Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Půjčil kamarádovi, dluh nevymohl ani exekutor. Deset rad, jak to řešit

aktualizováno 
Pan Rudolf půjčil svému známému čtyřicet tisíc. Sepsali spolu smlouvu, ve které bylo dohodnuto, že celou částku včetně desetiprocentního úroku vrátí Martin do 5.dubna 2010. Přestože dluh již vymáhá exekutor, dosud pan Rudolf nemá zpět ani korunu.
Exekutor má ten případ už dva roky a já dodnes nemám ani korunu," uvádí pan Rudolf.

Exekutor má ten případ už dva roky a já dodnes nemám ani korunu," uvádí pan Rudolf. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Všechno začalo před více než třemi lety. Tehdy se na pana Rudolfa obrátil jeho známý Martin s prosbou o půjčku ve výši čtyřiceti tisíc. Pan Rudolf je sice důchodce a nevydělává, něco má ale naspořeno a mladík se dušoval, že peníze i s úroky do dvou měsíců vrátí. Pan Rudolf mu uvěřil, znal jej, navíc věděl, že mladík podniká, neměl tedy žádné obavy. Oba známí sepsali smlouvu a došlo k předání peněz.

Jenže Martin v dohodnutém termínu peníze nevrátil. Jen neustále sliboval. Pan Rudolf tedy na nic nečekal a podal žalobu k soudu. Platební rozkaz nabyl právní moci a následovalo nařízení exekuce. Takže se zdálo, že vše dobře dopadne. "Exekutor má ten případ už dva roky a já dodnes nemám ani korunu," uvádí pan Rudolf a dodává: "Vůbec tomu nerozumím, vím, že Martin podniká, nedávno dokonce koupil auto, tak jak je možné, že exekutor nic nevymohl?"

Exekutor je vázán mlčenlivostí

Zeptali jsme se tedy exekutora, v čem je problém. Nic jsme se ale nedozvěděli, protože exekutor je vázán mlčenlivostí a informace může sdělovat pouze účastníkům řízení. Neuspěli jsme ani poté, co jsme si obstarali plnou moc ke sděleni informací od pana Rudolfa. Podle vyjádření exekutorského úřadu může mlčenlivosti exekutora zbavit pouze Exekutorská komora. Každopádně se ale pan Rudolf může na konkrétní exekutorský úřad obrátit, jako účastník řízení má právo do exekučního spisu nahlížet a na stav řízení se dotazovat.

Nebankovní půjčky přes FINmarket.cz

Porovnejte si bankovní půjčky, sms půjčky online. Půjčky od prověřených společností a přehledné srovnání.

Stejný postup, tedy dotázat se exekutora, proč je exekuce dosud neúspěšná, doporučuje i advokát. "Exekutor vydává exekuční příkazy, tudíž koná své povinnosti, ale proč to k ničemu nevede, to opravdu může zodpovědět pouze exekutor," uvádí advokát Pavel Nastis. "Samozřejmě pokud věřitel ví, že dlužník podniká, je třeba tuto informaci exekutorskému úřadu sdělit, protože ten pak může exekučně postihnout i podnik dlužníka, jeho pohledávky, zboží a podobně," podotýká advokát.

Půjčku si můžete zajistit zástavním právem nebo ručením

Pokud tedy někomu půjčujete peníze a chcete si svou pohledávku zajistit pro případ, že by dlužník dluh nevrátil, můžete si půjčku zajistit ručením nebo zástavním právem.

"Ručení znamená, že třetí osoba, ručitel, se zaváže, že dluh splní, pokud jej nesplní dlužník," vysvětluje Nastis. "Tedy pokud dlužník dluh nesplatí a věřitel vyzve k úhradě dluhu ručitele, ten je povinen dluh zaplatit," upřesňuje advokát.

V případě zástavního práva dlužník nebo třetí osoba dá nějakou věc do zástavy a když dlužník dluh nevrátí, věřitel může nechat zastavenou věc prodat v dražbě a z výtěžku dražby se pak pohledávka uspokojí. Zástavní smlouva může být uzavřena i ústně, někdy je ale povinná forma písemná. "Je-li zástavou nemovitá věc, někdy je nutná i forma notářského zápisu," podotýká Nastis.

A jak nedopadnout stejně, jako pan Rudolf? Desatero rad jsme pro vás připravili ve spolupráci s Právní linkou.

