Dostaňte z lidí to nejlepší

Police v knihkupectvích se prohýbají pod stovkami knih plných mouder, jak vést firmu a lidi. Sedněte k internetu a do Googlu zadejte třeba "team". Vypadne na vás nekonečné množství odkazů! Rozhlédněte se kolem, kolik škol, poradenských nebo vzdělávacích firem radí ostatním, jak ve firemním světě dosáhnout úspěchu.

Zamyslete se nad tím, kolik různých metod vám za poslední léta proběhlo přes stůl... ISO, JIT, benchmarking, best practise, six sigma, TQM, kaizen, project a proces management, maticové řízení nebo balanced scorecard... Po čem tedy sáhnout? Jakou formu zvolit? Co je ta nejpřímější cesta za úspěchem? Ti nejlepší radí: Vykašlete se na všechny ty poučky, šablony a procesy! Přestaňte kopírovat ostatní a rozhlédněte se po lidech kolem sebe!

Nedívejte se na ně jen jako na uniformované vojáky, kterým je třeba konkrétně popsat, jak mají držet flintu a kdy z ní pálit.

Přestaňte kontrolovat to, zda mačkají spoušť správným způsobem, či nikoliv. Pomozte jim hledat to, co je baví a v čem jsou nejlepší. Přemýšlejte, v kolika z nich dřímá talent a vědomosti, kterým se nedává prostor k realizaci a které zůstávají uvnitř bez využití pohřbeny a zapomenuty.

Zjistěte, co vaše lidi opravdu baví a co jim jde. Udržte si přehled o tom, co chtějí dělat, kde mají rezervy a v čem se mohou zlepšit. Vždyť jakýkoli velký úspěch v dějinách stojí na vášni! A kolik asi dostanete vášně od lidí, kteří dělají pět deset let stejnou práci bez toho, že by jim k ní někdo něco řekl nebo se zajímal, co je baví, nebaví nebo po čem touží.

Zapomeňte proto na chyby, slabiny a nedokonalost. Stavte na talentu! Diskutujte s lidmi o tom, co chtějí zkusit, v čem si myslí, že jsou opravdu nejlepší. Pokládejte jim třeba i nepříjemné přímé otázky, které je přinutí přemýšlet o životě a o tom, co od něj chtějí. Věnujte rozhovorům čas a pozornost.

A nenechte se ošálit uniformou! To, že někdo dělá ve financích, vůbec neznamená, že je to dobrý finančník a měl by to dělat dál. Potkali jsme mzdovou účetní, která po sedmi letech v účtárně vyměnila tabulky za lidi a stala se nejlepším prodejcem ve firmě. Nebo právníka, který vyměnil soudní síň za manažerskou židli, a headhunteři se o něj perou.

Někteří manažeři vydělávají 300 tisíc korun měsíčně i více. A peníze investují mimo jiné do svého vzhledu, odpočinku, zálib a sportu. Utrácejí čeští šéfové statisíce za luxus? Více ZDE.