Do akcií příště raději přes fondy

  0:05aktualizováno  0:05
Pohled na odstrašující výši možných ztrát na jednotlivých akciových titulech pražské burzy potvrzuje platnost jednoduchého investičního pravidla - díky rozložení akciových investic v akciovém nebo smíšeném podílovém fondu je riziko možných ztrát relativně nižší. Český kapitálový trh v uplynulém roce téměř kopíroval vývoj světových akciových trhů. Jelikož domácí burza patří mezi světovými trhy k těm méně rozvinutým, jednodenní výkyvy kurzů jsou zde vyšší než na nejvyspělejších trzích světa.

Český kapitálový trh v uplynulém roce téměř kopíroval vývoj světových akciových trhů. Jelikož domácí burza patří mezi světovými trhy k těm méně rozvinutým, jednodenní výkyvy kurzů jsou zde vyšší než na nejvyspělejších trzích světa.

Kapitálové trhy se již druhý rok nevyvíjely  příznivě, také český akciový trh letos - podobně jako v roce 2000 - větší část roku klesal. Individuální investor, který na začátku roku nakoupil některou z nejobchodovanějších českých akcií, většinou během roku sčítal ztráty. Za tímto propadem není skryto špatné hospodaření českých podniků, příčiny je třeba hledat zejména v ekonomickém vývoji nejvyspělejších zemí světa.

Světlou výjimkou na klesajícím trhu byly akcie České Spořitelny a akcie Phillip Morris ČR (bývalý Tabák), které po většinu roku stabilně rostly. Zatímco cenným papírům České Spořitelny prospěla změna majoritního vlastníka a vyšší tlak na kvalitu služeb poskytovaných bankou, tabáková firma je známa rozdělením zisku na dividendy. Také proto akcie Phillip Morris ČR od konce března letošního roku (kdy vypršel nárok na dividendu za rok 2000) rostly. Stabilní dividendová politika je při poklesu akciových trhů vysoce oceňována. Neprohloupil také ten investor, který v lednu letošního roku nakoupil akcie Komerční banky. Na konci roku vydělává slušných deset procent a v průběhu roku mohl zrealizovat na akciích této banky výnos až 30 procent. U bankovních cenných papírů se letos pozitivně projevuje privatizace těchto peněžních ústavů do rukou renomovaných zahraničních vlastníků a také vyvedení ztrátových úvěrů z účetnictví bank v minulých letech.   

Ostatní jednotlivé investice na českém kapitálovém trhu již přinášely spíše ztráty. Nejvíce zklamaný je investor, který své úspory vložil do akcií Českých Radiokomunikací. Pokud prodal za minimální cenu dosaženou v průběhu roku, mohl ztratit ze své počáteční investice více než 80 procent. Propad kurzu tohoto cenného papíru souvisí zejména s technologickým zaměřením firmy a nepovedenou privatizací. Malou náplastí pro akcionáře může být výplata mimořádně vysoké dividendy. Druhou nejvíce ztrátovou investicí byly akcie Českého Telecomu. Cena pod hranicí 200 korun za akcii této telekomunikační firmy nebyla jen letošním, ale také dlouhodobým minimem. Důvodem propadu kurzu byl vývoj v evropském telekomunikačním sektoru a neustále odkládaná privatizace Českého Telecomu z důvodu malého zájmu zahraničních  partnerů.

Akcie ČEZ a Unipetrolu patřily přes relativní zlepšení hospodářských výsledků v posledním období také spíše ke ztrátovým investicím. Ani privatizace obou firem nepřilákala mnoho kupců k těmto cenným papírům. Průběh privatizace provázely rozporuplné informace, zejména v případě ČEZ jde o velmi důležitý krok pro budoucnost obyvatelstva naší republiky. Vládě se navíc podařilo těsně před ukončením prodeje firmy odstranit řadu problémů, které způsobily pokles ceny akcií energetické firmy. 

