Začít stavební úpravy bez písemné smlouvy se vám nemusí vyplatit

Začít stavební úpravy bez písemné smlouvy se vám nemusí vyplatit

Do cizího majetku investujte jen se souhlasem vlastníků

  • 2
Rozhodli jste se, že si na vlastní náklady zřídíte půdní vestavbu v nájemním domě. Ústní souhlas a dobrá víra nestačí, vždy si všechny podmínky výstavby a vašich investic sjednejte písemně.

Před rokem jsme dostali od majitele domu ústní souhlas k výstavbě bytové jednotky na půdě. Přislíbil nám, že po dokončení s námi sepíše nájemní smlouvu na bezplatné bydlení až do umoření celé investice. Stavba je z poloviny dokončena a nyní nám majitel sdělil, že dům vlastní zčásti a ostatní spoluvlastníci s vestavbou nesouhlasí. Chce, abychom si radši opatřili dodatečně souhlas i od nich. Musíme to udělat? Jak máme postupovat, kdyby odmítli?

Udělali jste velkou chybu, i když ani majitel nepostupoval plně v souladu se zákonem (z jeho jednání může vyplynout podezření z trestného činu podvodu). Jako investor do cizího majetku jste měli zajistit sepsání smlouvy a sjednat písemně i odpovídající podmínky. Především jste měli na příslušném katastrálním úřadě zjistit, kdo je vlastníkem nemovitosti, a následně si zajistit souhlas všech nebo alespoň většiny spoluvlastníků se stavbou.

A pak teprve uzavřít smlouvu o podmínkách budoucí stavby i o podmínkách budoucí nájemní smlouvy. Pokud se vám nepodaří dosáhnout dodatečné dohody o souhlasu s vestavbou, máte už jen možnost domáhat se zaplacení dosud vynaložených investic, a to soudní cestou. Zde musíte prokázat, že jste stavěli v dobré víře, že máte souhlas vlastníka objektu a že jste jeho souhlas důvodně považovali za platný souhlas většinového vlastníka domu.

Majitelka domu nám dala ústní souhlas s tím, že si na půdě můžeme vybudovat byt. Přislíbila, že po jeho dokončení nám vystaví výhodnou nájemní smlouvu. Byt je hotový, vložili jsme do něj více než 200 tisíc Kč. A majitelka prohlásila, že není jediným vlastníkem domu a spoluvlastníci se vznikem půdního bytu nesouhlasí. Co máme dělat?

Jednání majitelky vašeho domu sice hraničí s trestným činem podvodu, ale největší část viny nesete sami. Každý, kdo hodlá investovat do cizího majetku, si musí zajistit odpovídající podmínky. Na příslušném katastrálním úřadě jste si měli zjistit, kdo je vlastníkem nemovitosti a následně pak si zajistit souhlas buď všech, nebo alespoň většiny spoluvlastníků, se stavbou. Poté jste měli uzavřít smlouvu o podmínkách budoucí stavby a budoucí nájemní smlouvy.

Za situace, kdy spoluvlastníci nesouhlasí se stavbou, máte pouze možnost domáhat se u soudu zaplacení těch investic, které jste vložili do jejich majetku. Musíte však prokázat, že jste stavěli v dobré víře a že souhlas oné souhlasící spolumajitelky jste oprávněně považovali za platný souhlas všech vlastníků domu.

V jednom pokoji v bytě 2+1 jsem si svého času pořídila na vlastní náklady plynová kamna. Pronajímatel mi chce teď zvýšit kategorii bytu z II. kategorie na I. Může to udělat, aniž by mi zaplatil náklady na instalaci kamen?

Ne. Podle vyhlášky č. 176/1993 Sb., ve znění pozdějších předpisů, jde stále o byt II. kategorie. Musíte však mít zároveň na paměti, že se o svá plynová kamna budete muset také sama starat.

V prosinci jsme podepsali nabídku k převodu podnikového bytu. Realitní kancelář se zavázala řešit všechny havarijní stavy až do podepsání kupní smlouvy. V únoru nám měnili plynový sporák. V dubnu přišla faktura na pět tisíc, tedy na částku, o niž se nám prý zhodnotila bytová jednotka. Nezaplatíme-li, nepodepíší s námi smlouvu. Mají na takové jednání právo?

Pokud bylo třeba plynový sporák vyměnit, má tuto povinnost pronajímatel, a nikoliv vy. K žádnému zhodnocení bytu rozhodně nedošlo a požadavek realitní kanceláře nemá žádnou oporu v zákoně. Novou nájemní smlouvu k bytu nepotřebujete, stále vám platí původní nájemní smlouva.

Z prorezavělého radiátoru prosakovala voda a údržbáři ho odstavili z provozu. Už je to rok, na výměnu prý majitelé nemají. Obývací pokoj vytápím elektrickým spotřebičem. Mám ale prý jen nárok na slevu z nájmu, nikoliv na vytápění. Zdá se mi to nelogické. To by mohli odstavit všechny radiátory. Na co mám opravdu nárok?

Můžete postupovat i jinak a podle mého názoru účinnějším způsobem. Požádáte majitele doporučeným dopisem o zjednání nápravy s tím, že pokud vaší žádosti nevyhoví, odstraníte závadu na vlastní náklady a budete v souladu se zákonem požadovat úhradu nezbytně vynaložených nákladů. Svých práv se domůžete v případě nezbytnosti i soudní cestou, a to třeba i úhrady formou platebního příkazu soudu.zálohám.

Úryvek z knihy: Rádce nájemníka bytu

1. díl: Nájem bytu je v ČR chráněn zákonem
2. díl: Co by měl vědět každý nájemník 
3. díl: Starý dekret na byt platí i v současnosti 
4. díl: Výše nájemného podléhá vyhlášce
5. díl: Různé nájemní vztahy a co z nich pro vás vyplývá

6. díl: Vaše nájemní smlouva platí i po prodeji domu

7. díl: Škodu způsobenou závadou na domu vám uhradí majitel
8. díl: Pes může být důvod k výpovědi nájmu
9. díl: O klíčích od nájemního bytu rozhoduje pouze nájemník
10. díl: Nárok na přechod nájmu má vnuk až po tříletém soužití 
 11. díl: Vyměnit byt je možné i přes nesouhlas majitele
12. díl: Neplacení nájemného může být drahé
13. díl: Soudní rozhodnutí o vystěhování nesabotujte
14. díl: Na podnájemníka, který neplatí, podejte žalobu  
 
 

REKLAMA


Úryvek je z knihy
"Rádce nájemníka bytu"
vydané nakladatelstvím
Grada Publishing,
více informací naleznete na
www.grada.cz