Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do Evropy: Otevírání dveří pokračuje

  10:00aktualizováno  10:00
Španělsko, Portugalsko, Finsko a Řecko se od začátku května přidaly ke státům EU, ve kterých mohou Češi pracovat bez povolení. Do ciziny vám může chodit i podpora v nezaměstnanosti.

Češi nepotřebují od 1. května pracovní povolení v dalších státech Evropské unie. Španělsko, Portugalsko, Finsko a Řecko se přidaly k Velké Británii, Irsku a Švédsku, které své pracovní trhy uvolnily už při našem vstupu do EU. Trhliny však dostaly obranné "valy" i ostatních států. Francie a Belgie brzo otevřou pracovní trhy u profesí, ve kterých se jim nedostává vlastních pracovních sil. Zmíněné země potřebují posily například ve zdravotnictví, dopravě, stavebnictví a úklidových službách.

Občané "nových" členských zemí Unie se dočkají též více než stoprocentního navýšení pracovních povolení v Itálii na 170 tisíc ročně, zmírnění administrativy při vyřizování práce v Dánsku a automatického pracovního povolení u zemědělských, vinařských a hoteliérských profesí v Lucembursku. Uvolnění určitých oblastí pracovního trhu plánuje také Nizozemsko, všechna omezení pak chce zrušit od začátku příštího roku. Postupné odstraňování překážek oznámily i některé země mimo eurozónu, konkrétně Švýcarsko a Island. Naopak Rakousko a Německo hodlají ochranná opatření používat nejméně do roku 2009.

Před odjezdem

Pokud jste se rozhodli zkusit štěstí v cizině, musíte nyní zvážit, zda se spolehnete na vlastní síly, nebo dáte přednost službám specializovaných agentur. Zatímco pátrání po práci a ubytování na vlastní pěst vás bude stát mnohem více času a energie, agentura si za poradenské služby naúčtuje tučné poplatky a neposkytne tolik svobody při výběru možného pracovního místa. Výhodou agentury může být nabídka cenově přijatelného ubytování, které byste jinak obtížně sháněli.

Jestliže se rozhodnete agentury vynechat, prozkoumejte na internetu pracovní servery zemí, kde byste se rádi usadili, nebo využijte služeb evropského portálu pracovní mobility http://europa.eu.int/eures. Na vybrané pozice pošlete strukturovaný životopis, upravený pro konkrétní místa. Zatímco personalistu továrny na výrobu pneumatik vaše dobrovolnické aktivity s nevidomými dětmi asi příliš nezaujmou, na ředitelku Ústavu sociální péče jistě udělají dobrý dojem. Nepodceňte význam motivačního dopisu, ve kterém se budete snažit přesvědčit budoucího zaměstnavatele, že právě vy jste ideální kandidáti.

Uznávání vzdělání

Důležitým krokem při hledání práce je zjištění, zda v zemi, kde se hodláte pracovně angažovat, nepatří váš obor k takzvaným regulovaným povoláním. V takovém případě totiž musíte požádat o uznání vaší odborné kvalifikace. V jednotlivých členských státech se požadavky pro uznávání kvalifikací a počet regulovaných činností liší, podrobné informace vám tedy podají příslušní národní koordinátoři, jejichž seznam najdete na webových stránkách www.euroskop.cz pod záložkou Práce v EU. Ti vám také poskytnou kontakt na instituce provádějící uznávaní kvalifikací, které mají čtyři měsíce na vyjádření. Pokud dojdou k závěru, že se délka a obsah vašeho vzdělání výrazně odlišuje od norem, nařídí vám doplnit si praxi nebo absolvovat vzdělávací kurz.

Dobrou zprávou pak může být fakt, že kvalifikace se díky vytvořeným směrnicím téměř automaticky uznávají lékařům, zdravotním sestrám, zubařům, porodním asistentkám, veterinářům, lékárníkům nebo architektům. Zvláštní postavení mají směrnice u právnických profesí. Jestliže váš obor nepatří mezi regulovaná povolání, můžete začít pracovat okamžitě po podepsání pracovní smlouvy.

