Diskuze

Čísla ČSSZ: Kolik platíme na důchod a na co se vybrané peníze použijí

Za první polovinu roku vybrala Česká správa sociálního zabezpečení od lidí na pojistném na sociální zabezpečení skoro 214 miliard korun. Ale na důchodech a dávkách nemocenského pojištění zase vyplatila 220 miliard. Jak to s penězi na důchod vlastně je, vysvětluje tisková mluvčí sociální správy Jana Buraňová.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

milion OSVČ platí 6% do kasy, ze které se platí důchody jejich rodičů a 4,5 milionů zaměstnanců platí zbytek, tedy 94%, co na to říct? Bordel.

1 0
možnosti

To ale není bordel OSVČ ale těch co toto umožnili, tedy PS a Senátu. OSVČ se jen chovají podle toho co je pro ně nejvýhodnější.

0 0
možnosti

Zajímavá čísla, která potvrzují, že OSVČ platí do systému podstatně méně než zaměstnanci. Celkově platí podle článku 7% příjmů do systému, ale tvoří asi 17% výdělečně činných osob. Podíl výše pojištění z vyměřovacího základu je přitom u obou skupin shodný a to 28%.

1 1
možnosti

Rozumíte prosím psanému textu? Je tam docela dost povídání o OSVČ vedlejších (celkově je jich asi 45 % ze všech OSVČ a je za ně již odváděno pojistné z titulu zaměstnání), z nichž část neplatí z titulu samostatné činnosti nic, neb jejich příjmy nedosahují tzv. rozhodné částky, a tedy nejsou sociálně pojištěni. Což je obdoba situace, kdy zaměstnanec uzavře vedle pracovního poměru ještě dohodu o provedení práce a má příjem pod 10 tis., kde se také pojištění neplatí. Na rozdíl od OSVČ ovšem tito "dohodáři" do statistik ČSSZ nijak nevstupují, neb je zaměstnavatelé ČSSZ nehlásí. Další věcí je že pokud se vyskytne vysokopříjmová OSVČ, tak je něco v nepořádku, protože už od přímů ve výši cca 4/5 průměrné mzdy je podstatně výhodnější podnikat formou s.r.o. a být podílníkem, jednatelem a zaměstnancem takové společnsti v jedné osobě, čímž ovšem vypadnete z kolonky aktivních OSVČ. Jinak řečeno podnikatel, byť třeba živnostník, který se chová zásadně neracionálně a neekonomicky, a současně má vysoké příjmy, je fakt hodně neobvyklá a divná věc.

0 0
možnosti

Tak ono když je invalidů více než po obou světových válkách dohromady, tak to nevychází. Kdyby se z toho platily jen důchody starobní bude to vycházet úplně jinak.

6 1
možnosti

Ano, bude to vycházet jinak. Ovšem jinak to bude vycházet i v sociálních dávkách. Ti lidé stejně pracovat nebudou, takže je skoro jedno, jestli jim dáte peníze skrz invalidní důchod nebo přes jiné formy dávek.

1 0
možnosti

Pani nam lze. Ani SP ani ZP NENI zalozeno na pojistnem principu!!!

Princip, na kterem je vse zalozeno je DANOVY, bez ohledu na to, jak se tomu rika. ZP neni zalozeno na tom, jak se starate o sve zdravi, ale pouze na tom, jaky mate prijem. Se SP je to podobne.

8 5
možnosti

SP je jednoznačně pojištění. Čím víc zaplatíte, tím více můžete teoreticky získat. A taky nemusíte získat vůbec nic. Klasický znak pojištění.

3 1
možnosti

Stejně mi to nějak nevychází - pracuju 45 let, odvádim řekněme dle článku průměrný odvod 22000 na pojištěnce, kdybych se neuchlastal a dožil 80 let, budu vyžadovat důchod 15 let (třetina délky práce). Tím pádem jsem si už nastřádal 66000 korun na měsíc, teď mi řekněte, kde sou moje prachy?

0 5
možnosti

kde vidíte odvod 22 000 na pojištěnce? 8-o

1 0
možnosti

J89i75ř78í 97P44a72u73l

10. 8. 2017 12:40

Pročpak u těch 4 uvedených skupin jsou uvedeny pouze počty a ne rovněž příslušné vybrané částky?

0 0
možnosti

Je celkem jedno, jak se to jmenuje. Podstatná je ta informace o deficitu 6 mlrd. Najde se někdo, kdo bude požadovat snížení důchodů ?

0 1
možnosti

Ještě celkem nedávno to bylo 50 miliard ročně.

2 0
možnosti

Nejedná se o žádné pojistné. Se skutečným pojištěním to nemá nic společného. Je to daň, stejně jako ta zdravotní. Považuji to pouze za trik mající za cíl zakrýt celkově brutální zdanění práce.

12 5
možnosti

Daň je zákonem (popřípadě i jinak) určená povinná platba do rozpočtu autority (např. státu), která je oprávněna ji vyhlásit. Vyznačuje se neúčelovostí a neekvivalentností, tzn. ukládá se jako jednostranná povinnost bez nároku plátce na plnění ze strany vyhlašující autority.

2 0
možnosti