Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dobrý manažer je dobrý herec

  10:00aktualizováno  10:00
Manažer musí stejně jako herec zvládat svou roli. V průběhu dne jich podle vzniklé situace musí úspěšný manažer ve prospěch firmy vystřídat až pět. Jaké role to vlastně jsou?
Lídr: Vede, stanovuje směr a vyvolává v lidech touhu se jím vydat. Dokáže popsat svou vizi a vysvětlit důvody, proč se dát do práce. Jeho hlavním zájmem je rozvoj mezilidských vztahů. Umí dodat energii, když je cesta k cíli příliš dlouhá.

Manažer: Řídí, organizuje práci. Dokáže velmi těžký úkol rozdělit na menší, stravitelnější kousky. Stanoví konkrétní cíle. Zodpovídá za to, že lidé vědí, jak jich dosáhnout. Pravidelně je také informuje o tom, jakých výsledků dosahují. Zabezpečuje, aby měli k práci vše, co potřebují, a byli za ni náležitě oceněni.

Odborník: Dost často pracuje společně s ostatními. V situaci, kdy chybí správní lidé na správných místech, musí přiložit ruku k dílu společně s ostatními členy svého týmu, které za normálních okolností vede nebo řídí.

Přítel: Opravdu dobrý lídr má lidi, se kterými pracuje, skutečně rád. A proto velmi často tráví čas tím, co dělá přítel. Na rozdíl od něho však věnuje více pozornosti jejich pracovním problémům, naslouchá, zajímá se, pomáhá. Ani osobní problémy by však neměly zůstávat úplně bez povšimnutí.

Řekněte si v práci o maximum. Čtěte ZDE

Majitel:
Občas a velmi často v menších společnostech je manažer zároveň i majitelem. Typického majitele zajímají zejména čísla - náklady, výnosy a zisk.
Herec hraje jednu roli od začátku až do konce hry. Manažer to má obtížnější. Musí umět přepnout z jedné role do druhé podle toho, co právě řeší - buď vést, řídit nebo prostě pracovat s ostatními. A protože manažer je jenom člověk, vždy je jedna role, ve které se cítí přirozeněji, v níž má lepší výsledky než v těch ostatních. Dobrá zpráva je, že manažerem se člověk nerodí a mnoha věcem se dá naučit.


Autor:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Na práci se dokážeme soustředit jen přes hodinu denně, zjistil průzkum

Ilustrační snímek

Lidé zaměstnaní v kancelářích se na svou práci dokážou plně soustředit v průměru jen hodinu a dvanáct minut denně....

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Německo si chválí uprchlíky. Práci jich dostalo už více než 300 tisíc

Německo si chválí uprchlíky. Práci jich dostalo už více než 300 tisíc

Kurzy.cz Začleňování uprchlíků do pracovního procesu v Německu se podle Spolkové agentury práce daří. Práci si našlo již více ne...

Najdete na iDNES.cz