Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Platila peníze do fondů, přitom se zadlužovala. Pozor na špatné poradce

Paní Eva se dostala do dluhů. Nejenom kvůli několika zbytečným výdajům, ale především proto, že ji finanční poradkyně podvedla. Navedla ji k nevýhodné investici do podílových fondů a zfalšovala její údaje. Na co si dát pozor?

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Eva je matka samoživitelka, která se dostala do finančních problémů. K hypotéce totiž začala nabírat ještě různé krátkodobé úvěry. “Chtěla jsem, aby moje děti měly lepší život, než jsem měla já. Aby měly zajištěný standard, jezdily na tábory, účastnily se školních akcí, měly vše, co mají ostatní děti. Jela jsem od výplaty k výplatě s tím, že se to na mě podepisovalo psychicky a fyzicky, ale zvládala jsem to,“ říká žena ze severních Čech.

Po krátkém čase se její měsíční splátky vyšplhaly na rovných 20 tisíc korun. Příjem však tehdy činil jen 23 tisíc korun, 8 tisíc jí z něj vzaly splátky spotřebitelských úvěrů, 2 tisíce korun hypotéka, když zaplatila další závazky, byla v minusu 6 500 korun. Velkým výdajem pro ni byla nutná rekonstrukce kuchyně. Evě dluhy přerostly přes hlavu a sama si pořádek ve financích nedokázala udělat, přitom v nich měla rezervy.

Propad příjmů na Vánoce

Loni na Vánoce se už tak vypjatá finanční situace zásadně zhoršila. Eva skončila s vyhřezlou plotýnkou na operačním sále. Propadla se v příjmu z 23 tisíc na 11 tisíc korun měsíčně, protože přesně tolik činila její pevná složka platu. „Neměla jsem dát dětem co na vánoční stůl k jídlu, natož dárky,“ říká žena.

Článek vznikl ve spolupráci se společností Partners

Místo toho, aby byla doma půl roku, za tři týdny po operaci už seděla opět v práci. „Trpěla jsem jako zvíře. Snažila jsem se pořád držet standard, někde v hlavě jsem měla, že jakmile přestanu vydělávat, padnu úplně a bude konec. Cítila jsem se vyšťavená a zoufalá,“ vzpomíná Eva, která se za svou finanční situaci styděla a před svým okolím se ji snažila skrývat. Pak ji ale kamarádka přesvědčila, aby už konečně začala se svými problémy něco dělat.

Nesmyslná investice do fondů

Eva se obrátila na finančního poradce společnosti Partners Davida Kučeru. Ten se detailně seznámil s jejími financemi. A zjistil zásadní věc. Kromě toho, že měla žena špatně nastavenou životní pojistku, která jí nekryla výpadek příjmů kvůli zdravotním problémům, stala se i obětí podvodu. Její někdejší finanční poradkyně ji totiž přesvědčila k investici do podílového fondu ve výši tří tisíc korun měsíčně s tím, že jen díky tomu bude moci splatit všechny své dluhy naráz.

Dluhy ve společnosti

  • Z četných průzkumů na téma Češi a úvěry vyplývá, že téměř 56 % Čechů se za ně sice stydí, ale jen výjimečně je včas řeší.
  • Dalších 30 % lidí se považuje za optimisty, kteří řešení finančních problémů odkládají na dobu, až se jim bude lépe dařit.
  • Mnoho lidí se přitom až do poslední chvíle domnívá, že zvládnou dluhy uhradit sami. Když to se nestane, pomůže rodina, anebo si půjčí další peníze na úhradu splátek starých dluhů.
  • Ve skupině všech dlužníků má být údajně až 40 % takových, kteří takzvaně „vytloukají půjčku půjčkou“, aby udrželi provoz své domácnosti v chodu.
  • Ohroženou skupinou jsou převážně mladí lidé krátce po škole. V této věkové skupině je až 75 procent žadatelů o půjčku. Následují svobodné matky a senioři.

„Platila jsem to i v době svých největších finančních problémů, a když jsem poradkyni volala, jestli je to nutné, že by mi teď pomohlo platby pozastavit, tvrdila, že to nesmím, jinak přijdu o garantovaný výnos,“ tvrdí Eva. Faktem přitom je, že platby do podílových fondů lze kdykoli přerušit a výnos v nich není nikdy garantovaný. Fondy za určitých podmínek pouze garantují, že klient nebude ve ztrátě.

