Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Do zahraničí raději s několika platebními kartami

  • 6
Než se vydáte na dovolenou do ciziny, zjistěte si, jaké karty v dané zemi obchodníci nejčastěji akceptují. A pokud si s sebou měníte hotovost, dbejte na to, abyste dostali i menší bankovky.

Na mnoha místech v obchodě s větší bankovkou než padesátieurovkou neuspějete, podobně může být v Americe velký problém zaplatit stodolarovkou. Až budete v Irsku ve městě platit za dopravu, mějte částku připravenou přesně. Často budete vhazovat drobné do strojku u vchodu do vozu a ten vám zpátky nevrátí, ani řidiči se nebudou chtít zdržovat rozměňováním.

Ve Spojených státech zase můžete narazit, když budete chtít u benzinky platit evropskou kartou přímo u stojanu. A pokud si budete auto půjčovat, mohou po vás obchodníci požadovat kreditní kartu, s obyčejnou elektronickou se nemusí spokojit. U benzinky ve Švýcarsku vás mnohdy nechají kartou zaplatit jen tehdy, pokud si naberete plnou nádrž, zeptejte se raději předem, jestli s kartou uspějete.

Co všechno by vás mohlo ještě při placení v zahraničí zradit nebo potěšit?

Velká Británie

  • Budete-li cestovat po Skotsku, nezapomeňte se zbavit místních liber, v Anglii neplatí, často ani těsně za hranicemi.
  • Pokud budete platit padesátilibrovkou, může se vám stát, že budou zdlouhavě ověřovat, jestli je platná.
  • S kartou naopak nebudete mít problém vůbec, a to ani při hrazení menších částek, a i na kartu z Česka vám vydají cashback (zaplatíte kartou a řeknete si o další peníze v hotovosti).

Chorvatsko

  • Až budete na dálnicích platit mýtné, připravte si platební kartu Visa nebo MasterCard.
  • Budete-li chtít platit v hotovosti, přijmou nejen kuny, eura, ale i české koruny, ovšem jen papírové bankovky.

Egypt

  • Kartou zaplatíte jen ve velkých obchodních řetězcích, jinak si připravte hotovost.
  • Už jsou připraveni přijímat i eura, a to v docela výhodném kurzu, ale s dolary umějí lépe počítat.
  • U eur si hlídejte, zda vás neošidili. I z bankomatu dostanete "upatlané" peníze, které se od sebe špatně rozlišují.

Německo

  • S MasterCard a Visa kartami nemusíte uspět, Němci používají speciální EC-karte, na kterou jsou obchodníci zařízení, kromě toho mají vlastní klon MasterCard známý jako EuroCard, ten upřednostňují.

Bulharsko

  • Peníze měňte raději ve směnárnách, na ulici byste mohli dostat staré neplatné bankovky.
  • U bytných v penzionech může výměna proběhnout bez problémů, spíš si vás netroufnou ošidit.

USA

  • Hotovost si vyměňte už v Čechách. Ve Státech na směnárnu jen tak nenarazíte, Američané totiž platí převážně kartami.
  • Připravte si dostatek "čtvrťáků", mincí v hodnotě 25 centů. Je to nejčastěji používaná mince, platí se s ní v automatech na pití, lístky, v telefonních budkách i parkovacích automatech.
  • Bankovky v hodnotě 1 až 100 dolarů mají všechny stejnou velikost a podobnou barvu, při placení sledujte, jakou bankovkou vydáváte, může lehce dojít k záměně.

Francie

  • Na levnějších benzinkách, třeba u hypermarketů Auchan, nelze platit kartou, leda že byste zvládli vyplnit formulář ve francouzštině a pořídili si jejich speciální kartu.
  • Během otvíracích dob je na benzinkách obsluha, u ní můžete platit hotově, pokud však chcete tankovat mimo otvírací hodiny, zkuste poprosit ochotného Francouze, dát mu patřičný obnos v hotovosti a natankovat na jeho kartu

Rakousko

  • Častěji uspějete s MasterCard, respektive Maestro, než s Visa kartou, na tu není tolik obchodníků zařízeno.
  • V horských střediscích můžete narazit, když v bankomatech nebude dostatek peněz.

Španělsko

  • Bankomaty na Kanárských ostrovech vám vydají maximálně 300 eur najednou.
  • Pokud byste chtěli větší částku, museli byste vybírat vícekrát.

Sedm rad pro placení v zahraničí

Nejvíce ušetříte, když budete na dovolené platit kartou. Ale ne všude to jde, proto byste měli mít na cestu i nějakou hotovost.

1. Vezměte víc platebních karet

Na cestu do ciziny si vezměte všechny karty, které vlastníte. V každé zemi je jiná možnost placení, někde berou jen karty od určité karetní asociace, nejrozšířenější jsou Visa a MasterCard. Širší možnosti plateb jsou s embosovanou kartou (s vytlačenými údaji), elektronickou je leckde placení omezené. Vyhnete se tak situaci, že vám bankomat či obchodník jednu kartu odmítne a vy se ocitnete bez peněz.

2. Přibalte i kreditku

Do peněženky si dejte i kreditku, kterou normálně nepoužíváte. Nikdy nevíte, kdy budete potřebovat peníze, které na vlastním účtu nemáte, a kreditka je v případě problémů v cizině nejjednodušší půjčení. Navíc kreditní karta bývá embosovaná, a tak je větší pravděpodobnost, že s ní uspějete.

3. Vyhledejte si bankomaty

Ještě doma před cestou si na internetových stránkách karetních asociací vyhledejte, kde budete mít v místě pobytu nejbližší bankomat (www.master-card.com, www.visaeurope.com). Svůj takzvaný ATM lokátor mají i některé banky, například UniCredit Bank, kde najdete bankomaty bankovní skupiny, kde máte výběr levnější.

4. Napište si číslo zákaznického servisu

Poznamenejte si telefonní linku, kam zavoláte v případě, že kartu ztratíte. Samozřejmě ne na kartu, ale třeba do mobilu, pro jistotu ještě do diáře. Každá banka má svůj servis, volat můžete i na asistenční službu své karetní asociace. Linky fungují nonstop.

5. Do Afriky jeďte s šeky

S kartami pravděpodobně neuspějete v rozvojových zemích, například ve střední Africe, kde je uznávají jen velké mezinárodní hotely, letiště a luxusní restaurace. Chybějí tu i bankomaty, proto se vyplatí cestovat s šeky, které vám v Česku vydá každá banka.

6. Hotovost získáte i u obchodníků

Nespoléhejte jen na to, že všechno zaplatíte kartou či najdete všude bankomat. Když si budete chtít koupit na pláži zmrzlinu či uhradit poplatek za lehátko, budete muset zaplatit hotově. K hotovosti se také můžete dostat v obchodech, které nabízejí takzvaný cashback. To znamená, že zaplatíte nákup kartou a přitom si řeknete o další peníze v hotovosti. Výhodou takového výběru je fakt, že nebudete platit poplatky, jako kdybyste vybírali z bankomatu.

7. Zjistěte si, jak vypadají místní peníze

V českých bankách a směnárnách neseženete všechny měny. Pak vám nezbude než si vyměnit eura nebo dolary a teprve na místě je směnit za příslušnou měnu. Zjistěte si dopředu, na jaké peníze se máte připravit, jak vypadají a kolik je přibližný kurz. Hledejte na www.businessinfo.cz, do vyhledávače zadejte "rozpoznat padělky". V cizině měňte peníze v bankách či směnárnách. Vyhněte se pouličním "vekslákům", za výhodný kurz můžete snadno získat neplatné bankovky.

,