Do akcií příště raději přes fondy

  0:05aktualizováno  0:05
Pohled na odstrašující výši možných ztrát na jednotlivých akciových titulech pražské burzy potvrzuje platnost jednoduchého investičního pravidla - díky rozložení akciových investic v akciovém nebo smíšeném podílovém fondu je riziko možných ztrát relativně nižší. Český kapitálový trh v uplynulém roce téměř kopíroval vývoj světových akciových trhů. Jelikož domácí burza patří mezi světovými trhy k těm méně rozvinutým, jednodenní výkyvy kurzů jsou zde vyšší než na nejvyspělejších trzích světa.

Český kapitálový trh v uplynulém roce téměř kopíroval vývoj světových akciových trhů. Jelikož domácí burza patří mezi světovými trhy k těm méně rozvinutým, jednodenní výkyvy kurzů jsou zde vyšší než na nejvyspělejších trzích světa.

Kapitálové trhy se již druhý rok nevyvíjely  příznivě, také český akciový trh letos - podobně jako v roce 2000 - větší část roku klesal. Individuální investor, který na začátku roku nakoupil některou z nejobchodovanějších českých akcií, většinou během roku sčítal ztráty. Za tímto propadem není skryto špatné hospodaření českých podniků, příčiny je třeba hledat zejména v ekonomickém vývoji nejvyspělejších zemí světa.

Světlou výjimkou na klesajícím trhu byly akcie České Spořitelny a akcie Phillip Morris ČR (bývalý Tabák), které po většinu roku stabilně rostly. Zatímco cenným papírům České Spořitelny prospěla změna majoritního vlastníka a vyšší tlak na kvalitu služeb poskytovaných bankou, tabáková firma je známa rozdělením zisku na dividendy. Také proto akcie Phillip Morris ČR od konce března letošního roku (kdy vypršel nárok na dividendu za rok 2000) rostly. Stabilní dividendová politika je při poklesu akciových trhů vysoce oceňována. Neprohloupil také ten investor, který v lednu letošního roku nakoupil akcie Komerční banky. Na konci roku vydělává slušných deset procent a v průběhu roku mohl zrealizovat na akciích této banky výnos až 30 procent. U bankovních cenných papírů se letos pozitivně projevuje privatizace těchto peněžních ústavů do rukou renomovaných zahraničních vlastníků a také vyvedení ztrátových úvěrů z účetnictví bank v minulých letech.   

Ostatní jednotlivé investice na českém kapitálovém trhu již přinášely spíše ztráty. Nejvíce zklamaný je investor, který své úspory vložil do akcií Českých Radiokomunikací. Pokud prodal za minimální cenu dosaženou v průběhu roku, mohl ztratit ze své počáteční investice více než 80 procent. Propad kurzu tohoto cenného papíru souvisí zejména s technologickým zaměřením firmy a nepovedenou privatizací. Malou náplastí pro akcionáře může být výplata mimořádně vysoké dividendy. Druhou nejvíce ztrátovou investicí byly akcie Českého Telecomu. Cena pod hranicí 200 korun za akcii této telekomunikační firmy nebyla jen letošním, ale také dlouhodobým minimem. Důvodem propadu kurzu byl vývoj v evropském telekomunikačním sektoru a neustále odkládaná privatizace Českého Telecomu z důvodu malého zájmu zahraničních  partnerů.

Akcie ČEZ a Unipetrolu patřily přes relativní zlepšení hospodářských výsledků v posledním období také spíše ke ztrátovým investicím. Ani privatizace obou firem nepřilákala mnoho kupců k těmto cenným papírům. Průběh privatizace provázely rozporuplné informace, zejména v případě ČEZ jde o velmi důležitý krok pro budoucnost obyvatelstva naší republiky. Vládě se navíc podařilo těsně před ukončením prodeje firmy odstranit řadu problémů, které způsobily pokles ceny akcií energetické firmy. 

