Diskuze

Průzkum ukázal, jak jsou Češi ochotni pracovat s postiženým kolegou

Průzkum společnosti LMC zjišťoval, jak se česká společnost dívá na zdravotně postižené či znevýhodněné kolegy v práci. Na jedné straně přetrvávají mezi lidmi různé nepravdy, ale na druhé nemáme problém pracovat se zdravotně postiženými, byť by to znamenalo snížený výkon celého týmu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Když by pracoval jen pomaleji tak proč ne, takový pracovník může být pro firmu přínos a jde žádat o příspěvek, blbý by bylo kdyby třeba kvalita výrobku byla nižší a nedejbože by se množily reklamace, tak takto postiženého by nešlo přijmout i když na vině je to postižení, nejsme chráněná dílna

0 0
možnosti

asi tu otázku nechápu ,ale jestli je myšlena tak ,že by stejný tým + postižený kolega měl menší výkon než před nástupem kolegy ,tak to znamená ,že se někdo z původního týmu fláká;-)

0 0
možnosti

Postizeni, ktera nejsou videt- obezni ckovek.

Tak to ja si vetsinou jako vsimnu, kdyz je nekdo nezdrave obezni

0 0
možnosti

Ta otázka na konci článku je položena dost blbě.

Pokud by tým udělal práci X a tým + postižený byla práce <X, tak ano. Vadilo by mi to. A nehraje v tom roli to, že je člověk postižený, ale to, že celý tým by měl nižší celkový výkon než bez ní, a tedy je to zbytečně placená síla. Pokud by byl pro tým alespoň nějakým přínosem, tak s tím problém nemám.

9 0
možnosti

Navíc je tam skrytý předpoklad, který je celkem nefér, že postižený rovná se automaticky snížení přínosu pro tým. Přitom to sice může být pravda v některých krajních případech, ale neznamená to, že tam je nějaká evidentní vazba, která by zasluhovala tento předpoklad. :-/

2 0
možnosti