Na nejvhodnější délce zmrazení úroku se ekonomové neshodnou

Na nejvhodnější délce zmrazení úroku se ekonomové neshodnou

Doba levných půjček skončila

  • 72
ČNB zvedla úroky a hypotéky zdražují. Některé banky znevýhodňují staré klienty. František Pompl splácí už desátým rokem hypotéku v České spořitelně. Od letošního července platí bance o pětistovku měsíčně více. Na vlastní kůži zažívá nejen zdražování hypoték, ale i to, že přejít k jiné bance není vždy možné.

V podobné situaci jako on bude letos zhruba sto tisíc lidí, kterým vyprší čas, kdy měli úrok a tím i splátku u hypotéky zmrazené. S nově daným úrokem budou platit více.

Naposledy zvedla Česká národní banka základní úrok včera – na něm závisí úročení všech úvěrů i vkladů. Pro růst o čtvrt procenta se vyslovilo šest bankéřů. Úroky tak vzrostly na pětileté maximum. Jeden bankéř se klonil k ještě výraznějšímu zvýšení úroků, a to o půl procenta.

Banky na ČNB ani nečekají a zdražují průběžně, jak jdou nahoru úroky na mezibankovním trhu. Některé přitom „staré“ klienty, kterým končí fixovaný úrok, před těmi novými znevýhodňují.

František Pompl platil poslední dva roky úrok zmrazený na výši 4,09 procenta. Na další dva roky mu počátkem června Česká spořitelna nabídla úrok 5,69 procent, což vjeho případě znamená měsíčně o pětistovku vyšší splátky.

„Ptal jsem se v ČSOB a tam bych dostal i jako nový klient 4,8 procenta,“ popisuje Pompl. Využít lepší nabídky ale nemohl, protože od spořitelny se dozvěděl o novém úroku zhruba tři týdny dopředu a přechod do jiné banky, třeba ČSOB, by údajně trval aspoň měsíc.

„Navýšení sazby bylo ve vašem případě způsobeno výlučně růstem ceny zdrojů,“ odpověděl mu zaměstnanec spořitelny v Plzni podle korespondence, kterou má MF DNES kdispozici. A nabídl mu „slevu“ spočívající ve zmrazení úroku na pět let ve výši 5,82 procenta. Standardní sazba totiž podle dopisu spořitelny činí 6,02 procenta.
Průměrný úrok poskytovaný bankami u nových půjček na pět let byl ale podle Hypoindexu, který počítá finanční portál Fincentrum, v červnu více než o procento nižší.

Samotné banky dávají na otázku, jestli stávajícím klientům nabízí stejný úrok jako novým, různé odpovědi. Jasné „ano“ odpověděla jen Raiffeisenbanka a GE Money Bank. Spořitelna a Hypotéční banka uvedly, že to záleží na úrocích na trhu a individuálním ohodnocení klienta. Komerční banka připustila, že pro už existující klienty může být úrok vyšší. „Novým klientům z důvodů vyšších výdajů na počátku, například s vybavením bytu, nabízíme slevu v podobě nižší sazby,“ vysvětlila za banku Romana Ondrůšková.

Růst úroků není u konce
Včerejší zvýšení úroků centrální bankou, která se tím snaží zbrzdit kvapící ceny zboží a služeb, není pro letošní ani příští rok poslední. Analytici očekávají, že letos ČNB přitvrdí a zvedne úroky ještě minimálně jednou, a to opět o čtvrt procenta. Příští rok čekají další minimálně dvě zvýšení.

Spolu s tím budou postupně zdražovat i hypotéky a další úvěry. U průměrné hypotéky za 1,6 milionu na dvacet let to bude znamenat růst měsíční splátky proti dnešku skoro o tisícovku.

Na tom, jestli si raději vzít půjčku se zmrazeným úrokem na rok či pět let, se ekonomové neshodnou. „Doporučuji pětiletou fixaci úroků na hypotéku. Mírně vyšší úrok při delší fixaci je vyvážen výrazně vyšší jistotou ohledně výše budoucích splátek,“ říká například Pavel Sobíšek, ekonom HVB Bank. Oproti tomu Aleš Michl z Raiffeisenbank radí spíše jít do úvěrů s úrokem zmrazeným maximálně na tři roky.

Do budoucna bude cena hypoték záležet i na tom, jestli Česko bude schopné a ochotné v roce 2012, jak plánuje vláda dnes, přijmout euro. Pak by se měly české a evropské úroky srovnat. Ty naše jsou ale zatím nižší než unii.