Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dohoda o provedení práce nebo o pracovní činnosti? Vybírejte s rozmyslem

aktualizováno 
Ne každý s ohledem na svoje časové možnosti může chodit denně na osm a půl hodiny do zaměstnání. Mnoho lidí musí využít jiný smluvní vztah pro svoji výdělečnou činnost než pracovní smlouvu. Víte, jaké možnosti máte při sjednávání dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr?
Dobře zvažte všechny náležitosti, než smlouvu podepíšete.

Dobře zvažte všechny náležitosti, než smlouvu podepíšete. | foto: Profimedia.cz

U dohod jde v první řadě o závislou činnost, kde zaměstnanec pracuje podle pokynů zaměstnavatele. Při práci na živnostenský list jde zpravidla o vytvoření nějakého úkolu, kde se dodavatel zaváže k jeho splnění a již není ve svých postupech k dosažení cíle nikterak řízen.

. Zákoník práce rozlišuje dva typy dohod konaných mimo pracovní poměr

- dohodu o provedení práce
- dohodu o pracovní činnosti

Oba tyto smluvní typy se používají v případech, kdy buď rozsah pracovních aktivit občana nebo jeho možnosti neumožňují zaměstnání na plný pracovní úvazek (pod uzavřenou pracovní smlouvou). V praxi může jít například o malý rozsah úkolů ze strany zaměstnavatele, jejich koncentraci například pouze do nějaké krátké části dne apod.

U dohod jde v první řadě o závislou činnost, kde zaměstnanec pracuje podle pokynů zaměstnavatele. Při práci na živnostenský list jde zpravidla o vytvoření nějakého úkolu, kde se dodavatel zaváže k jeho splnění a již není ve svých postupech k dosažení cíle nikterak řízen.

Pozor na rozsah práce u obou typů dohod
Dohoda o provedení práce se uzavírá v případě, že zaměstnavatel není schopen zajistit nějaký konkrétní úkol vlastními pracovníky. Nejvíce je využívána pro nějaké jednorázové plnění, u kterého není předpoklad pravidelného opakování. Předmětem obsahu dohody by měl být především čas pro stanovený úkol, odměna a její splatnost. Zatímco výše odměny nikterak omezena není, zákoník práce striktně omezuje rozsah práce z pohledu času.

Dohoda o provedení práce může být uzavřena pouze v případě, že předpokládaný rozsah pracovního úkolu není vyšší než 150 hodin. Dohoda může být uzavřena na jeden rok s tím, že zaměstnanec v ní bude vykonávat práci maximálně 12,5 hodiny měsíčně. Tím pádem celkový součet nepřekročí zmiňovaných 150 hodin.

Dohoda o pracovní činnosti vám umožní pracovat v průměru 20 hodin týdně
Jestliže cítíte, že předmětný rozsah práce bude překračovat poměrně nízkou mez danou zákoníkem práce u dohody o provedení práce, tak byste měli přemýšlet o uzavření dohody o pracovní činnosti. U této dohody zákoník práce stanovuje rozsah práce maximálně do poloviny týdenní pracovní doby.

U čtyřicetihodinové pracovní doby tudíž činí maximální týdenní rozsah práce dvacet hodin. V praxi to neznamená povinnost odpracovat každý týden maximálně dvacet hodin. Představme si dohodu o provedení práce trvající dva týdny. Zaměstnanec s ohledem na nepravidelnost pracovních úkolů odpracuje první týden třicet hodin a druhý týden pouze hodin deset. Vše je v takovém případě v rámci zákona a není důvod k obavám.

Odvod daní z obou dohod vám může rozházet rozpočet
Zásadní rozdíl mezi oběma dohodami v oblasti daňových povinností je rozdílnost v zatížení odvody na sociální a zdravotní pojištění. Zatímco dohoda o provedení práce není zatížena povinností platit odvody, tak u dohody o pracovní činnosti zatížení odvody existuje. Způsob výpočtu a vlastní placení odvodů se podobá obvyklé pracovní smlouvě.

V oblasti daňového zatížení je důležité zmínit možnost zaměstnance podepsat prohlášení k dani. Jestliže nemá zaměstnanec podepsané prohlášení, tak zaměstnavatel odvádí za zaměstnance finančnímu úřadu u odměn do 5 000 korun měsíčně srážkovou daň a u vyšších odměn zálohovou daň. Obě sazby daně jsou v současné době totožné (patnáctiprocentní). V případě podepsání prohlášení může zaměstnanec využít možnosti uplatnit slevu na dani. To má samozřejmě svoje výhody a kromě jiného může takový zaměstnanec požádat zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování (nemá-li jiné zdanitelné příjmy).

U krátkodobých nebo nárazových druhů práce jsou dohody konané mimo pracovní poměr poměrně hojně využívanou smluvní oporou. Každý občan by měl přinejmenším vědět, že dohoda o provedení práce nepodléhá odvodům, což výrazně zvyšuje její výhodnost. Na druhé straně se hodí pouze pro krátké, jednorázové úkoly, které nepřekročí 150 hodin ročně. Jsou výhodné zejména pro lidi, kteří mají nějaký jiný hlavní pracovní poměr, ze kterého si plní svoje odvodové povinnosti, a vedle toho se jim naskytne možnost krátkodobého zajímavého přivýdělku.

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Tři osvědčené zásady, jak se vyhnout pracovnímu stresu z termínů

Ilustrační snímek

Stresuje vás, že máte před sebou úkol s pevně stanoveným termínem, o kterém víte, že je šibeniční? Nebo se umíte...

Polovina Čechů dá pod stromeček peníze, je to podle psychologa správné?

Ilustrační snímek

Darovat k Vánocům obálku s penězi v letošním roce plánuje 48 % Čechů. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu finanční...

Další z rubriky

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Víte jak ušetřit na nákupu v zahraničním e-shopu? Otestujte se

Ilustrační snímek

Nakupování přes internet je pro většinu z nás docela běžnou záležitostí. Když nakupujeme v rámci Evropské unie, je to...

Další nabídka

Kurzy.cz

Nepatří vám pozemek nebo dům? Stát hledá vlastníky pro "pozemky bez majitele"
Nepatří vám pozemek nebo dům? Stát hledá vlastníky pro "pozemky bez majitele"

V Česku je stále mnoho pozemků a domů, které mají neznámého majitele, nebo se o ně právoplatný majitel nepřihlásil. Úřa... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.