Práci nahlaste včas

Do doby, než v EU získáte pracovní místo, stále zůstáváte českým zdravotním pojištěncem, a máte tedy na základě Evropského průkazu zdravotního pojištění nárok čerpat v cizině nutnou zdravotní péči. Jakmile práci najdete, obvykle se automaticky stáváte pojištěncem státu, ve kterém pracujete, a máte povinnost do osmi dnů informovat svou českou zdravotní pojišťovnu o zániku pojištění. Protože se ale přesné podmínky účasti na zdravotním pojištění liší stát od státu, pro konkrétní informace vyhledejte opět portál Eures či webovou adresu Centra mezistátních úhrad www.cmu.cz. Po návratu domů to oznamte své české zdravotní pojišťovně, abyste se vyhnuli nedoplatkům pojistného.

Podpora přijde i z ČR

Jestliže momentálně nemáte práci a chcete ji začít hledat ve státech EU, české úřady vám do většiny z nich mohou posílat po dobu tří měsíců podporu v nezaměstnanosti. Výjimkou je Belgie, Francie a Španělsko. Protože se na převod dávek vztahují přísná pravidla, před odjezdem z Česka se informujte na svém úřadu práce či pobočce České správy sociálního zabezpečení. V případě, že práci do tří měsíců nezískáte, zpravidla vás tamní úřady požádají o opuštění země.

Státy EU, kde lze pracovat bez omezení:

 • 1. Velká Británie
 • 2. Irsko
 • 3. Švédsko
 • 4. Španělsko
 • 5. Portugalsko
 • 6. Finsko
 • 7. Řecko
 • 8. Slovensko
 • 9. Polsko
 • 10. Maďarsko
 • 11. Estonsko
 • 12. Litva
 • 13. Lotyšsko
 • 14. Slovinsko
 • 15. Kypr
 • 16. Malta

Státy EU, kde je lepší přístup k práci

 • 17. Francie
 • 18. Belgie
 • 19. Dánsko
 • 20. Lucembursko
 • 21. Itálie
 • 22. Nizozemsko

Státy EU, kde je nutné pracovní povolení

 • 23. Německo
 • 24. Rakousko

Cizí země vás hned nepřivítá s otevřenou náručí. Práce v Německu? Vyplatí se? Čtěte ZDE.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Proč si před hledáním nové práce pořádně zamést internetovou stopu

Když jste během studií chodili „pařit“, přišlo vám možná docela vtipné dát si na Facebook pár fotek, jak se skvěle bavíte. Jenže teď hledáte zajímavou a dobře...  celý článek

Ilustrační snímek
Kariéru mají rozjetou na plný plyn, přestože jsou ze školy jen pár let

Zvládli to ostatní, zvládneš to taky, říkají rodiče dětem, aby je uklidnili a motivovali. Pokud to na vás platí, přečtěte si tři příběhy úspěšných mladých...  celý článek

Ilustrační snímek
Nebáli se práce a rozjeli kariéru naplno. Jak se daří absolventům

Přečtěte si tři příběhy úspěšných mladých lidí, kteří se po škole pustili naplno do práce a mají úspěšně rozjetou kariéru. Třeba vás inspirují a brzy budete...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Výsledky voleb a preferenční hlasy. Koho voliči dostali do sněmovny?
Výsledky voleb a preferenční hlasy. Koho voliči dostali do sněmovny?

Hvězdou letošních voleb je teprve jednadvacetiletý Dominik Feri, který se z posledního místa na pražské kandidátce TOP ... celý článek

Grafton Recruitment Praha
Technik vstřikovacích forem

Grafton Recruitment Praha
Plzeňský kraj
nabízený plat: 40 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.