Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dnes je výhodnější si bydlení jen pronajmout

aktualizováno 
Musíte právě teď změnit bydlení a váháte, zda se pustit do kupování nemovitosti, nebo dát přednost pronájmu? Máte-li na koupi bytu či domu dostatek úspor, neváhejte. Ceny jsou nyní nízko, obzvláště u dříve "našponovaných" panelových bytů, takže byste mohli nakoupit výhodně.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Když máte naspořenu jen část peněz, můžete koupi dofinancovat úvěrem. "Taková kombinace je nyní ideální řešení. Úrokové sazby u hypoték jsou totiž stále příznivé, ale dá se očekávat, že během dvou či tří let vzrostou až k 10 procentům," myslí si Miroslav Jonáš z firmy M&M reality holding.

Do vlastního za každou cenu

Pokud však žádné úspory nemáte a museli byste si celou částku půjčit od banky, zvažte důkladně, zda zvládnete tak velký úvěr splácet. "A počítejte s rezervou, protože kromě splacení kupní ceny budete muset mít peníze i na pravidelnou údržbu nemovitosti," radí Jiří Pácal z firmy Central Europe Holding.

Kdybyste měli v budoucnu problémy se splácením, nezbude vám než bydlení s hypotékou prodat a přestěhovat se do levnějšího.

Než se pustíte do nákupu, informujte se předem v bance či stavební spořitelně, zda na úvěr vůbec dosáhnete. Banky jsou přísnější než dříve, důkladněji prověřují příjmy a výdaje žadatelů a hypotéku nepřiklepnou každému. Jejich podmínky se však liší, takže pokud v jedné bance neuspějete, zkuste to jinde.

Až budete vybírat tu pravou nemovitost, sledujte nejen prodejní ceny, ale také to, v jakém stavu byt či dům je a na kolik přijdou další případné opravy. Ve starším bytě někdy stačí jen vymalovat, jindy však bývá nutné vyměnit třeba rozvody nebo nechat udělat nové bytové jádro -  a to už je investice v řádu stovek tisíc.

"Nezapomeňte se informovat na pravidelné provozní náklady – kolik se platí do fondu oprav, na kolik přijde elektřina, voda a vytápění. Abyste nebyli překvapeni a zdánlivě levný starší byt vás nakonec nevyšel dráž než novostavba, kde náklady na energie a platby do fondu oprav nebývají tak vysoké," doporučuje Jan Koubík z developerské společnosti Bemett.

vlastní bydlení, či pronájem?

Vlastní bydlení
+ majetek můžete pronajímat nebo ho v nouzi prodat
+ byt či dům si můžete upravit podle svého
+ nemůžete dostat výpověď
 
Pronájem
+ bydlíte skoro hned a bez velkých počátečních nákladů, zvláště když
   je byt zařízený
+ o nemovitost se nemusíte starat, vše by měl zajistit její majitel
+ je jednoduché se z bytu či domu kdykoli odstěhovat

Než našetříte, zkuste pronájem

Jestliže hledáte bydlení jen na přechodnou dobu nebo nemáte odvahu se nyní zadlužit – třeba z obavy ze ztráty zaměstnání - byt či dům si můžete jen pronajmout. Podobně však řeší svou současnou situaci více lidí, a tak zájem o pronájmy v Česku roste. A jejich ceny jdou tudíž pomalu nahoru.

Na druhou stranu roste i nabídka, protože někteří majitelé se rozhodli byt raději pronajímat, než by jej prodávali za nynější nízké ceny.

Při hledání vhodné nemovitosti k pronájmu věnujte pozornost tomu, zda cena uvedená v inzerátu obsahuje i poplatky za služby, jako je elektřina, voda a topení. Někdy totiž bývají částky kompletní, jindy to bývá jen čistý nájem. Nájemné se většinou platí dopředu, takže si připravte hotovost.

Na začátku budete pravděpodobně muset složit i kauci – většinou jeden měsíční nájem, to pro případ, kdyby se v bytě něco zničilo nebo jste se zpozdili s placením nájmu či byt opustili dříve, než bylo dohodnuto. Všechny podmínky včetně výpovědní lhůty je třeba s pronajímatelem domluvit předem a sepsat s ním písemnou smlouvu. Obvykle se uzavírá na jeden rok s tím, že je možné ji poté prodloužit.

v příštích dílech se v mf dnes dočtete:

18. 2. Co vám dá stát – podpora a další dávky

19. 2. Přišli jste o práci a nemáte na splátky?

20. 2. Jaké investice jsou bezpečné a jaké ne

21. 2. Přestává se mi dařit v podnikání - co dělat?

Autoři:Nejčtenější

Jak ukončit zaměstnání. Stáhněte si vzor výpovědi

Ilustrační snímek

Výpověď z pracovního poměru je základním a nejrozšířenějším způsobem odchodu ze zaměstnání. A protože lidé mění práci...

Nový trend v práci Čechů. Konec dřiny, čtyři hodiny a domů

Ilustrační snímek

Práce na méně než osm hodin denně už není výsadou jen v kancelářích. Kvůli nedostatku lidí na trhu práce hledají firmy...Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Kvíz: Vyznáte se v hypotékách a v tom, co s nimi souvisí?

Ilustrační snímek

Podle dat Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) žije v České republice ve vlastním bytě či domě 76 %...

Sedačku vrátit nemůžete z hygienických důvodů, tvrdil e-shop

Ilustrační snímek

Nákup v e-shopu má své výhody, nakupujeme z pohodlí domova, zboží je nám doručeno až domů a navíc můžeme od smlouvy bez...

Máslo s lojem, obarvené ryby: jak zákazníka chránil král proti šejdířům

Ilustrační snímek

Možnost reklamovat vadné zboží je výdobytek moderní doby. Jak to bylo v minulosti, kdo dříve chránil zákazníky a jaké...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

Najdete na iDNES.cz