Americký dolar podpořila slova šéfa americké centrální banky i dobrá čísla z americké ekonomiky.

Americký dolar podpořila slova šéfa americké centrální banky i dobrá čísla z americké ekonomiky. | foto: Profimedia.cz

Dolar posiluje, cena ropy dále klesá. Na pumpách však půjdou paliva nahoru

  • 25
Tento týden byl ve znamení posilujícího dolaru. Cena ropy klesla asi o 4 dolary díky náznakům klesající poptávky po palivech a posilujícímu dolaru. Světové burzy ztrácejí až 2 %. Česká koruna záhadně posílila.

Středem pozornosti v tomto týdnu byl jednoznačně šéf americké centrální banky Ben Bernanke. K překvapení mnohých se vyjádřil k slabému americkému dolaru, když řekl, že Fed sleduje slabý dolar a jeho dopad na hospodářský růst a inflaci v Americe. Tlak na oslabování dolaru podle něj zapříčinil nevítaný růst v dovozních a spotřebitelských cenách.

Ben Bernanke ještě nikdy nepřikládal takový význam ani slabému dolaru, ani inflačním rizikům, která představuje. Dal jednoznačně najevo, že americká centrální banka nebude dále snižovat úrokové sazby, když kladl důraz na udržitelnost cenové stability.

Kromě vyjádření Bernankeho byl americký dolar také podpořen dobrými čísly z americké ekonomiky. Překvapil příjemně jak rostoucí index ISM, tak tovární objednávky, a vyšel i výrazně lépe ukazatel zaměstnanosti ADP. Dolar se tak dostal na své čtyřtýdenní maximum 1,5390 dolaru za euro, což odpovídá posílení během týdne o 1,1 %.

Libra ztrácela, euro maže ztráty
K dolaru tak ztrácelo nejen euro, ale i japonský jen, švýcarský frank a britská libra. Ekonomika Velké Británie stále vykazuje nepříznivá čísla především co se týče trhu s bydlením, a proto libra ztrácela i k euru. Libře nepomohlo ani rozhodnutí Bank of England ponechat úrokové sazby nezměněny na úrovni 5,0 %.

Ve čtvrtek zasedala také Evropská centrální banka, která taktéž ponechala sazby nezměněny, ovšem na tiskové konferenci jsme si vyslechli jestřábí vyjádření šéfa ECB J. C. Tricheta ohledně inflačních očekávání a diskutovaném zvýšení sazeb. Trichet také nevyloučil zvýšení sazeb v eurozóně na příštím zasedání v červenci. Euro tak výrazně umazalo své ztráty ze začátku tohoto týdne.

Cena ropy klesla
Středeční zveřejnění zásob ropy, benzinu a nafty v Americe potvrdily očekávání, a to ta, že poptávka po palivech se snížila z důvodu vysoké ceny. Zásoby benzinu a nafty rostly více, než se očekávalo, zatímco zásoby ropy nadále klesaly. Pokles ceny ropy podpořilo i rozhodnutí dalších zemí východní Asie dotovat ceny benzinu. Ceny paliv tak u pump vzrostou o několik procent, což pravděpodobně ovlivní poptávku. Postupně se tak rozhodla Indie, Malajsie, Indonésie i Tchai-wan. Klesající cenu ropy podporoval i sílící dolar.

Větší graf

Cena zlata také reagovala na silnější dolar a klesající cenu ropy. Zlato oslabilo z 886 dolarů až na 871 dolarů za unci, což představuje pokles o 1,7 %.

Akciové indexy v červených číslech
Světové akciové trhy byly ve znamení výprodejů. Byly to především finanční tituly, které táhly světové burzy dolů. Šlo především o dohady, že kreditní krize není ještě u konce a že velké investiční banky vykážou další ztráty. Spekulovalo se, že Lehman Brothers se dostala do potíží, což se nakonec nepotvrdilo. Burzy v USA ztrácejí mezi 0,5-2 %. Německý DAX ztrácí 2 %, londýnský FTSE asi 1,5 %. Japonský Nikkei je téměř nezměněn oproti minulému týdnu a ztrácí prozatím jen 0,1 %.

Oslaboval také pražský index PX, zatímco koruna výrazně posílila
Pražský index ztrácí tento týden nejvíce ze všech ve středoevropském regionu. Prozatím je v minusu asi 2,2 %, zatímco budapešťský BUX ztrácí jen asi 1,6 % a varšavský WIG jen 1,5 %.

Větší graf

Naopak česká koruna opět překvapila, když prorazila silnou hranici 24,85 koruny za euro a posílila až k 24,51 koruny za euro. Momentálně se obchoduje asi za 24,60 koruny za euro. To odpovídá posílení v tomto týdnu přibližně o 1,7 %. Nikdo ovšem nedokáže odpovědět na otázku, proč se tak stalo. Žádná příznivá data, která by podpořila českou korunu, zveřejněna nebyla. Převládá tedy názor, že se jedná o technické obchodování, neboť ani nálada v regionu nebyla příznivá. Ostatní měny měly spíše tendenci mírně oslabovat.

Uklidnila se situace na slovenské koruně i maďarském forintu, který byl v minulých týdnech právě tažen náladou v regionu. Obě měny tak jako polský zlotý oslabily asi o 0,2-0,5%. Tento týden jsme se nedočkali ani v těchto zemích významnějších makroekonomických dat, zato v příštím týdnu budou zveřejněna jak v České republice, tak v Polsku, Maďarsku a na Slovensku čísla inflace za květen.