Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Znamená vyšší vzdělání vyšší plat? Nosí se ještě tituly v zaměstnání?

Platívalo, že každý inženýr vystudoval vysokou školu nejčastěji technického, nebo ekonomického zaměření. Dnes, když firma hledá inženýry, mohou jí stačit zájemci s maturitou. Jak ještě se změnilo používání titulů? A jsou vůbec důležité?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Záleží na oboru. Nějak si nedovedu představit, že by doktora někdo netituloval na jedné straně a na druhé, že by se tomuto oboru věnoval nějaký samouk, pokud pominu léčitele.

Osobně vidím problém v devalvaci hodnoty titulu, protože k jeho získání není třeba disponovat i patřičnými znalostmi. Porevoluční dogmata, jak máme málo vysokoškoláků nevedlo k udržení kvality.

Pokud někdo hledá inženýra se středoškolským vzděláním, je to hloupost a jednoduše anglicismus, kdy se přebírá význam pro označení "technik". Svědčí to o pochybném vzdělání perzonalistů.

5 0
možnosti

Napříkal sanitární inženýr (hajzlbába).

2 0
možnosti

Jedna malá statistika pro jistého Prčíka, který zde hlásá, že absolventi FF UK jsou milionáři a ekonomické obory jsou na to ̈m nejhůř ze všech: https://aktualne.cvut.cz/zpravy-z-medii/20151203-co-se-vyplati-studovat-vse-i-prazska-prava

0 0
možnosti

Dobrá škola je ta, která zajistí absolventovi dobrý příjem. A ty by měl stát primárně investovat. Titul je pak jen ozdoba.

0 0
možnosti

A kdo teda potom bude dělat ty hůře placené věci? Třeba učit na těch školách?

0 0
možnosti

J91a79n 94K22r93u35p97k69a

17. 5. 2021 21:02

Ano, jako řemeslník můžete opravdu vydělat hodně peněz, ovšem jen v postavení podnikatele, který má ovšem dobrou klientelu, podnikatelský talent a své práci dobře rozumí. Jako průměrný řemeslník (to neznamená vůbec, že je špatný) a zaměstnaný ve výrobě či ve službách, zkrátka v závislém postavení, nemáte se dobře ani náhodou.

0 0
možnosti

P79e65t22r 22D65o41s21t46a16l

17. 5. 2021 19:53

Mám VŠ tech. směru a bohužel musím potvrdit že ti co se hůře učili a šli na učňák jsou na tom často svou životní úrovní mnohem lépe. Mají různé firmy a živnosti, nevím kolik zisku přiznávají ale jejich majetek narostl za těch 20let o mnoho milionů.

2 0
možnosti

Ono jde taky o to, jestli by Vás řemeslo bavilo a jestli byste byl šikovný, zručný, vyhledávaný.

Znám vysokoškolsky vzdělaného muže (přání rodičů), který rád pracuje se dřevem, to mu vždycky šlo, bavilo ho to. Tak má truhlářskou dílnu, zakázek hodně, je spokojený.

