Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dlužníkem nebo družstevníkem?

  0:03
Chce-li někdo získat prostředky na financování vlastního bydlení, tak zpravidla zamíří do hypoteční banky nebo stavební spořitelny. Alternativou může být družstevní splátkové financování. Jaké výhody přinese hypotéka a jaké družstevní financování?
Chce-li někdo získat prostředky na financování vlastního bydlení, tak zpravidla zamíří do hypoteční banky nebo stavební spořitelny. Alternativou tohoto řekněme obvyklého způsobu pořízení bydlení může být družstevní splátkové financování.

Jaké jsou tedy základní odlišnosti mezi družstevním splátkovým financováním a klasickým vztahem mezi hypoteční bankou a dlužníkem? Zásadní rozdíl mezi těmito dvěma formami financování tkví v osobě vlastníka pořizované nemovitosti. V případě smluvního vztahu mezi hypoteční bankou a dlužníkem se investor stává okamžitě vlastníkem nemovitosti, zatímco v případě družstevního splátkového financování nikoliv. I v případě družstevního financování hraje klíčovou roli hypoteční banka v osobě věřitele. Ta ovšem v tomto případě neuzavírá smluvní vztah s občanem pořizujícím si vlastní bydlení, nýbrž s družstvem.

Občan pořizující si bydlení se pro vstup do tohoto systému musí stát členem družstva. To samozřejmě musí hypoteční úvěr splácet, což se děje právě díky pravidelným platbám nájemného družstvu. To použije nájemné z velké části na úhradu pravidelných splátek hypotečního úvěru a zbytek na úhradu režijních nákladů apod. Z pohledu družstevníka se tedy jedná ve zjednodušené formě o podobný vztah jako u finančního leasingu na straně nájemce. Ten také hradí leasingové společnosti po stanovenou dobu nájemné s tím, že po uhrazení poslední splátky se stane vlastníkem předmětu leasingu. Tak tomu je v podstatě i v případě družstevníka, který se stává vlastníkem nemovitosti až po uhrazení poslední splátky družstvu. Až do tohoto okamžiku je vlastníkem nemovitosti družstvo. Velmi jednoduchý a přehledný model, co říkáte.

Družstevníkem rychleji než dlužníkem

Není třeba zdůrazňovat, jak nepříjemný a zdlouhavý je proces vedoucí k získání bankovních úvěrů. Hypotéka samozřejmě není výjimkou a každý z nás se musí smířit s tím, že bude muset hypoteční bance odhalit část svého soukromí. Navíc ne každý zájemce o bydlení může vykázat dostatečné příjmy ať už ze závislé činnosti nebo z podnikání. V tomto kritériu jsou hypoteční banky velmi důsledné a osoba, která nemá pravidelné příjmy výrazně převyšující předpokládanou anuitu úvěru zvýšenou o nutné životní náklady, hypotéku nezíská. Právě pro takové zájemce o bydlení je družstevní forma bydlení jako stvořená, neboť při vstupu do družstva není bonita družstevníka nijak testována. Z toho důvodu je mnohem rychlejší získat bydlení touto formou než prostřednictvím hypotéky. Kromě toho odpadají problémy se zajišťováním hypotéky či dalšími zajišťovacími prostředky. Hypoteční banka navíc může po dlužníkovi vyžadovat uzavření životního pojištění apod.

Na státní podporu družstevník nedosáhne

Zřetelnou nevýhodou družstevní formy financování je fakt, že družstevník nemá nárok na státní podporu. Splátková forma totiž nenaplňuje podmínky poskytnutí státní podpory, neboť hypoteční úvěr si bere družstvo a nikoli občan, který fakticky hradí pouze nájemné. To je z pohledu ryze finančního srovnání poměrně nepříjemné a jeden ze zásadních důvodů, proč je tato forma financování nákladnější než obvyklý smluvní vztah mezi hypoteční bankou a občanem.

Vstup do družstva vyžaduje vstupní kapitál. Obvykle musí družstevník při vstupu zaplatit družstvu 40 procent z ceny nemovitosti. Zbývající část bude hrazena po stanovenou dobu (zpravidla 20 let) v pravidelném nájemném. Zmiňovaných 40 procent je samozřejmě více než u hypoték. Tam musí klient disponovat alespoň 30 procenty z ceny nemovitosti, přičemž zbývajících 70 procent činí úvěr. To platí v případě hypotečních bank, které poskytují úvěry z prostředků získaných emisí hypotečních zástavních listů. Pokud hypoteční banka HZL neemitovala, pak může poskytovat úvěry i na vyšší hodnotu v poměru k ceně zajišťované nemovitosti. Z tohoto pohledu tedy hypotéky vyžadují nižší vstupní kapitál. Shrňme tedy výhody a nevýhody družstevní formy v porovnání s hypotékou.

Družstevní formaHypotéka
Rychlost vyřízení okamžitědelší proces
Bonitanízkávysoká
Státní podporaneano
Nákladovostvysokánízká

Pořídili byste si raději nemovitost na hypotéku nebo se raději stanete družstevníkem? Podělte se ostatními o své zkušenosti s těmito formami financování.

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...