Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dobře zvolit jazykovou školu je těžké

-
Jen málokterá společnost nepožaduje po novém zaměstnanci znalost cizího jazyka. Ale jen několik firem zajistí lidem jazykové kursy, případně jim je i zaplatí. Ostatní musí do svého vzdělaní investovat sami a návštěvám kursů věnovat čas mimo pracovní dobu. Ale jak zajistit, aby ani peníze, ani čas nebyly zbytečně vyhozeny?

V současné době lze studovat jazyky na státních nebo soukromých jazykových školách a institutech, které u nás zřizují a provozují jednotlivé státy.

Státní školy

Státní jazykové školy vznikají po splnění všech podmínek daných zákonem. "Když zjistíme, že daný region jazykovou školu potřebuje a že škola splňuje materiální a personální podmínky pro zajištění výuky, pak může být zařazena do sítě státních jazykových škol, " říká Lýdie Říhová, referentka ministerstva školství. V současné době u nás existuje 11 samostatných státních jazykových škol a dalších 22 je jich přičleněno ke středním, případně i k základním školám. U těchto škol státní školní inspekce kontroluje, zda jsou dodržovány podmínky stanovené zákonem. Odborníci dohlížejí i na kvalitu výuky. V současné době se diskutuje o tom, jak udržet kvalitu výuky na státních jazykových školách po přijetí navrhovaného územně samosprávného rozdělení. Pak by totiž tyto školy měly přejít pod správy regionů.

Soukromé školy

K založení soukromé jazykové školy na základě živnostenského zákona stačí, podobně jako na krejčovskou dílnu nebo stánkový prodej, aby žadatel byl občanem České republiky, předložil čistý výpis z trestního rejstříku, byl starší osmnácti let a ukončil základní vzdělání. Přitom soukromé školy nepodléhají podle našeho právního řádu kontrole ministerstva nejsou ani sdruženy v žádné asociaci, se kterou by ministerstvo mohlo jednat. "Když si někdo stěžuje na kvalitu v soukromé škole, nezbývá nám, než doporučit pisateli, aby řešil konflikt v občanskoprávním sporu," vysvětluje Vlasta Marková, referentka koncepce a organizace školství MŠMT. Přesto ale i u nás existuje velké množství kvalitních soukromých škol. Je však nutné si zjistit, jestli výsledky jejich výuky odpovídají vašim požadavkům. Například, chcete-li školu ukončit složením státní závěrečné zkoušky, je dobré u některých z příslušných státních škol, které mají oprávnění zkoušky organizovat, zjistit, jakých výsledků dosahují žáci vybraného jazykového kursu. Podobný postup může být při výběru mezinárodních certifikátů, například u zkoušek z angličtiny Toefl - důležitých pro Spojené státy americké, které se dělají u nadace Fullbright, nebo Cambridge Certificate, jenž se získává u British Council.

Kursy pro světoběžníky

Své školy v České republice zřizují i jednotlivé státy. Zhruba 1200 studentů navštěvuje během jednoho semetru kursy němčiny na Goethe Institutu. Kursy zde připravují jak pro úplné začátečníky, tak pro ty, co požadují jazykovou přípravu se zaměřením například na hospodářskou nebo právnickou němčinu. Pokud lidé uvažují o tom, že chtějí studovat nebo pracovat v zahraničí, měli by pro studium jazyků volit právě tyto mezinárodní instituty. Ulrich Spät, vedoucí jazykového oddělení Goethe Institutu připomíná, že stejné výukové programy, ale i stejné testy pro skládání certifikátů nabízí institut po celé Evropě. Není proto problém začít studovat v Praze a pokračovat ve stejném kursu v Paříži. Podobné služby nabízí také Francouzský institut v Praze (v současnosti má zapsáno 1335 studentů), jenž má své školy například i v Brně, Plzni, Liberci nebo v Ostravě. Výhodou těchto institucí jsou pedagogové - v naprosté většině zde totiž převažují cizinci. Na anglické British Council pak učí pouze cizinci. Stejně jako u jiných mezinárodních institucí je možné British Council studovat ve 180 zemích světa.

Rozdíly v ceně příliš veliké nejsou

Argument, že za kvalitní školy se platí mnohem více, neobstojí. "Kurs, kdy studenti mají dvakrát týden dvouhodinovou výuku a semestr trvá osmnáct týdnů, stojí čtyři tisíce korun," uvádí Friederike Frühwirthová, referentka pro jazykové kursy na Goethe Institutu. Za školní hodinu (45 minut) student zaplatí přibližně 55 korun. Ve Francouzském institutu trvá semestr 12 týdnů. Kurs se šesti hodinami týdně přijde na 4100 korun, tedy 57 korun za hodinu. Státní jazyková škola v Praze 1 ve Školské ulici za výuku dvakrát týdně dvě hodiny žádá 5620 korun za rok. Výuka v nejžádanějším čase po 17. hodině přijde na 7460 korun za školní rok. Soukromá škola Polyglot za 18týdenní kurs o rozsahu čtyři hodiny týdně požaduje 4700 korun. Nejdráž zřejmě vychází studium na British Council. Školní rok je tady rozdělen na tři trimestry. Každý trvá 12 týdnů a studenti navštěvují týdně dva dvouhodinové kursy. Za čtvrt roku zaplatí sedm tisíc korun (145 korun za jednu vyučovací hodinu).
Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkónů. Musím platit, i když balkon nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkónů. Musím platit, i když balkon nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Expert: Úroky na „spořácích“ nejspíš letos klesnou na tři procenta

25. dubna 2024

Inflace se z loňských 10,7 procenta letos dostala na dvě procenta a očekává se, že centrální banka...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...