Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Domácí účetnictví dokáže ušetřit tisíce

aktualizováno 
Novoroční předsevzetí, že si začnu hlídat domácí pokladnu, má na rozdíl od slibů typu „přestanu mluvit sprostě a nebudu pít více než dvě deci vína denně“ šanci vydržet. Už brzy se totiž mohou projevit první výsledky, a to jak známo, motivuje.

Drobné výdaje? Dohromady tisíce

Když začnete sledovat své finance, budete se možná divit, jaké zdánlivé maličkosti vás obírají o peníze. Časopisy koupené na cestu do práce, které odložíte ihned poté, co je prolistujete, oběd v rychlém a drahém občerstvení, nákup ve večerce s desetiprocentní přirážkou, zbrklý výběr zimní bundy, která bude za čtrnáct dnů za polovic, nevýhodný tarif mobilního telefonu.

Koruny, které bez povšimnutí protékají mezi prsty, najednou na papíře dostanou konkrétní rozměr. Už to není tu dvacetikoruna, tu desetikoruna, ale za měsíc dvě, tři, pět set, tisíc korun vyhozených oknem.

I pohled na konečnou sumu zaplacenou za energie či vodu vás možná povede k zamyšlení, zda neplýtváte, není čas vyměnit neúsporné spotřebiče nebo jestli se náhodou sami neokrádáte, protože jste zvolili pro svoji domácnost špatný tarif.
Po prvním roce vedení domácího účetnictví budete tušit, kde jsou vaše slabiny, v jakých položkách můžete ubrat a odkud přelít peníze, které by bylo vhodné spořit. A protože by měly být součástí vašich účtů i záznamy o investicích, dokážete porovnat, kde uložené peníze vydělávaly a kde se naopak příliš nerozmnožily, a na základě toho je pak třeba přesunete na výhodnější účty.      

Můžete si také porovnat, zda váš rodinný rozpočet odpovídá představám a radám finančních odborníků, jak by měla vypadat struktura výdajů. (viz text Odborník radí kolik a za co utrácet).

Kde ušetřit

Chcete vědět, zda vám  penzijní připojištění zajistí  spokojený důchod? Využijte naši  kalkulačku.

* vytipovat ve svém okolí levný a zároveň vyhovující obchod a v něm nakupovat
* pro velké rodinné nákupy jezdit do diskontních prodejen
* cekat s pořízením například oblečení, obuvi, domácích spotřebičů či sportovních potřeb na sezonní slevy a výprodeje
* nakupovat některé zboží v internetových obchodech, například knihy, hudba či domácí spotřebiče jsou levnější i o třicet procent v porovnání s kamennými prodejnami
* dobře hospodařit s energiemi a vodou
* odstranit kapající kohoutky, protékající WC
* je-li to možné, postupně vyměnit zastaralé neúsporné spotřebiče za moderní úsporné
* prát, mýt nádobí v myčce apod. na „noční proud“,
* překontrolovat, zda máte správně vybraný tarif elektrické energie  
* objednat noviny a časopisy na předplatné

Rodinné účetnictví není nic složitého a zvládne ho i ten, komu jsou cifry docela cizí. Tabulky by neměly být ani příliš složité, ani moc triviální. Optimální varianta je pro každého jiná, záleží na tom, jak členité jsou výdaje a příjmy rodiny a do jakých detailů se rozhodne je sledovat. Důležité je pravidelné zapisování všech položek. Platí, že čím má rodinný účetní méně zkušeností, tím častěji by měl alespoň zpočátku k rodinnému účetnictví sedat.

V příjmech by se měla objevit nejen mzda, ale také další pravidelné i náhodné příjmy, například přivýdělky, sociální dávky, výživné, dary, výhry apodobně. Příjmy stačí sledovat v měsíčním intervalu.

Druhou stranou rodinného hospodaření jsou výdaje. Odborníci doporučují je sledovat denně nebo týdně na samostatných listech a jejich součet u jednotlivých položek vpisovat do „hlavních účetních listů“ týdně, respektive měsíčně.

Nechcete se svěřovat se svojí finanční situací pojistnému agentovi? Využijte naši anonymní kalkulačku a spočítejte si výši životní pojistky.

Členění výdajů do jednotlivých položek může být méně či více podrobné, čím je podrobnější, tím snáze se dá dopracovat ke zbytečným výdajům. Tak například do položky bydlení lze zahrnout nejen nájemné, ale také náklady na spotřeby energií či drobné opravy v bytě. Ty je možné ale také sledovat v samostatných položkách. Pro přehlednost je lepší do výdajů zařadit i splátky půjček a pravidelné spoření, i když je vhodné je vést ještě v samostatné tabulce. Ve výdajích by se mělo objevit například nejen kapesné dětí, ale i peníze, které mají pro svou osobní spotřebu dospělí.

Samostatnou tabulku a sledování v měsíčním, případně ročním intervalu si zaslouží také pohyb finančních rezerv jako jsou termínované vklady, stavební spoření, penzijní připojištění či životní pojištění, podílové fondy apodobně. Hodně pilní mohou zvlášť evidovat také pohyby v dalším majetku jako jsou cenné papíry, nemovitosti, sbírky a poplatky za vedení běžných účtů, kopírují však tím vlastně jen výpisy z banky.

Lidé, kteří splácí větší množství půjček, si mohou zvlášť vést také přehled umořování dluhů včetně poplatků za vedení úvěrových účtů.

 

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

Kvíz: Víte, jak se správně pojistit na cestu do zahraničí?

Ilustrační snímek

Jedete k moři, chcete vylézt na Mount Everest anebo musíte na zahraniční služební cestu? Ve všech těchto případech...

Kvíz: Vyznáte se v reklamacích?

Ilustrační snímek

Asi všichni víme, že vadné zboží můžeme v záruční době reklamovat. Znáte však svá práva a povinnosti při uplatnění...

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Rozbřesk: Kdy Česko hospodářsky překoná Itálii?

Rozbřesk: Kdy Česko hospodářsky překoná Itálii?

Kurzy.cz Ekonomika Evropské unie zažívá dobré časy, nad všemi zeměmi ale nesvítí slunce stejně jasně. Nemocným článkem Evropy je...

Najdete na iDNES.cz