Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dividendy vám vrátí vysoké poplatky

aktualizováno 
V poslední době se v médiích pořád dokola skloňuje zvyšování poplatků za plyn, elektřinu, lidé jsou nespokojeni s poplatkovou strukturou bank. Samotné společnosti se ale pyšní rekordními zisky. Už jste někdy přemýšleli o tom, že by vám na vaše zvýšené náklady přispěla samotná společnost?
Peníze, úspory

Peníze, úspory | foto: Profimedia.cz

Nejlepším způsobem, jak se „přiživit“ na úspěchu kterékoli společnosti, je investovat prostředky do akcií. Domácí investoři si mohou vybrat, jestli budou investovat na burze, kde mají prakticky jistotu, že o likviditu akcií nebudou mít nouzi, nebo zkusí štěstí prostřednictvím RM-Systému. Pokud se zadaří a společnosti, jejíž akcie jste koupili, se bude dařit, akcie budou nejspíš posilovat a vy jako investoři tak dosáhnete zisku.

Majitelé akcií se kromě kapitálového výnosu mohou v nejednom případě dočkat také výnosu dividendového, který může tvořit nezanedbatelnou část celkového výnosu a na vyspělých kapitálových trzích představuje jeden z hlavních činitelů působících na kurz akcie na burze.

A právě dividenda může být v některých případech velmi dobrým zdrojem pravidelného zisku. I když je dividendová politika pro většinu domácích společností stále ještě cizím pojmem, situace se rok od roku mění k lepšímu. Týká se to zejména společností, kterým se daří dlouhodobě udržovat nadstandardní zisky, které pak přerozdělují mezi majitele akcií - pokud se nerozhodnou použít prostředky k dalšímu rozšiřování nebo akvizicím, není důvod nabytý zisk rozdělit mezi investory.

Tento pravidelný příjem, který investor obdrží díky dobrým výsledkům společnosti, pak může využít na zvýšené poplatky, které firmě k tak dobrým výsledkům dopomohly. Na první pohled to vypadá jako začarovaný kruh, ale proč tuto možnost nevyužít, když to jde? (Není  to ovšem samozřejmě možné vždy.)

Velmi dobrým příkladem jsou banky, které tento rok hrají při rozdělování dividend jednoznačný prim. Podle studie společnosti Standard & Poor’s zažívají velké banky v Evropě velmi úspěšné období, což jasně potvrzují výsledky (a také navržené dividendy) třech největších bank u nás.

Kde vyděláte nejvíce?

Velké překvapení si pro investory letos připravila Komerční banka. (Graf ZDE.) Ta se rozhodla, že letos přes všeobecné očekávání vyplatí dividendu ve výši 250 Kč na akcii, což představuje 104 % loňského nekonsolidovaného zisku (9,154 mld. Kč plus 352 mil. Kč z nerozděleného zisku minulých let). Investoři, kteří očekávali dividendu v obvyklé výši 100 Kč (40 % zisku), tak mohou jásat. Přestože vedení společnosti slibuje v budoucnu návrat k původním 40 – 50 % ze zisku, mohou i v budoucnu počítat s jistým příjmem (samozřejmě v závislosti na výsledcích společnosti).

Spokojeni mohou být také investoři vlastnící akcie České spořitelny i když jich asi není mnoho. (Graf ZDE.) Banka v posledních letech pravidelně vyplácí dividendu ve výši 30 Kč na akcii a ani tento rok nebude výjimkou (4,56 mld. Kč ze zisku 9,13 mld. Kč). Akcie České spořitelny jsou momentálně dostupné na volném trhu RM-Systému.

popisekOSOBNÍ VŮZ S ODPOČTEM DPH?
pouze s velkými ústrky

Pro ty, kterým zase „nevoní“ neustálé zvyšování cen plynu, mohou být celkem zajímavou možností přivýdělku dobré výsledky Severomoravské plynárenské nebo Východočeské plynárenské. Prvně jmenovaná zaznamenala oproti minulému roku o téměř polovinu vyšší zisk (603 mil. Kč), který pro majitele akcií znamená dividendu ve výši 276 Kč na akcii (minulý rok 157 Kč). Distribuční společnost Východočeská plynárenská také rozdělí téměř celý zisk (243 mil. Kč) mezi akcionáře, což znamená dividendu na jednu akcii ve výši 252 Kč (loni 347 Kč na akcii).

Negativní stránkou vysokých dividend, které letos společnosti svým klientům vyplatí, je skutečnost, že většina peněz se ztratí za hranicemi, totiž u majoritních vlastníků. Většina zahraničních majitelů domácích firem se již u nás investovat nechystá a tento rok suma vyplacená zahraničním firmám může dosahovat rekordní výše 80 mld. Kč. I zde jednoznačně vedou již zmiňované bankovní domy, kde bude odliv prostředků nejmarkantnější.

Hrají při vašem rozhodování o nákupu akcií roli možné dividendy? Pokud ano, které společnosti preferujete?

 

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Tři roky v práci a budu šéfem, myslí si mladí lidé. Jak to chtějí udělat?

Ilustrační snímek

Chtějí vést pracovní tým, být pro kolegy inspirativní osobností a vzorem. Takové kariérní plány mají mladí lidé nejenom...Další z rubriky

Pět rad, jak nenaletět, když se vydáte do velkého světa investic

Ilustrační snímek

Chcete začít investovat, zhodnotit své úspory. Specialista investičních produktů UniCredit Bank Stanislav Hamerník...

Co je dobré znát, když místo spoření volíte investici a podílové fondy

Ilustrační snímek

Existují dva typy přístupu k investování. Tím prvním jsou podílové fondy, tím druhým pak přímý nákup aktiv na...

Když stát své dluhy smaže inflací, je dobré mít zlato, říká odborník

Vladimír Brůna

Zájem Čechů investovat do zlata roste. A to i přesto, že cena zlata dosahuje ročního maxima. Podle investičního...

Další nabídka

Kurzy.cz

Perly týdne: Investorům došly peníze a medvědí akcie letos krutě trestají
Perly týdne: Investorům došly peníze a medvědí akcie letos krutě trestají

Čína se s USA přetahuje o post největší ekonomiky světa, v tuzemsku se zase politici a prezidentští kandidáti přetahují... celý článekNajdete na iDNES.cz