Maximální pohyb kurzu při nákupu 2.1.2001
Cenný papír Max. zisk % Max. ztráta %
Česká Spořitelna 34% -4%
České Radiokomunikace 10% -81%
Český Telecom 12% -64%
ČEZ 12% -43%
Komerční banka 30% -12%
Philip Morris ČR 29% -9%
Unipetrol 9% -36%
Akciový index PX 50 8% -33%

Pohled na odstrašující výši možných ztrát na jednotlivých akciových titulech potvrzuje platnost jednoduchého investičního pravidla - díky rozložení akciových investic v akciovém nebo smíšeném podílovém fondu je riziko možných ztrát relativně nižší. Protože výkonnost podílových fondů se řídí spíše vývojem akciových indexů než jednotlivých cenných papírů, možné ztráty fondů jsou pouhým zlomkem potenciálních poklesů hodnoty jednotlivých investic. Správce podílového fondu může správnou předpovědí dalšího vývoje výkonnost akciového indexu překonat. Podobná matematika platí samozřejmě také u investic do zahraničních akcií. Pro investice do akciového či balancovaného podílového fondu hovoří také skutečnost, že v České republice nelze koupit tzv. indexový certifikát, tedy finanční instrument, jehož výkonnost kopíruje český akciový index.   

Perspektivy investování do českých akcií jsou velmi nejasné. Na akciovém trhu zůstalo 5-7 společností, jejichž akcie se obchodují relativně často. Obchody s akciemi těchto firem tvoří více než 90 procent všech obchodů na burze. S akciemi ostatních firem probíhají obchody velmi omezeně, mnohé jsou z obchodování vylučovány. Dosud u nás nevzniklo prostředí pro uvádění nových firem na burzu, jak je to běžné ve světě. Dokončení privatizace zbylých polostátních firem, k němuž dojde v průběhu roku 2002, může znamenat další pokles již dnes nízké atraktivity českých akcií. Díky dlouhodobým výnosům, které investice do akcií přinášejí, však nelze na tento investiční instrument zapomenout. Pozornost domácích investorů se však patrně přesune od českých k zahraničním akciím.   

Jaký byl uplynulý rok z pohledu Vašich investic? Postihla i Váš účet krize světové ekonomiky, nebo se Vám podařilo překonat trh a i na klesajícím trhu jste vydělali?

Autor je portfolio manažerem společnosti NEWTON Investment - IS.

 

Autor:


Nejčtenější

Chtěla potvrzení o bezdlužnosti, teď je dlužníkem ona

Ilustrační snímek

Centrální registr dlužníků poskytuje mimo jiného vydání potvrzení o bezdlužnosti. To však nikdo v České republice...

Kvíz: Zvládli byste práci v nadnárodní korporaci?

Ilustrační snímek

Pokud splňujete kvalifikační předpoklady pro nabízenou pracovní pozici a ještě k tomu máte na obdobném postu i...Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Unikátní výzkum: kam investují čeští milionáři a co je znepokojuje

Ilustrační snímek

V Česku je podle odhadů 28 tisíc dolarových milionářů. Své soukromí si však střeží. Dozvědět se, kam investují a jak se...

Devět osobních doporučení, jak dát svému životu smysl

Ilustrační snímek

Mark Twain byl úspěšným romanopiscem, ale i trefným a často ironickým pozorovatelem lidských osudů. V jeho díle lze...

Další z rubriky

Jak se říjnové zpřísnění pravidel u hypoték dotkne daní?

Ilustrační snímek

Pořídit si nový byt či dům za hotové je pro naprostou většinu rodin nereálné. Pro řadu lidi je proto hypotéka jasnou...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Stavební spoření je atraktivnější. Díky úvěrům i zhodnocení vkladů

Ilustrační snímek

Stavební spoření není v Česku na ústupu. Naopak se o něj opět zvedá zájem. A to jak o úvěry, tak i samotné spoření....

Přichází velká uhelná rotace, někde by měly být elektromobily snad zakázány

Přichází velká uhelná rotace, někde by měly být elektromobily snad zakázány

Kurzy.cz Nedávno jsme tu trochu uvažovali nad atraktivitou německých energetik a i z tohoto důvodu se dnes podíváme, jak by se m...Najdete na iDNES.cz