Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Do směnárny s platební kartou nechoďte. Zaplatíte až o 13 procent víc

  • 9
Vypadá to trochu nesmyslně. Napřed vzít kartu, najít bankomat, vybrat hotovost a pak teprve zamířit do směnárny. Mělo by přeci stačit zaplatit kartou přímo u směnárníkova okénka. Jenže ouha, za tuto "samozřejmost" si někde naúčtují pořádně mastný poplatek.

Například směnárna v Jindřišské ulici v Praze si účtuje za takovou transakci 13 procent, minimálně 100 korun. A v nedaleké směnárně Na Příkopech, zaplatíte za výměnu platební kartou 9,9 procent z částky, minimálně 99 korun.

Jestli si můžete vyměnit valuty pomocí platební karty, se navíc ve směnárně musíte leckdy zeptat. Napsané to většinou nikde nenajdete. Rozdíl také je, zda chcete vyměnit české peníze za valuty nebo naopak.

Ve směnárně InterChange pracovnice ani nevěděla, že si u nich lze české koruny za valuty pomocí platební karty vyměnit. Musela ji o tom informovat až její kolegyně, která rozhovor náhodně vyslechla.

Nakonec společně sdělily, že peníze si vyměnit lze a dokonce bez jakéhokoli poplatku. Přitom pod kurzovním lístkem mají napsáno, že minimální poplatek za transakci provedenou platební kartou je 100 korun. Co už se na tabuli nepíše je, že poplatek činí 13 procent. Tento poplatek je však jen pro cizince, kteří chtějí vyměnit valuty za české koruny.

Záleží tedy v jaké měně máte vedený účet. "Pokud chce cizinec za české koruny zaplatit platební kartou, k transakci se mu automaticky připočte 13 procent. Je to kvůli zpoplatnění výběru z karty," sdělil iDNES.cz pracovník InterChange.

V bankách vyměníte valuty kartou jen oklikou

Banky vám pro výměnu peněz pomocí platební karty nabídnou službu cash advance. Je to v podstatě výběr peněz z vašeho účtu platební kartou na pobočce. Nevýhodou oproti výběru z bankomatu jsou pokladní hodiny pobočky a vysoké poplatky.

Když chcete využít cash advance, budete většinou požádáni o předložení průkazu totožnosti nebo pasu. Dříve byla služba využitelná jen pro embosované karty, ale dnes už na typu platební karty nezáleží.

Výdej peněz tedy probíhá na základě občanského průkazu nebo pasu. Využít cash back tedy můžete, když například zapomenete PIN nebo blízký bankomat je mimo provoz.

Banky i směnárny, které poskytují službu cash advance, by měly být označeny CA Cash. Není však pravidlem, že v takto označených pobočkách bank a ve směnárnách cash advance poskytují.

K poplatku za cash advance musíte také připočítat poplatek za směnu, který si většina bank účtuje. Více se dočtete v našem testu směnáren.

"Naše doporučení je, aby lidé cizí měnu vybírali v minimální hodnotě a v zahraničí platili kartou. Tento způsob je pro klienta bezpečnější a finančně výhodnější," doplňuje Jakub Puchalský z Raiffeisenbank.

Poplatky za cash advance
Banka Poplatek
Citibank neposkytuje
Česká spořitelna 25 korun + 0,5 % z částky
ČSOB 150 korun + 0,5 % z částky
GE Money Bank 100 korun + 1 % z částky
Komerční banka 1 % z částky, min. 30 korun
LBBW 20 korun + 0,45 % z částky
mBank 19 korun
Poštovní spořitelna 100 korun
Raiffeisenbank 150 korun + 0,5 % z částky
UniCredit 100 korun + 0,5 % z částky
Volksbank 1,75 % z částky, min. 120 korun
Zdroj: Sazebníky bank