 1. Pozor na změnu v právní terminologii.
  Nový občanský zákoník, jenž nabyl účinnosti 1. ledna 2014, již nezná zažitý termín půjčka, ale namísto toho používá pojem zápůjčka. Stejně tak došlo i ke změně v označení smluvních stran, kdy věřitel je nyní označován jako zapůjčitel a dlužník jako vydlužitel.
 2. Smlouvu o poskytnutí zápůjčky uzavírejte vždy písemně.
  Zákon nepožaduje pro platný vznik zápůjčky písemnou formu, je ale samozřejmé, že písemné zachycení podstatných náležitostí může zabránit pozdějším případným sporům a pro zapůjčitele znamená snadnější prokázání poskytnutí zápůjčky a z toho vyplývajících povinností vydlužitele v eventuálním soudním řízení.
 3. Ověřte si, zda má vydlužitel zapůjčenou částku z čeho splácet.
  Před samotným uzavřením smlouvy o zápůjčce si nejprve zjistěte majetkové poměry vydlužitele, a to především, zda má pravidelné příjmy, vlastní majetek či zda není na jeho majetek nařízena exekuce. Vyhnete se tak nepříjemným situacím, kdy sice můžete mít pohledávku přiznanou i soudně, ale nebude z čeho ji uspokojit.
 4. V případě, že se dohodnete na plnění dluhu ve splátkách, sjednejte si ve smlouvě doložku ztráty výhody splátek.
  Jestliže se s vydlužitelem dohodnete na tom, že svůj dluh bude plnit ve splátkách, nezapomeňte do smlouvy uvést, že v případě prodlení vydlužitele s plněním jedné splátky se stane splatným celý dluh.
 5. Kromě úroků za poskytnutí zápůjčky je možné si nově sjednat i výši úroků z prodlení.
  Zápůjčku můžete poskytnout jako úročenou i neúročenou, vedle toho si však od nového roku můžete sjednat i výši úroku z prodlení. Mějte však na paměti, že výše úroků z prodlení stejně jako úrok za poskytnutí zápůjčky by měl být přiměřený a odpovídat hodnotě závazku.
 6. Nejrychlejší způsob vymožení dlužné částky v případě neplnění vydlužitelem představuje notářský zápis.
  Pokud necháte smlouvu o zápůjčce opatřit doložkou přímé vykonatelnosti ve formě notářského zápisu, nebudete muset podstupovat zdlouhavé soudní řízení, v němž budete muset prokazovat existenci zápůjčky a její neplnění vydlužitelem, ale budete moci přímo přejít k podání návrhu na nařízení exekuce.
 7. Využijte i jiné způsoby zajištění své pohledávky.
  Existují i další možná zajištění dluhu, jako je například ručení další osobou, která bude povinna splnit dluh, pokud jej nesplní vydlužitel, popřípadě zřízení zástavního práva, které pro zapůjčitele znamená možnost uspokojit svůj nárok z výtěžku prodeje ze zastavené věci.
 8. Podpisy na smlouvě o zápůjčce nechte úředně ověřit.
  I když je smlouva o zápůjčce platná i bez toho, aniž by podpisy byly úředně ověřeny, je určitě dobré tak učinit. Můžete tím zabránit tomu, aby se vydlužitel později vymlouval, že to nebyl on, kdo smlouvu o zápůjčce podepsal.
 9. Pozor na promlčení nároku.
  Pokud vydlužitel svůj dluh nesplácí, podejte žalobu k soudu. Samozřejmě čím dříve, tím lépe. Uvědomte si, že i dluh se může promlčet a pokud žalobu podáte pozdě a vydlužitel uplatní u soudu námitku promlčení, máte smůlu.
  V případě smlouvy o zápůjčce je obecná promlčecí lhůta tříletá, pokud nebyla smlouvou sjednána promlčecí lhůta kratší nebo delší. Podle nového občanského zákoníku se totiž mohou strany nově dohodnout na odlišné promlčecí době, než stanoví zákon, a to v délce trvání nejméně jednoho roku a nejdéle v délce trvání patnácti let.
  Pokud soud uloží dlužníkovi povinnost zaplatit dlužnou částku, můžete do desíti let ode dne, kdy mělo být podle soudního rozhodnutí plněno, podat návrh na vymožení pohledávky prostřednictvím exekuce.
 10. Pokud budete nuceni domáhat se vrácení zápůjčky soudní cestou, nezapomeňte na předžalobní upomínku.
  Je nezbytné, abyste vydlužitele ještě před podáním žaloby k soudu písemně vyzvali k vrácení zápůjčky a určili mu k tomu lhůtu v délce trvání nejméně sedmi dnů. Pokud tak totiž neučiníte, můžete se stát, že i když spor vyhrajete, nepřizná vám soud náhrady nákladů řízení.

Autor: pro iDNES.cz


Můžete si ještě půjčit?

%
Vypočítat
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Martin Mašát
NÁZOR: Kam zamíří sazby hypoték. Budeme platit 2,4 nebo 10 procent?

Ceny bytů rostou do nebe, sazby hypoték jsou stále nízké a úvěry si lidé berou jak housky na krámě. Nic ale netrvá věčně. Ceny nemovitostí se zaseknou nebo...  celý článek

Ilustrační snímek
Hypotéky zdražují, sazby překonaly dvě procenta

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů pokračují v pozvolném růstu. Průměrná úroková sazba v dubnu stoupla na 2,01 procenta. Na této úrovni byly sazby naposledy...  celý článek

Ilustrační snímek
Spočítáno: dofinancovat hypotéku úvěrem je řešením, ale dražším

Od dubna musely banky výrazněji omezit poskytování hypoték nad 80 procent hodnoty nemovitosti. Kdo nemá dostatek hotovosti, hypotéku nezíská. I teď však...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Akciový býk se transformuje, oslabující akcie již investory nezajímají
Akciový býk se transformuje, oslabující akcie již investory nezajímají

Vypadá to, že investoři již nechtějí nakupovat akcie, jejichž cena zkorigovala. Možná je to ale dobré znamení. Od červe... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.