Diskuze

Co nás dostává do pastí „utopených“ nákladů a jak do nich nespadnout

Každý občas vyhodí peníze za něco, co nestojí za to. Ale pozor, abyste nespadli do pasti „utopených“ nákladů. O čem je řeč? Psycholog Jan Urban přibližuje, jak z malých ztrát mohou vzniknout ztráty velké jen proto, že začneme uvažovat určitým způsobem.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
VJ

V15í17t 81J76ů53z24a

15. 12. 2016 10:11

Napadá mě příklad pojišťovacích agentů, kteří včas vytahují lidi z pasti nákladů utopených v předešlých špatných, nevýhodných a nemožných pojištění. Ano rizika uvedená v článku existují, častější je ale to riziko unikání z pasti utopených nákladů, takže nakonec člověk nic nedotáhne, u nikoho a s nikým nevydrží a nic nakonec náležitě nevyužije, protože včas uteče z pasti utopených nákladů.

0 0
možnosti
ML

Řekl bych že tato možnost není pravděpodobnější než ta past utopených nákladů. Oboje je o extrémní nechuti změnit přístup ke svému předcházejícímu výdeji. Zkrátka dva extrémy:

1) Pokračuji v nákladech které i po zralé úvaze nebyli dobrou investicí

2) Zbrkle ukončím aktivitu do níž jsem vložil prostředky ačkoliv výsledek může být reálný až v dlouhodobějším horizontu

0 0
možnosti
MG

M38i63r57e52k 31G33a38j88e36r

14. 12. 2016 20:54

Clanek ma stoprocentne pravdu. Jenom ty principy mnozi nepochopili, i kdyz si ho precetli.

1 0
možnosti
Foto

Částečně logiku to má, ale vždy záleží na dané situaci.

Pokud plánuji projekt za 100Kč a již před dokončením vidím, že budu muset investovat dalších 50kč, aby se mě alespoň 75Kč vrátilo tak to udělám, protože budu ve ztrátě 75kč, kdežto kdybych to zabalil již po té stovce, jsem ztrátě 100Kč.

Stejně tak je to s projekty tipu Concorde, Bugatti Veyron, Tesla a mnoha dalšími.

0 0
možnosti
MG

M32i70r68e17k 20G79a43j71e26r

14. 12. 2016 20:52

Ale to je presne, co se v clanku vysvetluje. Mate se rozhodovat vzdy znovu, co je pro vas v te chvili nejlepsi, bez ohledu na chybna rozhodnuti v minulosti. Takze jasne, ze mate investovat 50 Kc, kdyz vam to prinese 75 zpet.

1 0
možnosti
JC

mám takovou kacířskou myšlenku. není čas věnovaný přemýšlením nad utopenými náklady encyklopedickým utopeným nákladem? ;-D

1 1
možnosti
VV

ano, jeden z důvodů proč někdo na (zvlášť amerických) akciových trzích vydělá a někdo prodělá :)

0 0
možnosti
PN

Ten článek nepočítá s tím, že druhý pokus začíná v jiném stavu než první pokus. Ztratil jsem jízdenku = začínám s méně penězi, představení mě nebaví = nerozhoduji se doma, ale na místě a vyžaduje to nějakou aktivitu odejít a také nevím jak se to nakonec vyvine, navíc i z nezábavného představení máte víc, když ho aspoň vidíte celé a víte o čem to bylo, investice se může vrátit třeba při debatě v hospodě. Když jedu pro něco výhodného do vzdáleného obchodu a oni to tam nemají, tak si nakoupím, protože v momentě zjištění jsem v obchodu a jaksi je logické ušetřit aspoň čas a energii a něco si nakoupit, protože bych stejně do jiného obchodu musel. Prostě autor neuvažuje o aktuálním stavu času, energie, rozpoložení, finančních rezerv atd.

8 0
možnosti
KS

Autor o tom uvažovat nemusí, protože o tom prostě nepíše. Pokud zůstanete na divadelním představení, protože si o tom chcete povídat v hospodě, tak to je něco jiného. Stejně tak, když tam zůstanete, protože věříte, že to nakonec bude dobré.

Autor ale píše o případech kdy jste sice přesvědčen, že u toho představení budete akorát trpět, ale důvodem, proč na představení zůstanete je, že už jste za něj zaplatil.

1 0
možnosti
Foto

No nejprve se mi ten článek při čtení ve vlaku zalíbil (poznal jsem se v něm v situacích, kdy jsem se hodiny snažil zbytečně opravit nefunkční software na PC místo abych jej rovnou celý přeinstaloval - což už se naštěstí nestává skoro vůbec od doby, co jsem přestal používat Windows XP), ale potom jsem si uvědomil, že takovýto absolutní pragmatismus je krátký na situace, kdy se výsledný efekt dostaví až s delším časovým přesahem. Například lety do vesmíru by z tohoto pohledu - hlavně v jejich počátcích - nedávaly vůbec žádný smysl. Uvedený přístup může být taktéž velmi chybný např. ve vztazích, protože může vést ke stavu, kdy člověk neustále utíká ze vztahů, ve kterých mu V TU CHVÍLI není příliš dobře a tím vzdává jakoukoli šanci na to, že by se mu třeba v blízké budoucnosti podařilo předmětný vztah opravit a být v něm šťastný. A najednou zjistí, že mu je už 50, zůstal sám, bez jakékoli naděje na změnu, a to jediné, čím se může utěšit je to, že tedy rozhodně nespadl do pasti utopených nákladů. :-)

16 0
možnosti
ON

Jenomze tato hodnoceni jsou vzdy az PO, kdyz se snazim vyresit problem na PC, nepredpokladam, ze mi to vyreseni bude trvat 2-3 dny jako kompletni reinstal systemu, tj. instalace, nasledne stahovani mnoha gigabytu updatu, instalace mnoha programu a vseho mozneho nastavovani + zalohovani a obnova uzivatelskych dat ... vedet DOPREDU, ze problem budu resit 4 dny, tak reinstal clovek udela ...

0 0
možnosti
MS

M56a36r91e79k 18S72a90j68d18a

14. 12. 2016 8:45

Sem se chytil... a docetl to az do konce :-/ A pritom se ten princip da popsat tak ve dvou kratkych odstaveccich... A navic - nekdy to zdaleka neni tak jednoduche!

2 0
možnosti
MG

M57i65r62e64k 55G73a72j16e94r

14. 12. 2016 21:01

A ja se nechytil a precetl jen ty podstatne odstavce. Pochopil jsem a souhlasim. Navic jsem si tyto principy davno odvodil ze sve zkusenosti.

0 0
možnosti
SC

Ne vse se da pocitat jen na penize. I treba ten projekt Concorde.

5 0
možnosti
MG

M97i32r35e72k 77G68a85j53e46r

14. 12. 2016 21:05

Ale oni ho na penize pocitali. Proto prodavali letenky tak draho a take proto nakonec letadla prestali provozovat. Spise slo o to, ze se na zacatku prepocitali, nepodarilo se jim dostat do cernych cisel, ani zadna inovace neprinesla usporu paliva, ktere v dobe nejvetsich potizi bylo take nejdrazsi.

0 0
možnosti