Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dokonalá, ale i nebezpečná - směnka

aktualizováno 
O směnkách se často mluví v souvislosti s různými podvody, bankovními krachy a soudními spory. Nicméně se směnkou se můžete setkat na mnoha různých místech, např. v bance, buďto jako s depozitním produktem nebo jako zajištění např. u hypotečních úvěrů. Pokud jste se směnkou zatím neměli zkušenost, jistě je znáte alespoň z filmů, kde se pro čest a nezaplacenou směnku umíralo (ačkoli dnes už nikdo za nečestné nezaplacení směnky nepovažuje).

Vyznat se ve všech „směnečných institutech“ není jednoduché, a proto je mnoho lidí, kteří lehkovážným podpisem na směnce přišli o značnou část svých prostředků. Nicméně, nemusíme být smutní, i bankovní instituce s právními odděleními nakoupily či akceptovaly směnky, které byly neplatné či z nich nikdo nebyl zavázán. To by však mělo být již minulostí, neboť v současné době, kdy je směnka opět plnohodnotným nástrojem, by měl znát směnečné právo každý právník i ekonom.

 

Nejlepší český zákon

 

Zákon směnečný a šekový je jednou z nejlépe napsaných norem v českém právním řádu. Zákon je již z roku 1950 (účinnost od 1.1.1951) a paradoxně je pod ním podepsán  Klement Gottwald -  tehdejší vláda zákon nepřijala jako produkt své „osvícenosti“, ale z nutnosti, protože směnky se v té době používaly v zahraničním obchodě,… Ani

Směnka je listinný cenný papír obsahující bezpodmínečný příkaz (cizí směnka) nebo bezpodmínečný slib (vlastní směnka) zaplatit částku uvedenou ve směnce, s nímž je spojeno právo na proplacení směnečného peníze.

samotný zákon není výtvorem českých právníků, nýbrž je takřka doslova převzat z tzv. Ženevských konvencí, které v roce 1930 harmonizovaly směnečné právo takřka po celém světě (výjimku tvoří např. anglosaské státy – USA, Velká Británie,…).

 

Co je to směnka?

 

Ačkoli je směnka známa už několik století, její definici v zákoně bychom marně hledali. můžeme říci, že: "směnka je zákonný cenný papír na řad, jenž je určen svými náležitostmi". Rozlišujeme dva druhy směnek – směnku vlastní a směnku cizí. Oblast směnek je značně široká, a tak nám nezbývá, než se soustředit jen na některé důležité prvky a zajímavosti.

 

V zákoně je jasně dáno, že směnka je listina. Je však směnka, kterou napíšete v restauraci na stůl nebo na dveře, abyste zaplatili útratu, platná? Bohužel pro vás

Náležitosti směnky cizí

1.      označení, že jde o směnku (ve vlastním textu listiny)

2.      bezpodmínečný příkaz zaplatit určitou peněžitou sumu

3.      jméno toho, kdo má platit (směnečníka)

4.      údaj splatnosti

5.      místo placení

6.      komu má být placeno

7.      datum a místo vystavení

8.      podpis výstavce

U směnky vlastní se mění pouze bod č. 2 na "slib" zaplatit a chybí údaje o směnečníkovi
ano. Sice asi bude pro hostinského složitější předložit tuto směnku u soudu, aby soudce posoudil, zda má všechny náležitosti, ale vy ze směnky budete zavázáni.

 

Další nezbytnou podmínkou je to, aby příkaz nebo příslib ve směnce byl bezpodmínečný. Pokud bude ve směnce napsáno: „zaplatím za tuto směnku, za svůj dluh; pokud doručíte stroje; až dojde k dodání zboží…“ směnka se opět stává neplatnou. Mnoho chyb se u směnek dělá i při určení směnečné sumy. Pokud je na směnce více údajů (o směnečné sumě), platí ten, který je nižší, pokud je suma uvedena jak slovy tak čísly, pak platí ta, jež je uvedena slovy. Opět zde docházelo k chybám, kdy se na směnce opakovaly údaje o směnečné sumě vyjádřené číslicí, s tím, že někdo, kdo ji vypisoval, zapomněl na jednu nulu. Rázem se (platí nižší číslo) z deseti milionové směnky stala milionová. Nikoho už nezajímá, že jste dodali zboží za deset milionů, že vám dlužník dluží desetkrát větší částku,…

 

Směnečná přísnost – každý podpis zavazuje

 

U směnek platí tzv. „zásada směnečné přísnosti“. Ta má zásadní dopad na fungování směnek. Nejzákladnější je asi to, že směnka musí obsahovat všechny náležitosti dané zákonem. Pokud některou z nich neobsahuje, směnka je neplatná. Ovšem i zde jsou výjimky – v některých případech může být chybějící údaj na směnce nahrazen právní domněnkou (zákonnou fikcí). To v praxi znamená např. to, že pokud na směnce není vyznačen datum splatnosti, platí, že je splatná na viděnou.

