Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dividendy nejsou důvodem k jásotu

aktualizováno 
Jedním z práv akcionáře je právo podílet se na zisku společnosti. Dividenda je v západních zemích jedním z kritérií pro posuzování kvality akciového titulu. Firmy si střeží pověst a dobré jméno tím, že se příliš neodchylují od zavedené dividendové politiky. Konečně jsou dividendy jedním z faktorů, podle kterého se oceňují akcie a určuje se jejich „férová“ cena. Nic z toho, co vidíme v zemích s rozvinutým kapitálovým trhem, naplatí v České republice.

U nás je dividenda většinou „mimořádná“ nebo „vynucená“, nebo nejčastěji žádná. U kterých firem můžeme očekávat stabilní dividendový výnos? Proč ostatní firmy dividendy nevyplácejí?

 

Zisk společnosti rozděluje akciová společnost po schválení hospodářského výsledku na valné hromadě. Stejně jako nemá akcionář právo požadovat vrácení svých vkladů, nemá ani automaticky právo na podíl na zisku. Dividendu obdrží pouze v případě, že valná hromada rozhodne o rozdělení zisku výplatou dividendy. Kromě toho může zisk zůstat ve společnosti, kdy se např. objeví ve výkazech společnosti jako nerozdělený zisk minulých období. (Pokud společnost skončí ve ztrátě, dividenda se logicky většinou  nevyplácí. Zákon to pro jistotu upravuje např. tehdy, kdy zakazuje vydat prioritní akcie s právem na výplatu dividendy, bez ohledu na hospodářský výsledek, jinde udává podmínky, za kterých nesmí být dividendy vyplaceny - §178 odst. 2 obchodního zákoníku, nebo odst. 6, podle kterého nesmí společnost vyplatit dividendu, pokud hospodářský výsledek (spolu s nerozděleným

Obchodní zákoník naleznete v naší sekci zakony.idnes.cz

ziskem) nepřevyšuje minulé ztráty a příděl do rezervního fondu.)

 

V zemích s rozvinutým kapitálovým trhem jsou dividendy pokládány za jednu z důležitých vlastností „akcií“. Investiční strategie zaměřená na dividendivé akcie vyhledává právě takové společnosti, u kterých je předpoklad růstu tržního podílu, tržeb a zisků. Výnos z investice do akcií můžeme rozdělit na dvě části na kapitálový výnos a na dividendový výnos. Kapitálový výnos plyne z rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou, kdežto dividendový výnos je právě dán vyplacenými dividendami na akcii. Jeho hodnota je v přímém vztahu k ziskům společnostem.

 

Vývoj dividendového výnosu akcií z indexu S&P 500 vidíte v následujícím grafu. V současnosti je dividendový výnos na 1,8 %, avšak průměr za celé období činí 3,5 %. Za zmínku stojí ještě údaj, že dividendový příjem je zodpovědný za více jak 40 % výnosu indexu S&P 500 za 75 let. Ze srovnání klesajícího dividendového výnosu (a tedy poklesu zisků společností) a neúměrně rostoucího ukazatele P/E lze ukázat na přehřátí akciového trhu na konci devadesátých let.

 

V devadesátých letech nebyly dividendy příliš v "módě", neboť na společnost, která vyplácela dividendu, se nahlíželo tak, že namůže najít ziskovou příležitost, kam by převedla prostředky ze svého kladného cash flow. To už je však pouze minulost.

 

Zdroj: Economy.com

 

České společnosti dividendy nevyplácejí

 

Ze společností registrovaných na pražské burze je značně složité nalézt takovou, která vykazuje stabilní dividendovou politiku. Jednou z takových firem je Phillip Morris, jehož akcie bývají často přirovnávány k dluhopisům – instrumentům s fixním výnosem. V důsledku striktně dodržované dividendové strategie, kdy dividendový výnos je na stabilní úrovni převyšující 10 %, rostou každý rok akcie před rozhodným dnem pro přiznání dividendy. U ostatních akcií bychom hledali dividendovou politiku stěží.

 

Mimořádná dividenda Českého Telecomu v celkové výši 18,5 mld. Kč přichází před jeho privatizací (kdy je Telecom značně překapitalizovaný) a vylepší tak bilanci státní pokladny, z Komerční banky si její francouzští vlastníci uhrazují proinvestované peníze na nákup banky (nicméně výplatní poměr zůstává zachován z minulého roku). ČEZ rovněž výplatou dividendy pomůže státnímu rozpočtu (ačkoli se někteří obávali, že místo 40 % zisku bude vyplaceno mnohem více), Unipetrol standardně bez dividendy, stejně jako České Radiokomunikace. Erste Bank má svou dividendovou politiku jednoznačnou, za poslední 4 roky vyplatila stejnou dividendu 1,24 EUR. Příkladem jednoúčelové dividendy je Eurotel, jenž vyplatí dividendu jako část kupní ceny, ketrou zaplatí Český Telecom konsorciu Atlantic West - více v TOMTO článku.

 

Letošní celkové dividendy a dividendy na akcii domácích společností naleznete ZDE.

