Diskuze

Jak to chodí na pohovorech: děkuji, práci nechci, dělám totiž načerno

Až 150 tisíc lidí v Česku pracuje načerno, odhadují odborníci z personálně-poradenské společnosti McROY Czech. Její pracovnice Romana Rašková z chomutovské pobočky vyzpovídala jednoho z nezaměstnaných, který se pouze na oko chodí zajímat o práci. Podobně jako řada dalších.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Na černo se pracuje hlavně v paralelních ekonomikách- vietnamci, arabové, cikáni. Tam se platí a prodává zásadně za hotové, banky tam nemají.

3 0
možnosti

Souhlasím. R^

Našich a bežných lidí, ne těch co spadli často vlastní vinou do dluhů, se to netýká.

0 0
možnosti

Mě by zajímalo, v kterých končinách firmy, které masívně zaměstnávají lidi načerno, existují.

Pokud tyto firmy vedou účetnictví podle Zákona o účetnictví, dá se zaměstnávání načerno relativně neprůstřelně zamaskovat jen v omezené míře.

Podle tohoto zákona je každá koruna, která do ekonomiky firmy přijde, dohledatelná, od koho přišla a za co. Relativně neprůstřelně lze tak zakrýt odsávání peněz z ekonomiky firmy mzdami načeno zaměstnaných  jen pokud se tak děje v malé míře, na 10 - 20 legálně zaměstnaných pracovníků maximálně jeden zaměstnaný načerno.

Výjimkou je akorát pár oborů jako třeba pohostinství, kde do ekonomiky firmy přicházejí neevidované vstupy, jako je například spropitné. Další možností už jsou jenom úplatky.

Pokud firma zaměstnává víc lidí načerno, tak musí mít kvůli zakrývání práce těchto lidí v účetnictví schválně nepořádek a to je zase postižitelné z toho Zákona o účetnictví.

Zkrátka větší míra zaměstnávání načerno je akorát problém státu, který si tady v tom neumí udělat pořádek.

5 0
možnosti

J77i78ř10í 27M39a56c25e43k

30. 9. 2015 9:01

Chybí mi v článku jedna informace: zda ta firma takovému žadateli razítko do potvrzenky dala. Pokud ano, tak tím přispívají k tomuto nedobrému stavu.

6 0
možnosti

P34e23t16r57a 32M42a74l96á

30. 9. 2015 8:32

už se říká personální společnost a ne agentura??

Jinak pan Josef dojde důchodového věku a bude vyřvávat jak celý život makal a teď dostává takovou almužnu...

6 0
možnosti

R65o38m83a77n 24B15a11j47e93r

30. 9. 2015 21:01

Asi nedostane nic když nebude mít odpracované roky.

0 0
možnosti

Nízký důchod těm hajzlům zase vykompenzujeme sociálními dávkami, zdravotní pojištění za ně platí stát,... Celé je to špatně nastavené a když se s tím před pár lety ministr Drábek začal snažit něco udělat, tak ho křiklouni (bohužel i z řad nemyslících zaměstnanců) vyhnali z vlády.

5 0
možnosti

Realita je ovšem taková, že na druhé straně Kalousek a Drábek "chytře" zvýšili odchod věku do důchodu na 65 let, ale "zapomněli" to říct firmám. Proto na druhé straně kdo je nezaměstnaný ve věku nad 50 let, pro firmy coby uchazeč o práci neexistuje. Takový člověk do 40 - 50 let věku pracuje, odvádí odvody a daně, pak se k práci nedostane a když konečně dojde na důchodový věk takového člověka, dostane od státu místo kompenzaci za ty roky poctivé práce coby důchod kulový, protože nebude mít odpracovaný potřebný počet let. Dále bude přežívat na sociálních dávkách, podstatně nižších než důchod, dokud ho nezkosí první vážnější nemoc, protože nebude mít peníze na dietu nebo na dojíždění do nemocnice na speciální ambulantní ošetření a na podobné, ve stáří nezbytné věci.

A to se ještě Drábek nestyděl ty lidi, co jen marně hledali práci, šikanovat a ponižovat ;-€.

Takže z pohledu normálních lidí je Drábek a s ním Kalousek spíš ten zlý.

Dobrý je jeno mpro jednodušší pravicové fanatiky, kterí nad tím ponižováním a šikanováním lidí řvali nadšením .

A toto se k TOP sebrance, která toto dopustila, musí připomínat před každými volbami.

3 1
možnosti

Mně vychází to, že načerno většinou pracují lidi, kteří mají takové exekuce, že se z nich už nemohou vyhrabat. To má být u nás taky nějak 100 - 150 tisíc lidí.

Zároveň tomu odpovídají i ty sociální dávky. Pokud dneska máte dostat plné sociální dávky, musíte se zbavit veškerého majetku, nemít nic a být tak žebrákem. Pokud nějaký majetek máte, dostanete jen nějakou ubohou tisícovku měsíčně, tedy pokud Vás neživí nadělané děti na dětských přídavcích nebo invalidita.

