Dobrých moderátorů je nedostatek

  11:55
Moderátor, tedy ten, kdo vede hovor nebo diskusi na libovolné téma v televizním nebo rozhlasovém pořadu, je nejen pod drobnohledem svých nadřízených a odborníků z profese, ale především diváků či posluchačů. Za cenu věčného nervového vypětí získává jméno a popularitu a zároveň příležitost se neustále zdokonalovat. Na profesi moderátora připravují vyšší odborné nebo vysoké školy. Podle zkušeností přímo z médií se však dobře uplatňují i lidé z jiných škol, třeba i se středoškolským vzděláním. Odborníci tvrdí, že kvalitních moderátorů je stále málo, chybějí především muži.
Ten, kdo se chce stát televizním nebo rozhlasovým moderátorem, by měl mít novinářskou praxi. Hodí se i dramatické vzdělání, například herecká průprava, nebo zkušenosti s amatérským divadlem. "Je důležité mít neustále přehled o všem, co se děje. Sledovat noviny, internet, televizi i rádio," říká Barbora Kroužková, moderátorka ranního vysílání České televize. "Také je třeba umět jednat s lidmi, protože většina nás pracuje v týmu. Stojí za vámi dramaturgové, produkční, technici, kameramani, zvukaři a spousta dalších lidí, kteří se na vysílání podílejí." Nutné je umět pohotově reagovat a improvizovat. "Může se stát, že vám vypadne čtecí zařízení nebo se rozhovor odchýlí od daného tématu. Člověk musí pokračovat, aniž by bylo cokoliv poznat," svěřuje se Jiří Rod, moderátor regionálního pražského zpravodajství televize Prima. Jeho kolegyně, moderátorka pořadu K věci Štěpánka Duchková, k tomu doplňuje: "Na naší práci je nejdůležitější inteligentní, slušné a korektní vystupování. Ale pokud mi host v pořadu uhýbá a nechce odpovědět na někdy nepříjemnou otázku, musím být neústupná a snažit se ho, samozřejmě slušně a vstřícně, k odpovědi přimět."

Důkladná příprava

Podklady pro vysílání ve většině případů připravují dramaturgové a scenáristé. Z jejich práce moderátoři vycházejí. Je rozdíl mezi přípravou soutěžní hry pro děti, rodinného magazínu nebo diskuse o volebních výsledcích. Ale vždy platí, že je nutná důkladná příprava a znalost daného tématu. "Při týdenním bloku pořadů K věci, které vysíláme, se musím každý den - podle hosta, který do studia přijde - dokonale seznámit s tématem, o kterém bude řeč a připravit si spolu s dramaturgem pořadu okruhy otázek. Znamená to, že musím vystihnout a zdůraznit to nejdůležitější, co lze k dané problematice říci," vysvětluje Štěpánka Duchková. Pro moderátory je někdy složitější příprava na uvádění společenských akcí, např. podnikatel roku nebo Miss ČR. "Je to náročnější na pohotovost, musíte se naučit scénář a orientovat se v poznámkách, pamatovat si jména lidí a být připravený na možné změny a časové posuny, které často nastávají. Na druhou stranu jsou společenské akce lepší kvůli kontaktu s lidmi. Při vysílání ve studiu je mým obecenstvem pouze kamera," podotýká Jiří Rod. Vše, co se odvysílá, je nutné důkladně ověřit. "Připravuji pravidelný filmový magazín pro Radiožurnál. Uvádějí se zde filmové novinky, recenze nebo profily populárních herců. Zvlášť se musíme věnovat překladům z originálů a správnému uvádění názvů a jmen," konstatuje Apolena Grossová z Českého rozhlasu.

Umět perfektně mluvit

Ten, kdo se mluvním projevem zabývá profesionálně, by měl projít odbornou přípravou. "Moderátoři by měli být svým mluvením vzorem, to znamená, že by měli mluvit nejen správně česky, ale i přirozeně kultivovaně," upřesňuje Ivana Vondrovicová, profesorka hlasové výchovy z DAMU a katedry žurnalistiky na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, do jejichž osnov je hlasová výchova zahrnuta. Podle Ivany Vondrovicové, která školí i redaktory z České televize, by se začínající moderátor měl odbornou hlasovou přípravou zabývat minimálně jeden rok. Je možné využít i soukromých agentur, které se hlasovou výchovou zabývají. "Mezi absolventy našeho tříletého studijního oboru dramatické umění a moderování patří mimo jiné Klára Doležalová a Aleš Cibulka z České televize a Tereza Kostková, která uvádí vlastní pořad na Primě," vypočítává Věra Kmochová, ředitelka Vyšší odborné školy herecké z Prahy 4. Správnému mluvnímu projevu může pomoci také zkušenost s amatérským herectvím. "Po gymnáziu jsem se nedostala na JAMU v Brně. Protože jsem tři roky hrála divadlo, neměla jsem po nástupu do rádia s mluvením problém," potvrzuje Alena Palatková, která připravuje a vysílá zprávy brněnského rádia Krokodýl a příležitostně moderuje různé společenské akce. Odborná jazyková konzultace se hodí i profesionálovi: "Přestože jsem na začátku práce v rádiu absolvovala roční důkladnou hlasovou přípravu. Potřebovala bych i dnes, po osmi letech práce v Českém rozhlase a roce v České televizi, občasnou odbornou poradu, tvrdí Barbora Kroužková. V některých redakcích na správný projev kladou důraz. Na vysílání se tam dočasně podílejí hlasoví specialisté a probírají s moderátory chyby v dýchání, intonaci nebo frázování.


Autor:
  • Nejčtenější

Podnikání střídaly chyby i ztráty. V Babicích dnes mají úspěšné České tropy

23. března 2024

Podnikatelský příběh Pavlíny Molkové začal před více než třicet lety ve Švýcarsku. „Všimli jsme si...

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se mění. K lepšímu, či horšímu?

22. března 2024

Stěhování, rozvod, vážná nemoc nebo jen možnost ušetřit na splátkách, to jsou důvody, proč se...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Auto nabourané na parkovišti. Kdo uhradí škodu?

29. března 2024

Poškozená vozidla na parkovištích v sídlištích, u obchodních domů, sportovních center či v...

Nákup stavebního pozemku na úvěr a bez zástavy? Pomůže stavební spořitelna

28. března 2024

Pořízení stavebního pozemku je dobrá investice. Ať už jako startovací pozice pro děti, pro uchování...

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...