Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do třetí řady Dne D investoři vložili necelých 14 milionů korun

aktualizováno 
Skončená řada pořadu Den D vynesla podnikatelům dosud největší částku 13 954 143 korun. Ne všechny projekty se však dočkaly zdárného konce. Některé skončily jen na papíře.

Investoři z pořadu Den D. | foto: Česká televize

Do pořadu Den D mohli zájemci přihlásit svůj projekt a získat tak peníze na rozjezd firmy. Někdy je problém představované nápady a vynálezy vůbec do studia dostat. Letos si štáb dělal těžkou hlavu s interaktivní podlahou a hausbótem.

"Na interaktivní podlahu byl potřeba speciální promítací a snímací přístroj, umístěný na stropě s vysokou přesností. Instalace trvala několik hodin a dokonce hrozilo, že investoři projekt neuvidí. Nakonec se to podařilo," vypráví dramaturg České televize Lukáš Franta.

Co je Den D

Česká televize od 13. ledna vysílá třetí řadu pořadu Den D, ve kterém lze získat peníze na uskutečnění podnikatelského nápadu. Uchazeč si může říct investorům o částku od 200 tisíc do tří milionů korun. Investoři pak do jeho nápadu mohou, ale nemusejí investovat.

Třetí řada má opět 13 dílů jako předchozí dvě řady. Sami žadatelé řeknou, kolik peněz potřebují a jaký podíl nabízejí. Částka, o kterou si podnikatel řekne, je neměnná, ale o podílu investorů se dá smlouvat. Investoři totiž vkládají do projektů své vlastní peníze. Pravidla najdete zde.

Jedna z největších kuriozit pro investory, ale i pro Českou televizi byla žádost o investici na investování. Pan Suchý požadoval po investorech peníze, na to, aby mohl investovat na burze. Zatím si prý zkoušel své umění jen přes demo účty. Nebylo překvapením, že investici pan Suchý nedostal.

Svou účastí překvapil i známý bavič Petr Novotný. Podle slov dramaturga se přihlásil jako řadový podnikatel a nikdo ze zúčastněných nevěděl, zda si dělá legraci nebo žádá o investici zcela vážně. Petr Novotný požadoval tři miliony korun na svůj obojživelný autobus a nabízel za to 15procentní podíl. Nakonec však peníze nezískal.

Nejčtenějším projektem, o kterém jsme psali, byl tzv. Staročeský mekáč. Paní Maruška z prvního dílu nové řady pořadu požadovala od investorů tři miliony a ráda by provozovala rychlé občerstvení se staročeskými specialitami. Peníze však na provozování rychlého občerstvení nedostala (více čtete v našem předchozím článku).

Na přehled investorů se podívejte zde

Ne každý projekt se dotáhne do konce

Investoři ve třetí řadě podpořili celkem devět projektů. Podle slov Marty Novákové však mnoho projektů končí dříve, než začnou. "Několik projektů, které jsem chtěla podpořit, skončily zpravidla ve fázi jednání s uchazeči o investice, jinými slovy, rozmysleli si spolupráci se mnou, případně s mými kolegy ze Dne D," vysvětluje Nováková.

Zájem je však i o nabídky, které investici nedostanou přímo za světla kamer. Někdy se mohou ozvat jiní investoři, kteří by rádi "neúspěšný" projekt podpořili nebo svůj názor změní investoři přímo z pořadu Den D.

Suma, kterou investoři nabídli různým vynálezcům, byla oproti minulému ročníku dvojnásobná. "Je to tím, že jsme se snažili, aby podnikatelé přicházeli připravenější. Museli projít dvěma koly castingu a snažili jsme se je přinutit, aby na svých prezentacích více zapracovali," uvádí Lukáš Franta.

Dalším důvodem výrazně vyšších investicí je i změna pravidel. Minulý rok mohli účastníci požadovat pouze 1,5 milionu korun, ve třetí řadě byla maximální částka tři miliony korun.

Přehled investic ve třetí řadě Dne D
ProjektInvestořiČástka
RAX SKIM.Rostock, D.Bérová, T.Okamura1 000 000 korun
Senior inspectD.Bérová, M.Nováková3 000 000 korun
NeuromarketingI.Pilný2 000 000 korun
Židlička koníkM.Nováková, M.Rostock, I.Pilný3 000 000 korun
Přijď a potkejI.Pilný, D.Bérová, M.Nováková1 000 000 korun
AutoporadceD.Bérová, M.Rostock800 000 korun
DIPITOD.Bérová, M.Rostock300 000 korun
Stírací losy JánošíkT.Okamura, D.Bérová2 354 143 korun
Limitované fotkyD.Bérová, M.Rostock500 000 korun
Zdroj: Česká televize

Natáčení není pro investory žádný med. Například Marta Nováková říká, že se opravdu nejednalo o zábavu, ale o dost tvrdou práci i přes víkendy v době, kdy většina lidí má volno.

Tomia Okamuru však natáčení velmi baví. "Pořad znám totiž z Japonska, kde v roce 2001 vznikl. Nejvíce mne baví to, že se musím pokaždé nad nápadem zamyslet, vyargumentovat ho z různých pohledů, spočítat si to, což jsou všechno činnosti, ke kterým mám i v běžném životě kladný vztah. Rád také poslouchám komentáře kolegů, skutečně tady platí, že více hlav více rozumu. A v neposlední řadě rád poznávám nové myšlenky, nové nápady," říká Okamura.

Česká televize chce pro příští rok Den D oživit. Slibuje změnu investorů, vedle známých tváří by se měly objevit i nové. Přihlásit se do nové řady můžete zde.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Škola investora: Nehrajte při zdi, ale pozor na averzi k riziku

Ilustrační snímek

V investování platí více než kdekoli jinde úsloví, že nikdo jiný se lépe nepostará o vaše peníze než vy sami. Jak tedy...

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

Komentář analytika: Bitcoin je hra pro dobrodruhy

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Ve světě financí se už několik let skloňuje pojem bitcoin. Tato takzvaná kryptoměna letos pokořuje rekordy a z lidí...

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Kurzy.cz Čína už vydala asi 160 miliard dolarů na zahraniční akvizice, úvěry a investice, z nichž část by měla zajistit bezpečno...

Najdete na iDNES.cz