Maximální pohyb kurzu při nákupu 2.1.2001
Cenný papír Max. zisk % Max. ztráta %
Česká Spořitelna 34% -4%
České Radiokomunikace 10% -81%
Český Telecom 12% -64%
ČEZ 12% -43%
Komerční banka 30% -12%
Philip Morris ČR 29% -9%
Unipetrol 9% -36%
Akciový index PX 50 8% -33%

Pohled na odstrašující výši možných ztrát na jednotlivých akciových titulech potvrzuje platnost jednoduchého investičního pravidla - díky rozložení akciových investic v akciovém nebo smíšeném podílovém fondu je riziko možných ztrát relativně nižší. Protože výkonnost podílových fondů se řídí spíše vývojem akciových indexů než jednotlivých cenných papírů, možné ztráty fondů jsou pouhým zlomkem potenciálních poklesů hodnoty jednotlivých investic. Správce podílového fondu může správnou předpovědí dalšího vývoje výkonnost akciového indexu překonat. Podobná matematika platí samozřejmě také u investic do zahraničních akcií. Pro investice do akciového či balancovaného podílového fondu hovoří také skutečnost, že v České republice nelze koupit tzv. indexový certifikát, tedy finanční instrument, jehož výkonnost kopíruje český akciový index.   

Perspektivy investování do českých akcií jsou velmi nejasné. Na akciovém trhu zůstalo 5-7 společností, jejichž akcie se obchodují relativně často. Obchody s akciemi těchto firem tvoří více než 90 procent všech obchodů na burze. S akciemi ostatních firem probíhají obchody velmi omezeně, mnohé jsou z obchodování vylučovány. Dosud u nás nevzniklo prostředí pro uvádění nových firem na burzu, jak je to běžné ve světě. Dokončení privatizace zbylých polostátních firem, k němuž dojde v průběhu roku 2002, může znamenat další pokles již dnes nízké atraktivity českých akcií. Díky dlouhodobým výnosům, které investice do akcií přinášejí, však nelze na tento investiční instrument zapomenout. Pozornost domácích investorů se však patrně přesune od českých k zahraničním akciím.   

Jaký byl uplynulý rok z pohledu Vašich investic? Postihla i Váš účet krize světové ekonomiky, nebo se Vám podařilo překonat trh a i na klesajícím trhu jste vydělali?

Autor je portfolio manažerem společnosti NEWTON Investment - IS.

 

Autor:

Nejčtenější

Naspořil 400 tisíc a zkusil podnikat. Už má 260 zaměstnanců a míří výš

Praha,24.10.2018, Petr Palas, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Petr Palas začal při studiích na vysoké škole pracovat. Sbíral zkušenosti a střádal vydělané peníze. Pak založil v Brně...

Do úzkých ho dostal kamarád, kdysi prosperující firma asi zkrachuje

Drobným podnikatelům a živnostníkům dělají vrásky na čele mnozí odběratelé,...

Po studiích si Jaroslav založil rodinnou firmu se stavebninami. Dařilo se mu, zákazníci se jen hrnuli, až jednoho dne...

Zlomila si nohu v Alpách. Stálo to 355 tisíc korun

ilustrační snímek

Poranění kolenních vazů, zlomeniny končetin, zranění pánve, břicha a hlavy jsou nejčastější úrazy, které se stávají při...

Co nahrává bleskovým zlodějům a systematikům, aby vás navštívili

Ilustrační snímek

Když dům či byt navštíví zloději, není to nic příjemného. Pojišťovny hlásí, že řada lidí jim přitom stále nahrává....

Zdražování pojistného se řidičům nelíbí, pojišťovny se proto snaží

Pojišťovny vědí, že klienti nesou zdražování nelibě, proto se snaží v povinném...

Asistenci zavoláte jedním zmáčknutím tlačítka. Na mobilu sledujete, jak k vám jede odtahové auto. Technik vám hned při...

Další z rubriky

Stavební spoření versus hypotéka. Porovnali jsme výhody a nevýhody

Ilustrační snímek

Váháte mezi hypotékou a úvěrem ze stavebního spoření? Když je postavíte proti sobě, čeká vás tak trochu remízový zápas....

Hypotéky dál zdražují, zájem o ně však trhal v září rekordy

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů dál stoupají, ale zatím mírně. V září se úroková sazba zvedla ze srpnových 2,53 na...

Státní hypotéka není takový trhák, jak se čekalo. Co vlastně je?

Ilustrační snímek

Mluvilo se o enormním zájmu. A počítalo se s tím, že bude objem peněz určený na státní hypotéku pro mladé vybraný do...

Mileniálové nemají peníze

Mileniálové nemají peníze

Kurzy.cz Existuje řada úvah o tom, jak je odlišná současná generace mileniálů oproti těm předchozím. Bezesporu používá jiné obch...

Najdete na iDNES.cz