Diskuze

Názory personalistů: Pět důvodů, proč ženy vydělávají méně než muži

V Česká republice berou ženy v průměru měsíčně o 6,5 tisíce korun méně než muži na stejné pracovní pozici. V otázce platové diskriminace tak patříme k nejhorším v Evropské unii. Co je důvodem? Nad tím se zamýšlejí odborníci z personalistiky Tomáš Surka a Markéta Švedová.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Já tomu asi nerozumím, ale jak rozumět větě v perexu: "ženy v průměru měsíčně o 6,5 tisíce korun méně než muži na stejné pracovní pozici"

a následně 1 problém Žneské obory a pozice říká: "Ženy častěji pracují v oborech a na pozicích, které jsou méně placené"

a dále 3. problém Chybějící manažerky říká: "Vedoucí pracovníci firem mají samozřejmě mzdy vyšší. Do těchto pater se ale ženy často tolik nehrnou"

Nejsou oba problémy v logickém rozporu s tvrzením 6,5 tisíce méně na stejné pracovní pozici?

1 0
možnosti

Už se to tu v diskusi několikrát řešilo. Paní Hovorková, nebo kdo to tam dopsal, zřejmě úplně neporozuměla předmětné statistice a připsala do článku nesmysl. Těch 6,5 tisíce je rozdíl v celkových průměrech mezd, nikoliv na stejných pozicích.

Tu větu si prostě odmyslete. Pak dávají smysl i ty odpovědi dále v článku.

1 0
možnosti

Stejná pozice nerovná se stejná práce. Pokud např. budeme oba dva pracovat ve stejné firmě na stejné pozici za stejnou hodinovou mzdu, kolega/kolegyně může vydělat víc díky práci o víkendu nebo o svátku - výjde na něj více lépe placených směn. A nebo stejná pozice, ale nováček nemá to samý, co zkušenější kolega.

Takových příkladů jsem ve své chabé praxi pár zažil, takže bych se nedivil, kdyby jich bylo daleko víc.

1 0
možnosti

vejce nebo slepice ?

Já bych řekl naopak, v oborech, kde pracují ženy, jsou tradičně nižší průměrné platy. Je to jen důkaz toho, že ženy jsou platově diskriminovány.

No a náš stát by měl začít sám u sebe a přestat ženy /státní zaměstnankyně/, platit výrazně hůře než muže /státní zaměstnance/ !!

1 1
možnosti

Problem je, ze "zenske" obory jsou nedostatecne ohodnoceny. Casto jsou monopolizovany statem (skolstvi, zdravotnictvi) a pracuje se za tabulkove platy, ktere jsou nizsi nez v soukrome sfere. Lide si zvykli na to, ze skola a doktor jsou "zadarmo" a nejsou ochotni priplacet za kvalitu. Radeji si koupi nove auto, novou televizi, novy mobil.

0 1
možnosti

Ženský a chlapi prostě nikdy nemůžou být stejní - každý je vytvořen pro jiný druh úloh a pilovalo se to miliony let. Nevím, proč se aktuální společnost snaží jít takovým způsobem proti miliony let prověřeným evolučním mechanizmům - rasismus je nemlich to samé. Aktuální rovnostářská úchylka je úlet, něco jako ten "těhotný člověk" z dnešních novin.

7 3
možnosti

Můžete ještě popsat ty evoluční mechanismy u ras?

0 2
možnosti

Pro pana Viktora Svobodu: jenze o prijimani a povyšování zamestnancu rozhoduji MAJITELÉ firem jen v mensine pripadu.

Ve vetsich organizacich, soukromych i statnich, o kariernich otázkách rozhoduji manažeři, jejichž zajmy nejsou totožné se zajmy zaměstnavatele. A kteri opravdu neuvažují ciste racionálně. Např. jsem pracovala na ministerstvu a byla svědkem, jak se nabírali zamestnanci "za odměnu" z te spravne politické strany (dnes uz je služební zakon). Nebo jsem videla, co je potřeba ke kariernimu postupu v ceske pobočce velke mezinarodni firmy- schopnosti to na prvnim miste fakt nebyly. Takze pozor, otazka "kdyby byly zeny stejne dobre a levnejsi, proč by MAJITEL vubec zaměstnával muze" neni dobre polozena.

0 0
možnosti

Lidé opravdu nejednají naprosto racionálně jako stroje. Jenomže to ve skutečnosti na věci moc nemění. Ty neracionální vlivy (zhusta náhodné) se totiž mají tendenci navzájem vyrušit, pokud jde o pohled na nějakou velkou množinu jevů.

Například pokud řeknete, že na pracovním trhu jsou často důležité kontakty, tak to ale neznamená, že kontakty mají pouze muži. Jestli si šéfové (většinou muži) neracionálně myslí, že na manažerské pozice jsou automaticky lepší muži, tak by mohli mít naopak tendenci na ta místa dosazovat ženy, aby je neohrožovaly, atd.

Hlavně ale opomíjíte konkurenční tlak mezi firmami. Kdo neracionálně diskriminuje, tak se sám vytlačuje z trhu.

0 0
možnosti
Foto

J83a39n 72V21a56l19č64í39k

30. 1. 2017 22:18

Jak to tu tak pozoruju, transparentní platový přístup by nebyl vůbec špatný. Pokud má zaměstnavatel čisté svědomí v odměňování, neměl by mít problém rozdíly zdůvodnit. Vlastně by to udělat měl, aby si lidi nezáviděli a všichni chápali pravidla růstu mezd/platů. Současná zavedená praxe jen nahrává firmám a tak kolikrát člověk ani pořádně neví, o kolik by si měl SKUTEČNĚ říct. Pokud to mu to třeba nesvěří někdo u piva nebo kafe.

Vyjádřeno v pohyblivých obrázcích třeba zde u Adama ;-)

https://www.facebook.com/truTVAdamRuinsEverything/videos/595997947269617/

1 0
možnosti

P89e65t36r 10T92ů95m48a

30. 1. 2017 20:38

Cesi hrozne drou za mizerny mzdy...proc to delate ???

0 0
možnosti

Jak můžou mít v průměru na stejné pozici o 6.500Kč méně? Vždyť to ani není možné. To by celkově průměrná mzda žen nebyla snad ani poloviční oproti mužům.

0 0
možnosti

Jako majitel firmy, pokud bych opravdu za stejnou práci mohl dát ženě o třetinu menší plat než muži, proč bych zaměstnával jednoho jediného chlapa?

Že by ti podnikatelé byli takoví idioti a nedokázali si to spočítat? Platy lidí jsou nejvíce řešenou záležitostí každého podnikatele. Řeší se jednotky i desetiny procent. Že by někdo mávnul rukou nad třiceti procenty je naprostá kravina.

V těch "rozhodovacích pozicích" je sice více peněz, ale zároveň (a z toho důvodu) je to krvavá a agresivní bitva. Neustále vám jde někdo po krku, někdo se vás snaží sestřelit, dostat se na vaše místo, atd. Statisticky více žen prostě nejsou dravci, kteří by tohle ustáli a nebo o to vůbec měli zájem a nemůžete to změnit nejakou kvótou. Stejně jako nemůžete najednou zařítit, aby více mužů mělo pozitivní vztah k cizím dětem a začali snít o práci ve školství.

20 0
možnosti

K69a26r38e66l 84M27a72l80ý

30. 1. 2017 14:27

Miluju clanky o personalistech a manazerech, vzdy se dozvim neco noveho. Prosim pani Hovorkovou o zvyseni publikacni frekvence :-)

0 0
možnosti