 

Další, pravděpodobně nejpodstatnější, věcí je to, že každý podpis na směnce je zavazující. Pokud se např. pouze podepíšete na líc směnky, někam pod vlastní text, samotný váš podpis (pokud nejste výstavce ani směnečník) znamená, že přebíráte rukojemství za směnečníka – tedy za toho, kdo má platit.

Více analýz a informací z oblasti práva naleznete ve specializované sekci ZDE

 

Třetí důležitou věcí je to, že o nárocích vyplývajících ze směnek se rozhoduje ve zkráceném soudním řízení. Soud nezkoumá, zda závazky ze směnky byly splněny, zkoumá pouze to, zda směnka splňuje všechny formální náležitosti. Pokud jsou tyto splněny, soud vydá platební rozkaz, proti kterému můžete do tří dnů od doručení podat námitky. Celá záležitost však netrvá, jako v případě ostatních obchodních sporů, měsíce a roky, nýbrž maximálně týdny.

 

Jak je to v případě, že někdo cizí napíše váš podpis pod směnku, nebo když někdo k vašemu podpisu směnku „dopíše“? V obou případech na tom nebudete zrovna nejlépe. Důkazní břemeno je v obou případech na vás, a budete to vy, kdo bude muset dokázat, že podpis není pravý, že jste podepsali čistý list papíru, případně, že někdo odstřihl text z horní části papíru, kde byl dole váš podpis a do prázdného místa mezi podpisem a původním textem doplnil směnku.

 

Někdy se také používá tzv. blankosměnka (biankosměnka), což znamená, že některý údaj ve směnce není napsaný a doplní se později. Nejčastěji je to datum vystavení či splatnosti, či směnečná suma. Podepsat blankosměnku je však již čistý „hazard“, nic vám nemůže zaručit, že druhá strana nedopíše do směnky jiné údaje, než na kterých jste se prvotně dohodli. A i když byste mohli namítat, že směnka byla vyplněna s úmyslem vás poškodit (ve zlé víře), pokud by držitel směnku prodal – obvykle je kupujícím advokát druhé strany – a kupující by ji nabyl v dobré víře, musel byste plnit podle toho, co je ve směnce vyplněno. Advokátovi totiž nikdo nedokáže, že směnku nabyl ve zlé víře (a dobrá víra se v tomto případě předpokládá).

 

Vše o směnkách naleznete v zákonu směnečném a šekovém

 

Směnky využívají pro zajištění i různé společnosti, které nabízejí půjčky, rychlé půjčky do druhého dne, různí prodejci, realitní kanceláře, v nedávné době jsme psali o skupinovém nákupu, který rovněž požadoval krytí směnkami (blankosměnkami) –více ZDE. Každopádně doporučení je asi takové – nepodepisujte směnky pokud možno vůbec, když už musíte podepsat směnku ,nechte si ji zkontrolovat od právníka, či mějte absolutní důvěru v druhou stranu (např. banky). Mějte na paměti, že směnky sice ulehčují v některých obchodních transakcích, ale směnka s vaším podpisem v „nepovolaných „ rukou může být pro vás katastrofou.

 

Máte zkušenosti se směnkami? Setkali jste se někdy s tím, že by po vás druhá strana vyžadovala podepsání či vystavení směnky? Těšíme se na vaše zkušenosti.

 

 

reklama
 

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Tři osvědčené zásady, jak se vyhnout pracovnímu stresu z termínů

Ilustrační snímek

Stresuje vás, že máte před sebou úkol s pevně stanoveným termínem, o kterém víte, že je šibeniční? Nebo se umíte...

Polovina Čechů dá pod stromeček peníze, je to podle psychologa správné?

Ilustrační snímek

Darovat k Vánocům obálku s penězi v letošním roce plánuje 48 % Čechů. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu finanční...

Další z rubriky

Po rozvodu refinancovala hypotéku. Čekalo ji nepříjemné překvapení

Ilustrační snímek

Každý rozvod stojí spoustu peněz. A nejen za právníky. Pokud mají manželé hypotéku, která po vypořádání majetku přejde...

Nemovitosti jsou drahé! Ale kdeže, vysvětluje ekonom

Martin Mašát

Zaručené zprávy o drahých nemovitostech, cenových bublinách a nárůstech hodnoty bydlení číhají na každém kroku. Ale...

Nízké úrokové sazby je třeba využít teď. Půjdou nahoru, říká ekonom

Martin Mašát

„Rekordně nízké úroky u delších fixací hypoték či úvěrů se vyplatí využít už teď,“ doporučuje Martin Mašát, ekonom...

Další nabídka

Kurzy.cz

Bitcoin znovu na rekordech, měna s buldočí razancí ignoruje snad úplně všechny e...
Bitcoin znovu na rekordech, měna s buldočí razancí ignoruje snad úplně všechny e...

Kde se zastaví hodnota krypto měny Bitcoin, zní otázka, která se nyní předává mezi investory. Digitální měna totiž běhe... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.