Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dlouhé prázdniny: kam s dětmi a za kolik

aktualizováno 
Letní prázdniny potrvají zase celých osm týdnů. Děti se radují, ale rodiče mají starosti: jak je naplnit? Ale nabídka letních pobytů je veliká, cenové relace široké. Jak vybrat dobrý tábor za přijatelné peníze?

Když nemusíte šetřit, můžete připravit dětem na letní prázdniny hodně pestrý program. Vybírat je z čeho, platí však, že čím nabitější a atraktivnější program, tím větší vydání. Prázdniny mohou prožít vaši potomci na koních, na kolech, v šachovém táboře či sjížděním řek na raftech nebo kánoích. Organizátoři nabízejí výuku jazyků v tuzemských táborech či v zahraničí, kurzy kolektivních i individuálních sportů, často pod vedením slavných sportovců, počítačové tábory či pobyty ve stylu Harryho Pottera nebo Asterixe. Ceny? I několik tisíc korun za týden pobytu. A protože je možné vybrat z táborů, které trvají třeba pět dní nebo také tři týdny, je lepší při porovnávání nabídky propočítat, kolik stojí jeden den pobytu.

Nejlevnější jsou skautské a pionýrské tábory a klasické pobyty ve stanech. Orientačně se dá říci, že jeden den pobytu na táboře stojí od 100 do 800 korun. Dražší jsou jazykové pobyty a sportovní soustředění. Kdo chce dítě nechat trénovat například s ligovými hráči či špičkovými trenéry basketbalu, zaplatí za šest dní pobytu v Hoopcampu okolo 2600 korun, to je přes čtyři sta korun na den. Ještě dražší je většinou výuka tenisu. Mezi šesti a deseti tisíci korunami stojí čtrnáctidenní pobyty v táborech u moře.

Levnější alternativou ke klasickým táborům jsou takzvané příměstské tábory. Děti spí, snídají a večeří doma, přes den mají program v městských kulturních centrech nebo jezdí na výlety. Dotované, a tedy levné tábory pořádají také některé městské úřady a velké firmy.

Zaplacením tábora výdaje nekončí. Obvykle je potřeba dokoupit tábornické vybavení či doplnit oblečení, což vyjde pro táborové nováčky tak na 1000 až 1500 korun. 
 
Když zdražení, tak nepatrné

Rodiče musí počítat s tím, že někteří organizátoři zvýšili kvůli růstu DPH cenu za stravování a táborový pobyt tak přijde dráže. Nárůsty však nejsou dramatické; větší zdražení přijde až příští rok, a to u táborů, jejichž organizátoři jsou plátci daně.

Neplaťte na cestách zbytečně! Rozsah hrazené zdravotní péče bude stejný pro všechny. Více ZDE.

„My jsme sice plátci daně, ale letos ještě tábory nezdražujeme, protože nechceme účtovat dvojí ceny, jedny před zvýšením daně a druhé po něm,“ vysvětluje Libuše Pekárková se sdružení Kymevo, které pořádá tábory již třináctým rokem. „Příští rok ale budeme muset určitě ceny zvednout,“ dodává.

Na ceně tábora se právě jídlo podepisuje největší měrou, ubytování, zvlášť u stanových táborů, příliš drahé není. „Zdražili jsme pobyty o dvě stě korun, protože jsme si tak propočítali dopad změn cen po vstupu do EU,“ uvádí Daniel Přibík, organizátor tábora Dlouhý, Široký, Bystrozraký.
 
Kde vzít peníze?

Letos to budou mít s placením tábora některé rodiny přece jen o něco jednodušší než loni. A to díky mimořádné finanční dávce ve výši 2000 korun na každé dítě, kterou inkasují v červnu ty domácnosti, které dostávají přídavky na děti. Další možností je požádat odbor sociálních věcí o jednorázovou finanční výpomoc k úhradě tábora. S tou ale mohou počítat jen sociálně slabé domácnosti. Na tábory přispívají také někteří zaměstnavatelé.  
 
Je nejvyšší čas

Pokud ještě váháte, kam poslat dítě na prázdniny, měli byste rozhodování urychlit. V táborech, které mají delší tradici a dobrou pověst, už mají jen málo volných míst. „Můžeme vzít děti už jen do třetího turnusu, první a druhý jsou obsazené,“ potvrzuje organizátor letního dětského tábora v Hryzelích Jiří Kučera. Podle Hany Kožové z Kulturního centra Zahrada jsou  příměstské tábory obsazeny již ze tří čtvrtin. „Velký zájem je zejména o léto na koních,“ upřesňuje Hana Kožová.

Jaká je nabídka speciálních táborů? Kolik zaplatíte za jazykovou výuku a kolik za pobyt v zahraničí? Jak vůbec vybrat dětem  tábor?
Více v aktuálním tématu ZDE.

 

Autor:Nejčtenější

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Další z rubriky

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...

Na co myslet, aby se vám levné peníze na kreditní kartě neprodražily

Ilustrační snímek

Ačkoliv si odborníci pochvalují, že se finanční gramotnost Čechů zlepšuje, v otázce platebních karet ještě máme co...

Banky komplikují klientům nákup kryptoměn. Proč?

Ilustrační snímek

Kryptoměny jsou fenoménem posledních měsíců. Někteří je zatracují, jiní o nich básní. Byť jde o rizikovou investici,...

Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů jako fyzická osoba?

Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů jako fyzická osoba?

Kurzy.cz Jak správně jako fyzická osoba zdanit příjmy z prodeje cenných papírů a z titulu držby cenných papírů? Kdy je možné osv...

Najdete na iDNES.cz