Diskuze

Zaplatila nízkou daň z příjmu, za povinná pojištění však dala tisíce

Dali jste dohromady nové přiznání a máte pocit, že to nejhorší je za vámi? Možná z hlediska času, který jste věnovali vyplňování formulářů. Pokud však jde o peníze, ještě zdaleka není všemu konec.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Článek je zavádějící. Paní nemůže bez praxe podnikat jako účetní. Tato činnost je vázanou živností s povinnou praxí, kterou jí musí někdo potvrdit.

4 0
možnosti

O69t83a 95K35i62n26c

8. 3. 2016 23:46

V tom máte pravdu, ale bylo to dáno pouze jako příklad, samozřejmě účetní poradenství je vázaná živnost, u které je nutno doložit odborné vzdělání a praxi v oboru.

2 0
možnosti

Viola by měla svou podnikatelskou činnost možná realizovat jako právnická osoba, obrat má zanedbatelný, tudíž jí odpadá povinná registrace k DPH, je zjevné, že ji stejně k poskytování služeb nepotřebuje, ikdyž to předpokládá specifický okruh klientů, jimž poskytuje své služby účetní.Ale to hlavní, nebude jí, jakžto jednatelce, společnost vyplácet žádné odměny, vykonává svou práci zdarma, nebo za almužnu, kterou sama nejlépe dokáže optimálně definovat.Jestliže nemá ze společnosti příjem, není ani co zatěžovat odvody pro zdravotní pojišťovnu i pro OSSZ. Společnost sice akumuluje zisk, avšak schopná účetní jej dokáže vyvést k užitku jednatelky poměrně jednoduše.Obvzláště v tomto případě.

Prakticky, obecně, založte sro, nedostávejte z ní jako jednatel žádné prostředky, není co zdanit ve směru k zdr. pojišťovně, ani k OSSZ a činnost můžete legálně provozovat v té společnosti.Bude-li to vaše jediná činnost, zdravotní pojištění máte jako samoplátce fyz. osoba v rovině minimální a povinnost vůči OSSZ vám odpadá zcela.

0 0
možnosti

A tady je vidět, zcela jasně, že se nejedná o sociální, ani zdravotní pojištění. Jedná se o daň. Protože pojištění se vypočítává z hodnoty majetku, ne z hodnoty zisku. A budeme-li předpokládat, že hodnota zdraví je u všech lidí stejná, pak by měli všichni platit stejně. Jak nezaměstnaný, tak důchodce, tak výdělečně činný člověk. Totéž se jedná u sociálního pojištění. Opět by mělo být pro všechny stejné a všichni by pak měli dostávat stejnou podporu či důchod. Samozřejmě, že by pak měla být možnost připlácet si víc s tím, že pak má dotyčný nárok na větší plnění. A je to stát, který téhle fiktivní paní rozfofruje vše to, co ona odvede na onom fiktivním sociálním a zdravotním. A pokud někdo chce solidaritu, prosím. Nechť je stanovena nějaké solidární daň, na ty nemohoucí a třeba i na ty práce se štítící, z té ať se platí jejich léčení a dávky a těm ostatním, ať stát umožní za více peněz více muziky, v tomhle případě vyšší důchody, vyšší plnění v nemoci, lepší zdravotní péči i případné vyšší dávky při podpoře v nezaměstnanosti. Nebudu volit ty, kteří tohle okrádání poctivých zaměstnanců i OSVČ prosazují.

5 0
možnosti

A to je na tom naše fiktivní paní Viola dobře, protože je důchodkyně.

Kdyby jí nebyla, její povinné platby jsou pro příští rok 1972,- na sociálním a 1823,- na zdravotním pojištění. Odvedla by tedy státu 4800,- měsíčně i kdyby v daném měsíci nedostala zaplaceno ani jednu zakázku.

Pokud by chtěla být zajištěna v nemoci, musí si ještě připlatit nemocenské pojištění. Za ošetřování dětí nedostane nikdy nic, prvních 14 dnů nemoci také ne, z minimálního pojistněho pak denně asi 50,-.

Minimální platby určuje stát - zdravotní dle výše minimální mzdy, sociální dle průměrné mzdy republiky - a je úplně jedno, že jste živnostník na Vysočině, nebo v Krušnohoří - stát předjímá, že si tuto průměrnou mzdu prostě vyděláte všude a ve všech oborech.

3 0
možnosti

A vo tom to je - někteří živnostníci zaplatí státu (minimálně procentně) dokonce víc než zaměstnanec s minimální mzdou - protože kadeřnice může mít tržby klidně i jen 9000 měsíčně (dnes to nestíhám spočítat přesně).

Ale mohla být dokonce tak hloupá, že si na Úřadu Práce udělala rekvalifikaci a vzala příspěvek na zařízení živnosti a musela by ho vracet - ale utratila ho za vercajk a tržby má třeba jen 5000 měsíčně, tj. nějakých 1100 čistého.

Živnostenský list se tak vyplatí tím víc čím vyšší máte příjmy, a i přístup státu je v tomto vysloveně asociální... na kterém ÚP vám tohle řeknou??

8 0
možnosti

A doplnil bych ještě jeden podraz státu na živnostníky - minimální započítaný příjem.

Pro přídavky na děti a sociální dávky atd. se vám počítá minimálně 12x polovina průměrné mzdy, takže se vám počítá že máte ročně nějakých 155 000Kč defacto čistého ročně - i když jste ve skutečnosti ve ztrátě a kadeřnice/kosmetička/... je ve dvojitých kleštích že nemá z čeho státu vráti příspěvek na podnikání ale na druhé straně nemá nárok na sociální dávky...

5 0
možnosti

No, ono tvrzení autorky článku že: "Sociální pojištění je přitom jedinou povinnou „daní“, u které vyšší odvody přinášejí plátci přímé výhody v podobě vyššího důchodu." je sice v zásadě pravdivé, nicméně někdy není od věci si vypočíst, jaká ta "přímá výhoda", plynoucí z odvedení cca 21 tis. Kč na účet ČSSZ, vlastně bude :-P ;-).

V tomto konkrétním připadě, kdy paní Volná současně s výdělečnou činností pobírá důchod, se již odvedená částka do výše jejího důchodu vůbec nepromítne. Bude-li však dále pracovat, pak za každých 360 "pojištěných dnů" při současném pobírání důchodu (tj. cca za rok) získá nárok na navýšení procentní výměry důchodu (nikoli tedy důchodu celého) o 0,4 %.

Jelikož nevím. kolik let pojištění měla paní Volná uznáno (a tedy jaký měla výpočtový základ), mohu pouze pro ilustraci uvést, že měla-li např. před vznikem nároku na důchod uznaných 33 let pojištění, bude další odpracovaný rok současně s pobíráním důchodu znamenat jeho navýšení zhruba o 60 Kč/měsíčně. (O přepočtení je přitom možno ČSSZ požádat buď při ukončení pracovní činnosti, nebo až po dvou letech další práce.)

5 0
možnosti

O41t55a 95K49i26n46c

8. 3. 2016 12:58

O navýšení důchodu o cca 60 Kč měsíčně bude moci požádat, ale do té doby odvede na sociálním pojištění podstatně více (příjmy minus výdaje krát 50% krát 0,292). V tom případě je rozumnější si hlídat, aby nepřesáhla nejnižší vyměřovací základ, při kterém je již povinna se důchodově pojistit a potom již sociální pojištění nebude povinna platit.

0 0
možnosti