 

Dividendový výnos

Společnost 2000 2001 2002 2003E
Český Telecom 0,0% 2,1% 0,0% 2,2%
České Radiokomunikace 0,0% 80,1% 0,0% 0,0%
ČEZ 0,0% 2,2% 2,9% 4,0%
Unipetrol 0,0% 0,0% 0,0% 0,0%
Philip Morris ČR 14,4% 14,3% 12,6% 11,1%
Komerční banka 0,0% 0,0% 0,7% 1,2%
Erste Bank 2,7% 2,2% 1,9% 1,7%
SPAD 1,0% 6,2% 1,9% 6,2%

Zdroj: Wood & Company 

 

Vyplacené dividendy
Společnost 1999 2000 2001 2002
Český Telecom 0 7,50 0 57,50
České radiokomunikace 0 395 0 0
ČEZ 0 2 2,50 4,50
Unipetrol 0 0 0 0
Philip Morris 880 940 1240 1448
Komerční banka 0 0 11,50 40
Erste Bank* 1,24 1,24 1,24 1,24

zdroj: Fincentrum, *v EUR

 

Dvojí zdanění dividend a nová úprava v České republice

 

Dvojí zdanění dividend je problémem, se kterým se potýkají prakticky všechny státy. Porušuje často vyžadovanou neutralitu daní, neboť zvýhodňuje jednu formu podnikání (nebo financování) před jinou. V tomto případě platí akcionáři daň z dividendového výnosu v podstatě dvakrát. Protože jsou dividendy vypláceny ze zisku po zdanění, dostane akcionář podíl na zisku snížený o daň z příjmu, kterou

První směrnice (The Parent-Subsidiary Directive) se týká zdanění mateřských a dceřinných společností působících v různých členských státech.

V případě, že mateřská společnost (a.s., s.r.o.) vlastní alespoň 25 % podíl v dceřinné společnosti po dobu 2 let, rozdělení zisku již nebude podléhat srážkové dani (případně je jinak omezeno dvojí zdanění např. odpočty,...). Obecně systém odstraňuje dvojí zdanění mezi dvěma státy v EU, otázku zdanění v rámci jednoho státu, nebo zisky z nebo do státu mimo Evropskou unii rovněž řeší každý stát odlišně.

V ČR se pravděpodobně prosadí odstranění dvojího zdanění i mezi tuzemskými mateřskými a dceřinnými společnostmi. Tato úprava, která by měla platit od vstupu ČR do EU je rovněž jedním z důvodů. Proč některé společnosti zadržují zisk a upouští od vyplácení dividend.

Druhá směrnice  (The Merge Directive) se potom vztahuje na zdanění při fůzích a akvizicích.

zaplatí přímo společnost a navíc o daň z příjmu, která je uvalena na akcionáře (většinou ve formě srážkové daně, kterou strhne společnost vyplácející dividendy). Ačkoli existuje několik způsobů, jak dvojímu zdanění zabránit (úlevami nebo osvobozením na straně vyplácející společnosti nebo na straně akcionáře, či úplné odstranění), zatím se příliš neuplatňují. K pokrokům v této oblasti tak dochází pouze aktivitami mezinárodních institucí a celků – OECD a Evropské unie,… Evropská unie vydala dvě direktivy, které se bezprostředně dotýkají dvojího zdanění a v průběhu harmonizace práva tyto směrnice musí přejmout i Česká republika.

 

V České republice je tedy investice do dividendových akcií odsouzena k nezdaru. Ačkoli např. v USA jsou dlouhodobě akcie, které vyplácejí pravidelně dividendy, výnosnější než akcie bez dividend (od roku 1970 činí rozdíl ve výnosech 0,5 % měsíčně; zdroj: M. Emmert, TMF Gambit, 2003), u nás nemůžete do takových akcií zainvestovat z toho důvodu, že takové nejsou. Nebo alespoň ne v takovém rozsahu, aby se dalo mluvit o „rozumné“ diverzifikaci.

 

Co si myslíte o investování do dividendových akcií? Myslíte si, že je dividendová politika tuzemských společností "standardní"? Těšíme se na vaše názory.

 

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

JOSEF ŠÍMA: ATELIÉR 1934, olej na plátně, 99 x 144 cm  Cena 28,8 milionů korun...
Rekordní rok na českých aukcích: investoři utratili přes miliardu

Sběratelé a investoři loni utratili na aukcích 1,26 miliardy korun, padl historický rekord za obraz vydražený za nejvyšší cenu a řada umělců dosáhla nových...  celý článek

Ilustrační snímek
Novinky v investování: od ledna začnou platit jasnější pravidla

Češi mají v podílových fondech investováno asi 445 miliard korun. Někteří se však spálili a investovali na doporučení poradců, aniž tušili, že poradci za svá...  celý článek

Ilustrační snímek
Tři investice, u kterých se nafukuje spekulativní bublina

Státní dluhopisy, akcie, nemovitosti, půjčky. U těchto všech nástrojů se vytváří gigantická bublina. K takovému závěru dojdete, když se začtete do finančních...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %
Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %

Necelý týden před volbami dál posilují preference hnutí ANO. Raketový nárůst zaznamenala SPD. Rostou také Piráti. Naopa... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.