Když u notáře podepíšete předmanželskou smlouvu, můžete společný majetek zúžit .

Když u notáře podepíšete předmanželskou smlouvu, můžete společný majetek zúžit . | foto: Profimedia.cz

Do tří let se dohodněte, jinak můžete prodělat

Jestli jste se v klidu nedomluvili a neuzavřeli dohodu o vypořádání společného jmění manželů už v rámci rozvodového řízení, máte na to po rozvodu ještě tři roky.

Můžete jít znovu k soudu nebo sepsat dohodu u advokáta. "Když to v této době nestihnete, pak nastoupí zákonná domněnka, že nemovité věci se dělí na polovinu a movité jsou výlučným vlastnictvím toho, kdo je při uplynutí této lhůty užívá," upozorňuje advokátka Markéta Tillerová. Pak zůstane muži třeba auto, protože žena nemá řidičák, a tak je nepoužívá. A může se cítit poškozena.

Půjdete-li s vypořádáním majetku k soudu, uhradíte poplatek tisíc korun, stejně jako za rozvod. Pokud si necháte smlouvu vypracovat advokátem, zaplatíme mu odměnu.

Sňatek s boháčem vás nezabezpečí
Domnívá-li se nevěsta, že sňatkem s boháčem přijde po rozvodu k pohádkovému majetku, plete se. Podle zákona se do společného jmění manželů počítají pouze movité a nemovité věci získané za manželství.

Ale i tady existují výjimky, například když dostanete už během manželství od rodičů darem auto či zdědíte dům, bude jen váš i po rozvodu.

Majetek se dělí na polovinu. Když nejste lenoch
Přitom platí, že na majetek, který manželé po svatbě získali, mají nárok oba stejným dílem. Neznamená to tedy, že ten, který vydělává statisíce, kupuje domy a auta pro sebe, a druhý, který doma vychovává děti, má po rozchodu smůlu.

"Jedině v případě, že by jeden z manželů vedl prokazatelně zahálčivý život, vůbec o nic se nestaral, nepracoval, nepečoval o rodinu a promrhával společné peníze, dělení na půl neplatí," říká advokát Tomáš Pelikán.

. jaký majetek mají manželé společný a co patří každému zvlášť

Co je společné

* to, co si pořídíte v době trvání manželství – věci, vydělané, ale i vyhrané peníze, nemovitosti
* dluhy, které vznikly v průběhu manželství – půjčky, hypotéka, směnečné závazky


Co je každého zvlášť

to, co si do manželství přinášíte z doby před svatbou – mohou to být nemovitosti, úspory nebo třeba cenný obraz či auto

* majetek vydaný jednomu z manželů v rámci restitucí

* to, co získáte dědictvím nebo darem

* věci osobní potřeby

* věci, které slouží výkonu povolání jen jednoho z manželů

* majetek pořízený za úspory z doby před svatbou; například pokud manžel prodá svůj byt a za nabyté peníze si koupí luxusní auto, stane se jeho jediným vlastníkem

* závazky týkající se majetku, který náleží jednomu z manželů; například hypotéka na rekonstrukci nemovitosti, která patří jen jednomu z manželů

* závazky, jejichž rozsah přesahuje míru přiměřenou majetkovým poměrům manželů, které převzal jeden z nich bez souhlasu druhého; například pokud si jeden z manželů bez souhlasu druhého půjčí 20 milionů korun, pak bude dlužníkem pouze tento manžel, který jednal za zády druhého.

Dělit se budete i o dluhy
Platí, že všechny dluhy, které vznikly za manželství, jsou společné, a nic na tom nezmění ani rozvod. Všechny půjčky, které jste nesplatili do konce manželství, se dělí na půl. Například pokud si jeden koupí (i třeba bez vědomí druhého) počítač na úvěr, spadá jak počítač, tak splátky do společného majetku, o který se musíte podělit.

Jiné to je, když to někdo přežene a půjčí si moc. Když mají manželé průměrné příjmy a jeden si bez vědomí druhého půjčí třeba 20 milionů, je dluh jen jeho. Jde o takzvaný dluh, který se vymyká rámci běžného hospodaření, a ten se po rozvodu nedělí.

"Ovšem má to háček, kdyby dlužník splátky neplatil a byla nařízena exekuce, bude zabaven majetek obou manželů. Věřitel totiž nemá důvod se hojit jen na majetku jednoho, protože netušil, že druhý manžel o půjčce nevěděl," upozorňuje Tomáš Pelikán. V tom případě má však poškozený manžel možnost jít k soudu a domáhat se náhrady škody.

Výhrou je předmanželská smlouva
Když u notáře podepíšete předmanželskou smlouvu, můžete společný majetek zúžit (co je společné, přiznat jen jednomu), nebo naopak rozšířit (třeba dům po rodičích napsat na oba). Jestli to nestihnete před svatbou, nic se neděje – můžete později uzavřít smlouvu manželskou.

Za sepsání zaplatíte obvykle čtyři až pět tisíc korun. Této možnosti využívají především podnikatelé, kteří nechtějí, aby jejich případnou ztrátu odnesla celá rodina. Aby věřitelé neskočili v případě nesplácení na celý společný majetek, musí však už v době půjčky o této smlouvě vědět.