1 0
možnosti

A17n76n43a 34V87e94s26e57l79á

29. 9. 2015 23:20

Paní z personální agentury, předpokládá, že 150 tisíc lidí dělá na černo. Když vezmu jejich odhad a počet nezaměstnaných , tak na jednoho nezaměstnaného to vychází 100.000 kč. To je daňový únik , který odhadla personální agentura. To znamená , že nezaměstnaní by si museli vydělat ročně 300.000 kč. Marně přemýšlím, když všichni zaměstnavatelé šetří a výplata je do 15 tisíc hrubého , marně přemýšlím, kteří zaměstnavatelé jsou tak štědří a proč je stát nepotrestá za šedou ekonomiku .

0 0
možnosti

On se někdo diví že lidi dělají na černo? Platová nabídka zaměstnavatelů je dnes možná ještě horší, než před 8 lety a to i přesto, že životní náklady vzrostli. Bohužel vím z vlastní zkušenosti. Před osmy lety jsem dostal ve svém prvním zaměstnání nástupní plat 16.000kč hrubého. Po roce jsem měl už plat 19.500kč hrubého + výkonostní měsíční prémie. Dneska, když si na pohovoru v Praze řeknu, že má představa platu je minimálně 23 tis. hrůbého, tak se na mě personalista udiveně podívá jestli jsem se nezbláznil a vzápětí se ještě ujišťuje, že mluvím opravdu jen o hrubé mzdě. V praxi je dneska na vetšině pracovních pozic v Praze fix 15.000kč brutto + 50 - 100% výkonostní složka mzdy. A setkal jsem se i se zaměstnavatelem, který mi dal pracovní smlouvu s minimální mzdou a  "Odměny dle uvážení zaměstnavatele" - a to se jednalo se o velkou českou cestovní agenturu s jiným rozměrem dovolené...

Ano, bude tu mnoho z Vás trefně oponovat, že variabilní složka mzdy je motivací na zaměstnance k vyššímu výkonu, ale je třeba si uvědomit, že to jsou peníze o který Vás může zaměstnavatel velice lehce připravit nebo zaměstnavatelem slibované prémie mohou být velmi těžko dosažitelné a vy pak na výplatní pásce neuvidíte slibovaných 30 tis. brutto ale třeba jen 20tis. brutto, se kterými, pokud žije člověk sám v Praze težko výjde pokud bydlí v nájemním bytě nebo má hypotéku.

1 1
možnosti

Ono to neni v tom, ze by zamestnavatele platili malo. Je to v tom, ze naklady na pracovni silu jsou neumerne vysoke, takze toho moc nezbude. Nejaky cas jsem v CR pracoval (skoro 7 let) a tak mam moznost srovnavat i kdyz se od te doby mnoho mohlo zmenit, porad jsem narazel na pripady kdy mi to hlava nebrala.

Problem je v socialistickem state ktery tam mate. Nepruznost vytvari prumernost a zadnou motivaci. Napriklad dovolena. 5 tydnu dovolene placene zamestnavatelem je luxus ktery jsem jinde nevidel (jen v Evrope a to jeste ne vsude). V USA mate narok jen na tyden placene dovolene, zbytek za sve a po urcite dobe se ta doba prodluzuje, napriklad po roce prace dostanete tyden navic, po trech letech dalsi tyden navic, atd. Davat nekomu automaticky 5 tydnu je sice hezke a stedre, ale neekonomicke. Zamestnavatel si pak musi najit nahradu nebo praci rozdat tem, co na dovolenou nesli. At tak nebo tak, je to pro nej drahe.

Nemocenska, dalsi model ktery jsem nikde nevidel. V CR si kdekdo muze "hodit marod" proste si zajde k doktorovi, ten mu napise omluvenku a vymalovano. Prvnich par dni nebo tydnu to opet plati zamestnavatel, pak to prebira stat a plati stat (kdepak asi na to vybira penize ze?). Pro zamestavatele je to opet naklad navic. Musi najit a vytrenovat nahradu nebo opet praci predat zamestanancum kteri zbyli a ti pak delaji za stejny plat praci za dva. A kdyz vam to marodeni udela par lidi a jednou se vrati, pak zase marodi tak to vyjde draho. Vyhodit nekoho na nemocenske nemuzete, po navratu jo, ale nesmite to uvest jako duvod, protoze to by byla diskriminace, a kdyz jej vyhodite, tak mu musite zaplatit 3 mesice odstupne. Neuveritelne! V USA nic takoveho neexistuje. Kdyz nekdo dela spatne staci mu rici aby druhy den nechodil. Na nemoc mate tyden pak za sve. Nelibi se to pouze nemakacenkum a potencialnim vyc*rankum.

Nedivte se ze to v CR moc nefunguje, kdyz mate prebujelou administrativu, byrokracii, dane, odvody, atd.

9 0
možnosti

P39e45t71r 34N37a12j92d80e28k

29. 9. 2015 21:59

Kdyby Josefovi dali aspoň půlku německé minimální mzdy, tak by nemusel makat načerno. Jenže když mu "zaměstnavatel" nabídne 14 hrubého, tak je jasné, že si nemůže dovolit vzít takovou práci, protože by mu rodina chcípla hlady. Tak si pomáhá k penězům jak může. Za mě R^R^R^

6 6
možnosti

R49o49m83a21n 25C62e73r55n57y

29. 9. 2015 22:24

a ty mu to doplácíš ze svých daní na sociálních dávkách ... pořád R^R^R^ ???

11 0
možnosti

Dojíždět dělat na směny a dvanáctky snad nechce nikdo.

0 1
možnosti

není nic lepšího, 5 dni práce, 5 dni volna.

3 0
možnosti