„Zásadní problém byl v tom, že investice nebyla vůbec vhodná pro klientku. Investiční dotazník přitom nevyplňovala ona, ale poradkyně, bez jejího dotazování. V dotazníku byl například uveden dvojnásobně vyšší příjem klientky, nebo to, že v posledních třech letech už investovala do podílových fondu více než půl milionů korun. Nic z toho nebyla pravda,“ říká David Kučera.

Cílem nesolidní poradkyně bylo paní Evě vnutit dynamický investiční profil, pro ni celkem nevhodný finanční produkt, a vyinkasovat vyšší provizi za sjednání investice.

Zpět do života bez dluhů

První finanční pomocí Evě byla změna banky a následná konsolidace všech úvěrů do jednoho, která se nakonec zdařila i s výrazně nižší úrokovou sazbou. To se projevilo i ve snížení celkové měsíční splátky na 5 300 korun měsíčně. Druhým krokem bylo zastavení měsíční třítisícové investice. Tyto peníze si Eva začala odkládat na spořicí účet s účelem, aby si vytvořila základní finanční rezervu pro případ neočekávaných výdajů.

Spočítejte si návratnost investic

Stačí zadat výši investice, její délku a máte jasno.

Evě se nyní po roce a půl ve financích i v životě daří. Dokonce tak, že znovu začala investovat a v práci ji povýšili i zvýšili plat. „Nebylo to hned. Lepší časy jsem si musela vybojovat. Ani nevím, jak se to stalo, že jsem se dostala do takového začarovaného kruhu. Uvědomila jsem si ale, že je důležité si finanční problémy přiznat, nestydět za ně a hlavně je řešit,“ dodává Eva.

10 rad, jak se pustit do správného investování

  1. Mějte rychle dostupnou rezervu, například na spořicím účtu, ve výši minimálně 3 až 6 měsíčních příjmů rodiny, pak teprve začněte zbylé peníze posílat do dlouhodobých finančních produktů.
  2. Kontrolujte si finanční poradce, například v registru ČNB, kde uvidíte, jaká mají oprávnění a zda v posledních letech za nějaké nefér jednání nedostali pokutu.
  3. Ani zaměstnanec banky, stavební spořitelny a jiné instituce není zárukou odbornosti, proto si vybírejte takové poradce, kteří mají dobré renomé a například speciální a mezinárodně uznávanou certifikaci EFA.
  4. Investice konzultujte s osobou, která je oprávněná poskytovat službu investičního poradenství, protože tak máte výrazně větší jistotu, že pro vás bude vhodná, protože za ni poradce nese odpovědnost před ČNB. ̈
  5. To, že ne vás někdo působí příjemně a je hovorný, ještě neznamená, že je odborník.
  6. Nenechte se zmást vysokými garantovanými výnosy v krátkém čase. Nic takového neexistuje a je to jen způsob, jak se nekalí prodejci snaží vytvořit dojem mimořádnosti a bezpečnosti.
  7. Jestliže na vás někdo tlačí k podpisu s tím, že je nyní na danou službu akce, která za několik dní končí, je to marketingový trik. Vytváří se tak dojem neopakovatelnosti. Dejte si dobře pozor, jestli danou věc potřebujete a nic nerozhodujte v emoci na místě, ale po zralé úvaze doma.
  8. Nepodepisujte nic, čemu nerozumíte. Nechte si vše nejasné vysvětlit.
  9. Jakékoli smluvní dotazníky, jako zdravotní, investiční, vyplňujte vždy sami, nebo si pravdivost zodpovězených otázek před podpisem řádně zkontrolujte. Nepravdivě zodpovězená otázka může mít za následek neplnění z pojištění, chybně nastavenou investici.
  10. Chcete-li dlouhodobě plánovat své finance, nechte do nich nahlédnout někoho nezávislého, finančního poradce s dobrým renomé. Zjistíte, že řešení vaší situace může fungovat s daleko vyšší efektivitou, než byste sami vymysleli.
Autoři: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...