2 0
možnosti

Mám dva syny. Jeden je elektrikář a druhý absolvoval filosofickou fakultu UK. Lépe na tom je ten můj první syn. Jak z hlediska peněz, tak celkově zaměstnání. Je OSVČ a dělá na sebe. Můj druhý syn dělá v administrativě a nechápe, že má 30 tisíc čistého a méně než bratr, který je nějaký elektrikář podle jeho slov. To ještě může být rád. Já jsem synům dal na studia každému 500 tisíc korun. První syn ty peníze neutratil a chodil na brigády a ještě mu zbylo a bohužel můj druhý syn ty všechny peníze utratil, na brigádě nikde nebyl a ještě mu finančně vypomáhá má manželka. Dospělému chlapovi posílá z důchodu každý měsíc 3 tisíce i přes můj odpor. Tenhle příspěvek je také křik duše, ale také to, že dneska nemáte řemeslníky a obecně kvalifikované manuální pracující, tak jejich ceny rostou do nebe. Můj druhý syn se ani nechce vzdělávat. Prostě nic a podle toho, co mi povídá, tak jeho práci za pár let nahradí nějaký software. To je práce pro cvičenou opici... Já sám jsem ročník ́49 a je pravda, že dříve byl nadbytek manuálně pracujících a obrovský deficit VŠ lidí. Dneska je to opačně, což není špatně. Automatizace a robotizace klade důraz na inteligenci a na vyšší kognitivní cíle, jak tomu říkají odborně, ale řemeslnicí se dneska mají fantasticky. Moji synové spolu moc nemluví právě kvůli tomu, že první syn jako elektrikář OSVČ nejde pod 60 tisíc pod měsíc, kdežto můj syn z filosofické fakulty je rád za 30 tisíc a to jsem synovi říkal, aby šel na ekonomku. Tam je možností spoustu - od auditora až po nějakého řadového podnikového ekonoma...

8 1
možnosti

V tom, co popisujete, nehraje roli vzdelani. Zadnou. Roli hraji ciste osobnostni vlastnosti. Je velmi pravdepodobne, ze ten druhy, kdyby byl elektrikar, zil by z ruky do huby, OSVC by nebyl, spise zamestnanec a je otazka, zda by ho mistr obcas nevyhodil.

11 0
možnosti

V některých případech je vzdělání opodstatněné (např. lékaři, právníci atd.), ale jinde se spíš hraje na schopnosti než na písmenka před/za jménem (např. programátoři a další IT profese - osobní zkušenost). Ale obecně platí, že vzdělání nevypovídá nic o tom, jaký je kdo člověk.

1 0
možnosti

Zrovna IT je profese, kde hraje extremni roli zajem a protoze informace jsou lehce dostupne, tak ten zajem muze VS prekonat. Nicmene porad plati, ze k nekterym technologiim se jen tak lehce nedostanete.

No a pak je tu jeste jedna vec - sire toho oboru IT. Nekdo udela HTML stranku a uz se porhlasuje za programatora.

0 0
možnosti

Bohužel zde pořád přežívá názor, že práce "dělnické" třídy je nejvíce ceněná a inteligence není třeba. Podle toho se oceňuje VŠ práce. Nikdo si neuvědomuje, že VŠ stráví na studiu 5-6 let, zatímco si středoškoláci již vydělávají. Jaká je pak návratnost VŠ studia ?

1 9
možnosti

Nekdo napriklad neresi navratnost, ale chce studovat neco co ho bavi, naplnuje,....

2 0
možnosti

Nedávno jsem četla pěkný článek, vyvracející rozšířenou představu, že absolventi humanitních VŠ oborů pracují v McDonaldech a stojí frontu na pracáku. Je to prý úplný mýtus, nijak nepodložený statistickými daty, a ve skutečnosti největší problémy sehnat zaměstnání mají absolventi učňovského školství.

3 3
možnosti
Foto

Když jsem kdysi začala podnikat, dlouho jsem nemohla sehnat vyučeného truhláře. A nabízela jsem dost peněz už jako nástupní plat.

0 0
možnosti
  • Nejčtenější

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Láska prochází peněženkou. Jak nastavit pravidla ve vztahu a co říkají průzkumy

11. dubna 2024

Společné bydlení znamená zpravidla i společné hospodaření. Zatímco v manželství určuje základní...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Podílové fondy jsou stále oblíbenější investicí. Experti radí, jak je dobře vybrat

17. dubna 2024

Premium Investování je důležitou součástí budování finanční stability a hraje hlavní roli v dosažení...

Víte, co znamená zkratka OBZP a jaká povinnost je s ní spojená?

17. dubna 2024

OBZP je zkratka, která v sobě skrývá osoby bez zdanitelných příjmů. Tento status se týká lidí ve...