Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Poradna: Jsem těhotná, co všechno se pro mě v práci mění?

Těhotenství řadu věcí mění. Nejen v osobním životě, ale i v zaměstnání. Ať už jste ve firmě nováčkem či zkušenou pracovnicí, ať pracujete na smlouvu či na dohodu, přinášíme vám přehled o tom, jaká máte v jiném stavu práva a povinnosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

P62e51t84r 87V21o47l98á13k 6609480392475

Mění se zejména to, že pravidelná vyjednávání s šéfem o zvýšení platu již nebudou tak příjemná a bezbolestná.

0/0
25.9.2017 6:47

T98o96m96á78š 97N40e95u25g58e94b67a27u43e49r 1290805980200

Spousta nepravdivých údajů. Například, autorka si nevšimla, že odkazuje do archivu Ministerstva práce a sociálních věcí a v důsledku toho na dnes již neplatný právní předpis, který byl nahrazen vyhláškou č. 180/2015 Sb. I tvrzení, že se jedná o kompletní přehled zakázaných činností je při nejměnším diskutabilní, neboť předpis neuvádí zakázané činnosti, ale seznam nebezpečných vlastností (činností, jejichž součástí jsou uvedené nebezpečné vlastnosti, je mnohem více).

+1/0
25.9.2017 6:42

M42a77r49c40e74l33a 78B11í13l41á 4697760862529

a pak se divíte, proč má mladá žena nižší cenu na trhu práce. ....

..... je správné, aby společnost podporovala mateřství, ale proč to má místo státu odnášet soukromý zaměstnavatel.

0/−2
25.9.2017 1:02
Foto

H88a25n54a 47A37n50t10o65n45o67v82á 6667539704284

Takže všechny ženy v plodném věku povinně do státní správy?

0/0
25.9.2017 10:20

M27a13r49c48e96l14a 30B57í65l13á 4747610932229

zaměstnáváme mladé ženy, ale vadí mi, proč máme suplovat státní sociální systém z vlastních peněz; toto prostě navyšuje celkové náklady na jejich zaměstnávání

0/0
25.9.2017 10:24

T26o34m90á40š 90N60e14u35g61e82b57a41u76e42r 1810575180790

Pani Bílá, představte si, že je to ještě horší, než jste si myslela. Vaší povinností, jako zaměstnavatele, je zajistit těhotným a kojícím zaměstnankyním odpočinek, a to nejen ledajaký. Prostory určené pro odpočinek těhotných a kojících zaměstnankyň, které požaduje v § 103 odst. 4 zákoník práce, musí podle § 55 odst. 4 nařízení vlády č. 361/2007 Sb. umožnit odpočinek vleže. Jako žena jistě chápete, jak je tímto soukromému zaměstnavateli ubližováno.

Nejsem propagátorem postele na pracovišti, ale váš postoj je opačný extrém.

0/0
25.9.2017 11:02

M17a82r84c38e30l38a 89B47í67l66á 4877440622889

jaký extrém? já naprosto podporuji, aby pracující ženy měly děti a aby jim společnost pomáhala. Ale proč to má platit právě zaměstnavatel? Co kdyby se třeba museli povinně složit ostatní zaměstnanci ve firmě.

0/0
25.9.2017 16:28

T16o52m29á42š 90N35e62u20g24e91b51a65u89e65r 1370875750180

A co proboha platí zaměstnavatel tak závratně navíc v případě, že mu zaměstnankyně otěhotní? Pokud vám vadí, že nemůže například ručně manipulovat při občasné manipulaci s břemenem těžším než 10 kg, a že musíte příjmout organizační opatření, tedy, že tu práci musí udělat někdo z kolegů, tak vás lituji.

+1/0
25.9.2017 17:53

M93a93r53c21e36l87a 14B62í50l52á 4917460462269

třeba že ji musíte přesunout na práci, na kterou se nehodí - sedět v kanceláři, kde se trápí ona i kolegové - a nevím, proč mne pořád litujete ... také že jí musíte proplácet dovolenou i za dobu, kdy v práci vůbec nebyla (např měsíc placené dovolené po skončení mateřské, kdy vzápětí nastoupí na rodičovskou) ... a další nevýhody

0/0
25.9.2017 19:31

T30o68m35á33š 22N48e65u81g26e95b67a92u85e63r 1480345200780

OMYL! Nemusíte ji přesunout na práci, na kterou se nehodí. Máte nepřesné informace.

0/0
25.9.2017 21:04

M90a79r49c67e45l94a 26B41í38l38á 4847190272779

pokud na stávající pozici může přijít do kontaktu s potenciálně infekčním materiálem, musíte ji přesunout na jinou pozici. Anebo poslat domů a platit 60%. Nemůžete jí říci "už svou práci nemůžete dělat, tak se rozloučíme, ale v pohodě, peníze vám bude posílat sociálka, a mějte se fajn".

0/0
25.9.2017 21:13

T54o34m45á31š 39N13e75u36g51e21b77a57u52e43r 1110505240260

Paní Bílá z vašeho předcházejícího příspěvku to vyznívalo tak, že když v nemocnici otěhotní zdravotní sestra, že ji přeřadí do účtárny. V tomto je znát již drobný posun, ale stále to není přesné.

V případě, že těhotná nebo kojící zaměstnankyně koná práci, která jí je zakázána, nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství, je zaměstnavatel povinen převést ji dočasně na práci, která je pro ni vhodná a při níž může dosahovat stejného výdělku jako při výkonu dosavadní práce. Dosahuje-li zaměstnankyně při výkonu práce, na kterou byla převedena, bez svého zavinění nižšího výdělku, musí jí být poskytnut vyrovnávací příspěvek podle zákona o nemocenském pojištění. Ten poskytuje Správa sociálního zabezpečení, nikoliv zaměstnavatel. Takže žádné další náklady pro zaměstnavatele, jak uvádíte, ale náklady pro stát. Podrobněji: http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/davky/vyrovnavaci-prispevek-v-tehotenstvi-a-materstvi.htm

0/0
25.9.2017 21:35

K41l22á54r66a 76T62r33n39k17o80v20á 3364969174789

Držet někomu místo šest let je ale trochu na hlavu. Za tu dobu se toho dost změní.

+1/0
25.9.2017 12:01

M89a47r60i27e 26V93a16š13í63č37k37o89v87á 3511823392868

Jak se ale někteří mýlí. Dodnes se směji zaměstnavateli, který mě, coby vystudovaného odborníka, nepřijal. Přímo se ptal na moje plány mít děti, zda mám přítele, jestli dojíždím daleko... A tak mě nevzal. Vzal jiné dvě slečny, které mu odpřísáhly, že se na mateřskou nechystají. Jedna odešla do čtyř měsíců na rizikáč, druhá po roce. Teď, po jedenácti letech se o mě přetahoval s nynějším zaměstnavatelem. Jenže se chystáme na mimčo... To by byla prča, co? :) Docela jsem to i zvažovala...

0/0
25.9.2017 18:44

M32a87r57c82e96l98a 95B93í26l24á 4247690772619

no vidíte. Chudák zaměstnavatel. Což by nebylo lepší, aby se s nimi k termínu rozloučil, a další sociální podporu by dostaly od státu, ne z práce.

0/0
25.9.2017 20:14

T94o50m32á96š 31N34e18u90g38e49b72a45u87e34r 1510325210370

To ale přece může! Záleží na něm.

0/0
25.9.2017 21:01





Finance.iDNES.cz radí

Víte, že investiční doporučení na růst kurzu dolaru tu byla už před rokem?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz