Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dopravní nehoda: aby vás pojišťovna neobrala

aktualizováno 
Ti šťastnější z nás ještě nemají onu hořkou zkušenost za sebou a nestali se přímými účastníky dopravní nehody. Řada lidí však tuto nepříjemnost již absolvovala a dostala se do svízelných situací s tím souvisejících díky neznalosti správného postupu. Několik praktických rad se pak může v takové situaci stát neocenitelným pomocníkem, a proto se na dopravní nehodu podíváme z pohledu pojištění.

nehoda, vrtulník, záchranka | foto: Leoš Kučera, HZS Praha

Policie – ano či ne?

Stali jste se účastníky dopravní nehody? Co teď? Tak předně, zákon hovoří o několika případech, kdy je třeba k dopravní nehodě volat Policii ČR (dojde-li ke škodě na zdraví či k usmrcení; dále je nutné volat Policii vlastní-li poškozené vozidlo třetí osoba např. leasingová společnost, firma; účastníci dopravní nehody se nedohodli na zavinění; přesáhne-li škoda na majetku částku 20 000 korun. A zde pozor!

Je velmi obtížné i pro odborníka na první pohled odhadnout rozsah poškození a tedy výši škody. Samozřejmě nemá smysl volat Policii, když vám někdo ulomí zpětné zrcátko u Škody Favorit. Choulostivé jsou však čelní nárazy, boční nárazy a nárazy ze zadu. Nedejte se zmást třeba jen prasklým nárazníkem. Jen pár centimetrů za ním totiž může následovat další poškození, které jako laik jen těžko odhalíte).

NENECHTE SI UJÍT
auto
Jak na leasing?
Leasing či úvěr? Při rozhodování, který zvolit, hrají roli nejen náklady na financování. Na co si dát pozor?

Auto (c) profimedia.cz/corbis
Stěhování za prací? Lepší je dojíždět
Vidinou slušného živobytí láká mnohé Čechy, Moravany a Slezany Praha. Proč jezdím tak daleko?


Přilba je pro jízdu na kole nezbytná
Pozor na nebezpečné přilby!
Snažíte se chránit vaše dítě při jízdě na kole? Dodržujete zákon, který ukládá dětem do 15 let povinně nosit přilbu?

Důvodů, kdy je vhodné přivolat Policii, je ovšem daleko více. Máte podezření že druhý účastník nehody požil alkohol před jízdou? Nebo se vám odmítá prokázat patřičnými doklady? Nemá doklad o „povinném ručení“ (toto nikdy nepodceňujte, mohl by být nepojištěn!)?

Podle zákona jsou účastníci dopravní nehody povinni si navzájem vyměnit příslušné údaje. Pokud je na místě PČR, pak sepíše „protokol o dopravní nehodě“, kde uvede všechny relevantní údaje. Tento protokol ale většinou nedostanete do ruky ihned, tudíž doporučujeme si všechny náležitosti důkladně zapsat. Běžnou praxí je, že Policie zasílá protokol o dopravní nehodě přímo pojišťovně nebo jej vystavuje v databázi, ze které jej pojišťovny mohou získat. Pro všechny případy je dobré vzít si kontakt na policistu nebo na oddělení Policie, které dopravní nehodu šetřilo. Pomůže vám to při dalším možném jednání jak s Policií tak s pojišťovnou. Jak se v takové situaci orientovat a na co nezapomenout?

Mnoho pojišťoven dává při sjednání povinného ručení do ruky svým klientům formulář (většinou s mezinárodní platností), kam mohou rovnou s druhým účastníkem nehody zaznamenat její průběh, všechny důležité údaje a tento použít při hlášení škody na pojišťovně. Formulář má tu výhodu, že jsou v něm připravené všechny potřebné „kolonky“ a tak vám pomůže na nic nezapomenout. Nemáte-li jej k dispozici, nezapomeňte na následující údaje.

O co si říci druhému účastníkovi při dopravní nehodě?

V každém případě byste si měli zjistit a zapsat údaje o vozidle druhého účastníka (SPZ, druh vozidla, jeho tovární značka a typ; poškozený by si měl opsat navíc ještě i VIN, což je 17-ti místné číslo karoserie).

V lepším případě je majitelem, držitelem a řidičem jedna osoba, což vám ušetří spoustu opisování. Může se ovšem snadno stát, že tomu tak není a majitelem je např. leasingová společnost, držitelem firma a vozidlo řídí zaměstnanec.

O majiteli (který je uveden v TP a na místě nehody dané informace zjistíte z dokladu o pojištění) byste si měli napsat jméno či obchodní název, datum narození nebo IČ, adresu či sídlo firmy a kontaktní telefon. Totéž si nezapomeňte napsat i o držiteli (je uveden v OTP) i řidiči. Dalším postupem je se obrátit na pojišťovnu viníka se všemi náležitostmi. Pojišťovna si prohlédne a nafotí poškozené vozidlo, škodu spočítá a vyplatí pojistné plnění.

Co mám dělat když...

Platební karta (c) profimedia.cz/corbis

Jak vybrat leasingovou společnost? Více ZDE.

