Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diversity management není nesrozumitelným zaklínadlem, ale součástí firemní kultury

aktualizováno 
Diversity management je v České republice poměrně novým fenoménem. Značná izolovanost země a firem od vyspělého světa způsobila to, že máme malé zkušenosti se soužitím s etnicky, národnostně, odlišnými komunitami, minoritami či lidmi s menšinovou sexuální orientací.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) - porada, manažer, meeting | foto: Profimedia.cz

Spolupráce různých skupin lidí byla u nás považována za problematickou bariéru rozvoje firem, aniž kdo uvažoval o jedinečnosti rozmanitých týmů a jejich výhodách. Přestože se s příchodem zahraničních investorů personální přístup v této oblasti mění, stále ve společnostech zůstávají předsudky a zaběhnuté stereotypy. Zaměstnavatelé a personalisté skládají své týmy z lidí stejného typu, pohlaví, věku a podobných názorů.

Zapomínají, že k výbornému pracovnímu výkonu týmu přispívá různorodost skupiny – kombinace rozdílných přístupů a způsobů řešení zvyšuje úspěšnost. Navíc si zkuste představit, že máte v oddělení jen mladé ženy kolem třiceti let. Dá se očekávat, že v podobnou dobu začnou všechny odcházet na mateřskou dovolenou… nahrazení celého týmu nebude vůbec snadné. 

Co je firemní kultura?

Podívejme se ale na firemní kulturu, jejíž součást diversity management tvoří. Firemní kultura v českých týmech se vlastně ani nedá nazvat firemní kulturou. Slabou stránkou tuzemských  firem je zejména slabá interní komunikace - lidé nejsou dostatečně informováni o změnách, plánech a rozvoji firmy, komunikace není organizovaná a často se informace do týmů dostanou značně pokřivené, lidé si je předávají i mimo pracovní prostředí. Tento systém vyvolává konflikty a často je i startem k fluktuaci.

České firmy většinou pořád nevěnují pozornost rozvojovým programům a talent managementu a "po česku" se klíčové informace, ať už se týkají zaměstnanců, týmů nebo celé firmy, nepředávají, protože dodnes převažuje dogma, že jsou pouze věcí vedení. Chybí otevřenost a zájem o možnosti, jež plynou z rozvoje zaměstnanců, jejich vzdělávání a seznamování s firemními směrnicemi, které definují základní pravidla pro chování na pracovišti.

Konkurenční výhoda

Diversity management má vytvořit podmínky pro konkurenceschopnost, kterou management rovných příležitostí a přístupu může přinést. Firmy, které se k tomuto stylu řízení hlásí, ovšem nemají dopředu naplánováno, kolik žen či seniorů zaměstnají, spíše se snaží o odstranění překážek, které by stály v cestě začlenění různorodých skupin zaměstnanců do týmů.

Mezinárodní týmy jsou u velkých firem v Česku nutností v souvislosti s jejich expanzí na okolní trhy. Značné zkušenosti například s odlišnými mentalitami mají společnosti působící v oblasti center sdílených služeb, které přesunuly své centrály informačních technologií, účetnictví nebo telefonická centra do České republiky, a proto zaměstnávají desítky národností. Většinou mají diversity management na jasné úrovni – vytvořily a definovaly firemní proces, který zahrnuje například pomoc zaměstnancům s vyřízením víz a pracovního povolení či zajištěním zdravotního pojištění, nabídku kurzů českého jazyka nebo poskytnutí ubytování.

V týmech, které zahrnují rozmanité kultury – mix zaměstnanců z východních kultur, kde hrají podstatnou roli hodnoty jako ohleduplnost, skromnost a pokora, s evropskými či americkými zaměstnanci, kteří se zase vyznačují otevřenou komunikací a prosazováním svých názorů – kladou důraz na udržitelnost zaměstnanců. Snaží se předcházet situacím "lost in translation" a nacházejí balanc v řídicím managementu.

Je zřejmé, že firemní kulturu nelze nařídit, její vývoj se však dá ovlivnit, tak aby byla v souladu s firemními cíli. Proto je dobré, aby si management firmy uvědomil stávající stav, znal zákonitosti a možnosti, jak ovlivňovat vývoj firemní kultury, případně jak naplánovat její změny.

Autor:Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Další z rubriky

Ostře sledované vlaky strojvedoucí Marii nelákají

strojvedoucí Marie Sehnalová

Díváte se do kabiny strojvedoucího, když se k peronu blíží vlak? Já nikdy. Za ovládacím pultem tak nějak automaticky...

Pět tipů, jak přeprat únavu v práci. Pomůže správné sezení i přestávky

Ilustrační snímek

Zná to snad každý. Přijdete z oběda, začnou vám padat víčka a poslední, na co máte chuť, je pustit se do práce. Jak...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...

Jak je to s přesčasy? Odpovědi na sedm nejčastějších otázek.

Jak je to s přesčasy? Odpovědi na sedm nejčastějších otázek.

Kurzy.cz Názory na přesčasy se odjakživa různí. Část lidí je ochotná makat navíc, ale jen pokud jim firma přesčasy zaplatí. A ji...

Najdete na iDNES.cz