Vzory smluv

podle životní situace

články podle právních odvětví

Geometrický plán slouží k zaměření hranic pozemků či staveb

Geometrický plán slouží k zaměření hranic pozemků či staveb | foto: Vladan Rámiš, iDNES.cz

Do katastru nemovitostí od 1.1.2013 jen na předepsaném formuláři

  • 0
Nezapomeňte na to, že návrhy na vklad práv do katastru nemovitostí musí být od 1.1.2013 podávány výlučně na předepsaných formulářích.

Tuto povinnost zavedla novela zákona o zápisech vlastnických a jiných práv do katastru nemovitostí (č. 265/1992 Sb.) provedená zákonem č. 349/2011 Sb. Povinnost využití formulářů se týká pouze návrhů na vklad, nikoliv podání ve formě tzv. záznamu.

Co je předmětem vkladu

Vkladem se do katastru se podle zákona zapisují zejména:

  • prodej či darování nemovitosti
  • zřízení věcného břemene k nemovitosti
  • zřízení zástavního práva k nemovitosti
  • tzv. prohlášení vlastníka o vymezení jednotek (bytů) v domě.

Zákon č. 265/1992 Sb. o zápisech vlastnických a jiných věcných práv k nemovitostem

§ 4

(1) Účastníky řízení o povolení vkladu (dále jen "účastníci řízení") jsou účastníci toho právního úkonu, na jehož podkladě má být zapsáno právo do katastru.

(2) Řízení o povolení vkladu je zahájeno okamžikem doručení písemného návrhu účastníka řízení příslušnému katastrálnímu úřadu. Není-li k návrhu přiložena ani v jednom vyhotovení listina, na jejímž základě má být zapsáno právo do katastru, nebo její úředně ověřený opis (kopie), k návrhu se nepřihlíží. O tom, že se k návrhu nepřihlíží, vyrozumí katastrální úřad navrhovatele.

(3) Návrh na zahájení řízení o povolení vkladu se podává na stanoveném formuláři. Návrh na zahájení řízení musí obsahovat

a) označení katastrálního úřadu, kterému je návrh určen,

b) jméno a příjmení, trvalý pobyt a rodné číslo fyzických osob nebo název, sídlo a identifikační číslo právnických osob, které jsou účastníky řízení,

c) označení práv, která mají být zapsána do katastru.

(4) Přílohou návrhu musí být

a) listina, na základě které má být zapsáno právo do katastru, nebo její úředně ověřený opis (kopie) v počtu o dva větším, než je počet účastníků řízení; jedná-li se o směnu nemovitostí evidovaných v obvodu více katastrálních úřadů, v počtu ještě o dva větším pro každý další katastrální úřad,

b) výpis z obchodního nebo jiného zákonem určeného rejstříku, pokud je účastníkem řízení právnická osoba, jejíž vznik je podmíněn zápisem do takového rejstříku, nebo úředně ověřený opis (kopie) takového výpisu, pokud z příslušného rejstříku nelze zjistit potřebný údaj dálkovým přístupem.

Formuláře předepisuje Český úřad zeměměřický a katastrální

Formuláře pro vklad stanoví Český úřad zeměměřický a katastrální vyhláškou. Aktuální vyhláška má číslo 401/2011 Sb. Veškeré formuláře i s vysvětlivkami naleznete na stránkách Českého úřadu zeměměřického a katastrálního. Pro vytvoření návrhu na vklad můžete využít i interaktivní aplikaci připravenou Českým úřadem, která vyplňování značně zjednodušuje. Aplikace je dostupná zde.

Čl. II zákona č. 349/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 265/1992 Sb., o zápisech vlastnických a jiných věcných práv k nemovitostem, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů

1. Po dobu jednoho roku ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona lze podávat návrhy na zahájení řízení o povolení vkladu bez použití formuláře podle § 4 odst. 3 zákona č. 265/1992 Sb., ve znění účinném ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona.