Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do zahraničí raději s několika platebními kartami

aktualizováno 
Než se vydáte na dovolenou do ciziny, zjistěte si, jaké karty v dané zemi obchodníci nejčastěji akceptují. A pokud si s sebou měníte hotovost, dbejte na to, abyste dostali i menší bankovky.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Na mnoha místech v obchodě s větší bankovkou než padesátieurovkou neuspějete, podobně může být v Americe velký problém zaplatit stodolarovkou. Až budete v Irsku ve městě platit za dopravu, mějte částku připravenou přesně. Často budete vhazovat drobné do strojku u vchodu do vozu a ten vám zpátky nevrátí, ani řidiči se nebudou chtít zdržovat rozměňováním.

Ve Spojených státech zase můžete narazit, když budete chtít u benzinky platit evropskou kartou přímo u stojanu. A pokud si budete auto půjčovat, mohou po vás obchodníci požadovat kreditní kartu, s obyčejnou elektronickou se nemusí spokojit. U benzinky ve Švýcarsku vás mnohdy nechají kartou zaplatit jen tehdy, pokud si naberete plnou nádrž, zeptejte se raději předem, jestli s kartou uspějete.

Co všechno by vás mohlo ještě při placení v zahraničí zradit nebo potěšit?

Velká Británie

 • Budete-li cestovat po Skotsku, nezapomeňte se zbavit místních liber, v Anglii neplatí, často ani těsně za hranicemi.
 • Pokud budete platit padesátilibrovkou, může se vám stát, že budou zdlouhavě ověřovat, jestli je platná.
 • S kartou naopak nebudete mít problém vůbec, a to ani při hrazení menších částek, a i na kartu z Česka vám vydají cashback (zaplatíte kartou a řeknete si o další peníze v hotovosti).

Chorvatsko

 • Až budete na dálnicích platit mýtné, připravte si platební kartu Visa nebo MasterCard.
 • Budete-li chtít platit v hotovosti, přijmou nejen kuny, eura, ale i české koruny, ovšem jen papírové bankovky.

Egypt

 • Kartou zaplatíte jen ve velkých obchodních řetězcích, jinak si připravte hotovost.
 • Už jsou připraveni přijímat i eura, a to v docela výhodném kurzu, ale s dolary umějí lépe počítat.
 • U eur si hlídejte, zda vás neošidili. I z bankomatu dostanete "upatlané" peníze, které se od sebe špatně rozlišují.

Německo

 • S MasterCard a Visa kartami nemusíte uspět, Němci používají speciální EC-karte, na kterou jsou obchodníci zařízení, kromě toho mají vlastní klon MasterCard známý jako EuroCard, ten upřednostňují.

Bulharsko

 • Peníze měňte raději ve směnárnách, na ulici byste mohli dostat staré neplatné bankovky.
 • U bytných v penzionech může výměna proběhnout bez problémů, spíš si vás netroufnou ošidit.

USA

 • Hotovost si vyměňte už v Čechách. Ve Státech na směnárnu jen tak nenarazíte, Američané totiž platí převážně kartami.
 • Připravte si dostatek "čtvrťáků", mincí v hodnotě 25 centů. Je to nejčastěji používaná mince, platí se s ní v automatech na pití, lístky, v telefonních budkách i parkovacích automatech.
 • Bankovky v hodnotě 1 až 100 dolarů mají všechny stejnou velikost a podobnou barvu, při placení sledujte, jakou bankovkou vydáváte, může lehce dojít k záměně.

Francie

 • Na levnějších benzinkách, třeba u hypermarketů Auchan, nelze platit kartou, leda že byste zvládli vyplnit formulář ve francouzštině a pořídili si jejich speciální kartu.
 • Během otvíracích dob je na benzinkách obsluha, u ní můžete platit hotově, pokud však chcete tankovat mimo otvírací hodiny, zkuste poprosit ochotného Francouze, dát mu patřičný obnos v hotovosti a natankovat na jeho kartu

Rakousko

 • Častěji uspějete s MasterCard, respektive Maestro, než s Visa kartou, na tu není tolik obchodníků zařízeno.
 • V horských střediscích můžete narazit, když v bankomatech nebude dostatek peněz.

Španělsko

 • Bankomaty na Kanárských ostrovech vám vydají maximálně 300 eur najednou.
 • Pokud byste chtěli větší částku, museli byste vybírat vícekrát.

Sedm rad pro placení v zahraničí

Nejvíce ušetříte, když budete na dovolené platit kartou. Ale ne všude to jde, proto byste měli mít na cestu i nějakou hotovost.

1. Vezměte víc platebních karet

Na cestu do ciziny si vezměte všechny karty, které vlastníte. V každé zemi je jiná možnost placení, někde berou jen karty od určité karetní asociace, nejrozšířenější jsou Visa a MasterCard. Širší možnosti plateb jsou s embosovanou kartou (s vytlačenými údaji), elektronickou je leckde placení omezené. Vyhnete se tak situaci, že vám bankomat či obchodník jednu kartu odmítne a vy se ocitnete bez peněz.

2. Přibalte i kreditku

Do peněženky si dejte i kreditku, kterou normálně nepoužíváte. Nikdy nevíte, kdy budete potřebovat peníze, které na vlastním účtu nemáte, a kreditka je v případě problémů v cizině nejjednodušší půjčení. Navíc kreditní karta bývá embosovaná, a tak je větší pravděpodobnost, že s ní uspějete.

3. Vyhledejte si bankomaty

Ještě doma před cestou si na internetových stránkách karetních asociací vyhledejte, kde budete mít v místě pobytu nejbližší bankomat (www.master-card.com, www.visaeurope.com). Svůj takzvaný ATM lokátor mají i některé banky, například UniCredit Bank, kde najdete bankomaty bankovní skupiny, kde máte výběr levnější.

4. Napište si číslo zákaznického servisu

Poznamenejte si telefonní linku, kam zavoláte v případě, že kartu ztratíte. Samozřejmě ne na kartu, ale třeba do mobilu, pro jistotu ještě do diáře. Každá banka má svůj servis, volat můžete i na asistenční službu své karetní asociace. Linky fungují nonstop.

5. Do Afriky jeďte s šeky

S kartami pravděpodobně neuspějete v rozvojových zemích, například ve střední Africe, kde je uznávají jen velké mezinárodní hotely, letiště a luxusní restaurace. Chybějí tu i bankomaty, proto se vyplatí cestovat s šeky, které vám v Česku vydá každá banka.

6. Hotovost získáte i u obchodníků

Nespoléhejte jen na to, že všechno zaplatíte kartou či najdete všude bankomat. Když si budete chtít koupit na pláži zmrzlinu či uhradit poplatek za lehátko, budete muset zaplatit hotově. K hotovosti se také můžete dostat v obchodech, které nabízejí takzvaný cashback. To znamená, že zaplatíte nákup kartou a přitom si řeknete o další peníze v hotovosti. Výhodou takového výběru je fakt, že nebudete platit poplatky, jako kdybyste vybírali z bankomatu.

7. Zjistěte si, jak vypadají místní peníze

V českých bankách a směnárnách neseženete všechny měny. Pak vám nezbude než si vyměnit eura nebo dolary a teprve na místě je směnit za příslušnou měnu. Zjistěte si dopředu, na jaké peníze se máte připravit, jak vypadají a kolik je přibližný kurz. Hledejte na www.businessinfo.cz, do vyhledávače zadejte "rozpoznat padělky". V cizině měňte peníze v bankách či směnárnách. Vyhněte se pouličním "vekslákům", za výhodný kurz můžete snadno získat neplatné bankovky.
Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Vymyslely nevšední obchůdek. A jejich projekt Oprášeno má úspěch

Bohunka Krejčí (vlevo) a Veronika Benešová (vpravo) založily Oprášeno vloni...

Léta obě snily o vlastním podnikání, žádná z nich ale neměla odvahu pustit se do něj sama. Naštěstí se potkaly na...

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Polovina Čechů dá pod stromeček peníze, je to podle psychologa správné?

Ilustrační snímek

Darovat k Vánocům obálku s penězi v letošním roce plánuje 48 % Čechů. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu finanční...

Další nabídka

Kurzy.cz

Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...
Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...

Prodej skupiny kolem TV Nova může zásadně ovlivnit celý český televizní trh. Především bude záležet na tom, zda bude No... celý článekNajdete na iDNES.cz