a začít podnikat. Jsem zvědav, kdy začínající podnikatel má řádnou dovolenou, nebo volné dny... V prvních letech podnikání vůbec, nebo spáchá podnikatelskou sebevraždu!

8 1
možnosti

S posledními 2 souvětími naprosto souhlasím.

3 0
možnosti
DC

Jednoduchá otázka a odpověď nikde. Mám nárok na 14dnů v kuse, tedy včetně dvou víkendů. Jenže pozor, dovolenou určuje zaměstnavatel a to pak může být peklo. Zaměstnanec neurčuje defacto nic, i když si to myslí.

3 1
možnosti

Zaměstnanec je od toho, aby pracoval a ne aby si svévolně bez souhlasu zaměstnavatele určoval dovolenou. Zaměstnanec má nárok na dovolenou, to je v pořádku, ale zaměstnavatel mu musí zaměstnancem navržený termín dovolené schválit.

Neplatí, že když je nějaká neshoda zaměstnance se šéfem v zázemí (kancelář, sklad) a zaměstnanec vykřikne: Zítra si beru dovolenou !

Pokud mu to šéf neschválí a zaměstnanec druhý den nepříjde do práce bez řádné omluvy tak je to jako nepříchod na směnu.

Pokud se zaměstnanci něco nelíbí, tak ať začne podnikat. Pak si v případě dobrých výdělků může vzít dovolenou dle libosti...:-)

8 0
možnosti