Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dopady krize jsou větší, než manažeři očekávali, ukázal průzkum

  13:31aktualizováno  13:31
Necelé dvě třetiny malých a středních podniků pocítily zhoršení ekonomické situace. V lepší zítřky však doufá 40 procent manažerů. Údaje pocházejí z průzkumu Citibank, realizovaného ve spolupráci s agenturou Ipsos Tambor.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Průzkum srovnával výhled manažerů malých a středních firem v lednu 2009 se situací v září téhož roku. Vývoj ekonomiky v České republice hlavní představitele podniků nepřekvapil, ale ke zhoršení ekonomické situace došlo v 80 procentech dotázaných firem.

U 11 procent podniků, které se účastnily výzkumu, došlo dokonce ke zlepšení v oblasti financí. "V krizi se lépe daří firmám majícím státní zakázky a vymahačům pohledávek, " doplnila Hana Stuchlíková, ředitelka marketingu komerčního bankovnictví Citibank.

Výhled pro rok 2010 je vesměs pozitivní. Přibližně 79 procent oslovených manažerů předpokládá, že momentální ekonomický stav se buď zlepší, nebo zůstane stejný. "Optimismus je důležitý. Problémy se firmám lépe překonávají, když věří v příznivější budoucnost", říká Stuchlíková.

Propouštět se nebude

 Finanční krize se podle průzkumu nejčastěji projevuje poklesem zakázek. Tím pádem dochází k nižším tržbám a ke klesající platební morálce. Podle odhadů by většina malých a středních podniků měla špatnou ekonomickou situaci přežít. Vlna bankrotů však ještě neskončila. Týká se to hlavně firem, které snížily marže a nemají dostatečný cash flow (peněžní tok).

Zásadní opatření pro rok 2010 budou spočívat hlavně ve větší kontrole nákladů, škrtech v marketingu a ve snižování investic. Letos většina firem pozastavila přijímání nových zaměstnanců a skoro v polovině se propouštělo. V roce 2010 bude přistupovat ke snižování počtu zaměstnanců jen minimum podniků, takže pro nadcházející rok by propouštění nemělo být hrozbou.

Za momentálních ekonomických podmínek jsou schopny fungovat až tři čtvrtiny firem. Manažeři se totiž naučili přizpůsobovat krizi, a pokud nedojde ke zhoršení situace na trhu, mohou fungovat jeden až dva roky bez dalších změn a úprav v rozpočtu.

Některým podnikům by se mohlo vést i lépe. Málo z nich totiž využívá státních dotací. "Čím menší firma, tím méně manažeři rozumí dotacím. Malé firmy se učí, jak s dotacemi pracovat," vysvětluje Stuchlíková.

Průzkumu se zúčastnilo 300 malých a středních firem z celé České republiky. Výzkum byl prováděn v lednu a v září 2009 pomocí telefonického dotazování CATI.
Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Další z rubriky

Jak vyzrát na pět generací zaměstnanců a udržet je v týmu

Ilustrační snímek

Tradicionálové, Baby boomers, X, Y, Z. Pět generací na trhu práce. Někteří se snaží být loajální, věrní a ledacos svému...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Čína je na střet s USA připravena, s Bílým domem je to horší

Čína je na střet s USA připravena, s Bílým domem je to horší

Kurzy.cz Ve stejné chvíli, kdy čínský prezident Si Ťin-pching odhaloval dalekosáhlou reformu diplomacie pro lepší distribuci čín...

Grafton Recruitment Praha
SEŘIZOVAČ VSTŘIKOLISU v Žebráku, až 40 000 Kč

Grafton Recruitment Praha
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz