Do registru dlužníků až po dvou měsících

  • 2
Úvěrové registry se těší velkému zájmu veřejnosti. Jeden z nich vytvářejí členové sdružení SOLUS, do něhož jsou zapojeny banky i nebankovní finanční společnosti. Jaké informace se zde objevují a za jakých podmínek? Lze nějak zabránit tomu, abyste tam byli vedeni i vy? Na vaše dotazy odpovídala předsedkyně sdružení SOLUS Alena Ludrovská.

ON-LINE ROZHOVOR 

Odpovědi naleznete ZDE.

V roce 1999 vzniklo sdružení s názvem SOLUS. Jedná se o zájmové sdružení právnických osob, které si za cíl vytyčilo ochranu společných zájmů členských společností a jejich klientů. Jeho název vznikl složením počátečních písmen z původního názvu, a to Sdružení na Ochranu Leasingu a Úvěrů Spotřebitelům, který zároveň nejlépe charakterizuje jeho hlavní cíl.

Klíčovým zájmem sdružení je zejména spolupráce na prevenci vzniku rizikových pohledávek u nabízených finančních služeb spotřebitelům (pouze fyzickým osobám). Sdružení za tímto účelem vytvořilo databázi informací o klientech neplnících své závazky vůči členům sdružení (leasingovým, splátkovým společnostem nebo bankám). Jedná se tedy o tzv. registr negativních informací, do něhož se údaje o klientovi dostávají až v případě, že nedostojí svým závazkům a stává se neplatičem. Společná databáze je určena výhradně pro potřebu členů sdružení.

Členy sdružení SOLUS jsou nyní:
Beneficial Finance, CCB Finance, CCS Česká společnost pro platební karty, CETELEM ČR, Český Triangl, ESSOX, Home Credit Finance, HVB Bank Czech Republic, Profireal, Raiffeisenbank, VB Leasing CZ.

Za loňský rok bylo do databáze vzneseno přes 800 tisíc dotazů ze strany členů sdružení. Z toho bylo 4,5 % kladných odpovědí, což znamená počet asi 37 tisíc odpovědí ANO, klient nalezen. Sdružení SOLUS tak svým členům v těchto případech poskytlo důležitou informaci, která mohla zabránit chybnému rozhodnutí při posuzování žádosti klienta o poskytnutí další finanční služby.

Kdo odpovídal na vaše dotazy?
JUDr. Alena Ludrovská vystudovala právnickou fakultu Univerzity Komenského v Bratislavě (ukončena 1979). Ve finančním sektoru pracuje od roku 1994. V listopadu 1996 nastoupila do CETELEM ČR, a.s. jako právník, od června 1999 je generální ředitelkou společnosti. Zároveň působí na pozici předsedkyně Rady sdružení SOLUS.

 

Alena Ludrovská, předsedkyně sdružení SOLUS, odpovídá na dotazy čtenářů