Tímto způsobem jsme popsali ideální stav (všechny náležitosti pro vyřízení škody byly splněny). Co když ale nehodu způsobí nezjištěné vozidlo? Dejme tomu, že vám neznámý viník poškodí zaparkované vozidlo na ulici nebo vás někdo nabourá a způsobí vám mimo škody na majetku dokonce i škodu na zdraví a z místa nehody ujede. Nikdo nikoho neviděl, ani Policie nebude pravděpodobně při pátrání úspěšná. Přesto Policii v každém případě kontaktujte. Budete-li uplatňovat škodu ze svého havarijního pojištění (pod pojmem „havarijní pojištění“ se může skrývat i pouhé pojištění rizika odcizení a živlu), pak se nepřivoláním Policie vystavíte riziku, že vám pojišťovna sníží pojistné plnění. Pokud havarijní pojištění nemáte, existuje tzv. „garanční fond“, jejž spravuje Česká kancelář pojistitelů (ČKP) a z něhož se v podobných případech hradí škoda na zdraví či usmrcení. Zde je přímo podmínkou šetření Policie ČR. Škoda na majetku se však bohužel nehradí vůbec.

Stane-li se vám  nehoda, viník je znám ale nemá sjednáno povinné ručení, pak vstupuje na scénu opět ČKP se svým garančním fondem. Zde se ovšem hradí všechny škody, i škoda na majetku, přesáhne-li částku 5 000 korun. Pojišťovna vyplatí pojistné plnění poškozenému a následně po viníkovi vymáhá toto vyplacené pojistné.

Také se může stát, že vám nehodu způsobí cizozemské vozidlo („povinné ručení“ u zahraniční pojišťovny). Zde se také hradí všechny škody bez omezení, ale vzhledem k došetřování je zapotřebí mít maximální údaje o vozidle, řidiči, majiteli a pojistiteli viníka, ideálně kopii zelené karty (do ciziny by měl řidič vozit dvě karty – jednu si nechává Policie při dopravní nehodě).

Obecně ve všech třech výše uvedených případech platí, že klient se obrátí na ČKP, vyplní patřičný formulář (lze prostřednictvím formuláře kterékoli tuzemské pojišťovny která má oprávnění poskytovat povinné ručení) a ČKP buď pojistné plnění vyplatí nebo pověří náhodně vybranou pojišťovnu (opět podmínka na oprávnění poskytovat povinné ručení), aby pojistnou událost řešila a posléze vyplatila pojistné plnění (zjednodušeně řečeno).

Co se ještě může stát…

Platební karta (c) profimedia.cz/corbis

Co vás vyjde levněji? Vyplatí se vám auto na úvěr, nebo na leasing? Více ZDE.

Může nastat například také možnost, že se účastníci podílejí na dopravní nehodě tzv. „spoluvinou“(pro náš příklad ani jeden z účastníků nemá havarijní pojištění). V takovém případě určí Policie vinu účastníků procentem (např. 70:30). Poté se každý z účastníků obrátí na svou pojišťovnu jako viník (oba způsobili škodu jinému) a zároveň se každý obrátí na pojišťovnu druhého účastníka jako poškozený.

Pojišťovny v takovém případě vyplácejí jen část pojistného plnění, které odpovídá míře viny (resp. neviny, protože pokud je vaše zavinění 70%, vyplatí vám pojišťovna pouze 30 % pojistného plnění).  Zbylou část vzniklé škody na vlastním vozidle si musí každý z účastníků nehody uhradit z vlastních prostředků.

Rady na závěr

Stane-li se někomu dopravní nehoda, většinou to způsobí stres, který mu brání po nehodě uvažovat logicky a věcně. Zkuste v takové situaci zachovat „chladnou hlavu“, případně zavolat do pojišťovny a poradit se před dalším postupem. Sami byste mohli opomenout nějakou „důležitou maličkost“.

Může se stát, že Policie odmítne přijet k dopravní nehodě (policisté jsou momentálně vytíženi, nebo se domnívají, že nejsou splněny zákonné podmínky pro jejich výjezd). Zaznamenejte si proto pro pojišťovnu den a čas volání, nejlépe i konkrétní osobu, se kterou jste mluvili, protože pojišťovna pak k této situaci přistupuje, jako by nehodu Policie šetřila.

Podle čeho vybírat leasingovou společnost? Co potřebujete k uzavření smlouvy a jak řešit problémy se splácením? Čtěte ZDE.

Narazili jste někdy na situaci, kdy se odmítla Policie dostavit na místo nehody? Způsobil vám její přístup problémy v případě likvidace pojistné události? Těšíme se na vaše zkušenosti.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Další z rubriky

Kolik přispějí zdravotní pojišťovny na odvykání kouření a kila dolů

Ilustrační snímek

Skoncovat s kouřením není pro nikoho snadné. A stejně tak shodit pár kilogramů a zkusit vést zdravý životní styl. Velmi...

Hlídáte si zdraví? Můžete ušetřit až třetinu z pojistného

Ilustrační snímek

Nejste obézní, nekouříte, sportujete nebo chodíte na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři? Za zdravý životní styl...

Zdražujeme, ale jen rizikovým řidičům, hlásí pojišťovny

Ilustrační snímek

Ačkoli pojišťovny dlouhodobě lamentují, že povinné ručení je pro ně ztrátové, zdražit plošně se zatím neodvažují. Ceny...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Kurzy.cz Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak...

Grafton Recruitment Praha
KEY ACCOUNT MANAGER|80 000 Kč|

Grafton Recruitment Praha
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 60 000 - 80 000 Kč

Najdete na iDNES.cz