Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dostupné bydlení od GE Capital. Zvednutá rukavice na program bydlení od ČS.

  15:19aktualizováno  15:19
Poslední měsíce českého hypotečního trhu by mohly být nazvané obdobím temna. Trh byl paralyzován spekulacemi o opětovném zvýšení státní podpory a především se čekalo na to, s jakým programem přijde Česká spořitelna. GE Capital nyní přišla s protiakcí.
Poslední měsíce českého hypotečního trhu by mohly být nazvané obdobím temna. Trh byl paralyzován spekulacemi o opětovném zvýšení státního příspěvku a především se čekalo na to, s jakým programem přijde Česká spořitelna. První bankou, která zareagovala na ČS, se stala GE Capital se svým programem Dostupné Bydlení.

S principy i detailní finanční kalkulací programu Top Bydlení od České spořitelny jsme seznámili naše čtenáře zde. S jakou nabídkou tedy GE Capital přichází.

Hypotéku lze získat již s 15 procenty vlastních prostředků
Hypoteční úvěr musí být ze zákona zajištěn zástavním právem k nemovitosti. Hypoteční banky však neposkytují hypotéky ve stejné výši jako je odhadní cena zastavené nemovitosti, nýbrž pouze 70 procent. Klientům, kteří za hypotéku zastaví pořizovanou nemovitost, tedy nezbývá nic jiného než mít 30 procent hodnoty nemovitosti vlastních. V tom bývá dost často problém. U hypotečních bank existuje samozřejmě alternativa v podobě doplňkového úvěru, avšak ten bývá v porovnání s hypotékou dražší.

V programu Dostupné bydlení od GE Capital však klientovi vystačí pouhých 15 procent vlastních prostředků na získání hypotéky. Chce-li si tedy klient na koupi miliónového bytu vzít hypotéku musí mít naspořeno přinejmenším 300 tisíc. Zbývajících 700 tisíc by činila hypotéka. V případě programu Dostupné bydlení si však vystačí s pouhou polovinou (150 tisíc korun) a zbytek (850 tisíc) zafinancuje hypotečním úvěrem. Smysl tohoto na trhy s hypotékami zatím ojedinělého kroku je zpřístupnění hypoték pro rodiny, které disponují solidní bonitou, avšak postrádají potřebný startovní kapitál.

Úroková sazba již od 6,9 procenta
Další páteří celého projektu je snížení roční úrokové sazby. Nyní v rámci „Dostupného bydlení“ začíná úroková sazba na 6,9 procenta. Tato sazba však samozřejmě neznamená, že klient na ní musí dosáhnout. Je stanovena jako minimální a dostávají ji z pohledu banky ideálně bonitní klienti. Tato minimální sazba není bankou garantována po celou dobu splatnosti a banka ji může na konci období fixace změnit. Klient tedy rozhodně nemá garantováno, že se nebude zvyšovat či naopak snižovat.

V případě, že by klient nebyl spokojen s nabízenou úrokovou sazbou, tak samozřejmě má možnost hypotéku jednorázové splatit hypotékou od jiné banky. V tomto ohledu jsou podmínky GE Capital z pohledu klienta velmi flexibilní. Vzhledem k možnosti refinancování však se nedá očekávat, že by si jakákoli banka mohla dovolit po skončení období fixace nabídnout klientovi úrokovou sazbu, která by se nějak dramaticky lišila od konkurence.

Klienti, kteří hypotéku u GE Capital nezískají, již nezaplatí ani korunu na poplatcích
Program Dostupné bydlení nepřináší žádné změny ve výši poplatků spojených s hypotečním úvěrem. Jediným zlepšením z pohledu klienta je fakt, že do okamžiku podpisu smlouvy nezaplatí klient ani korunu. Doposud tomu tak ale nebylo.

Prvním krokem v procesu získání hypotéky je takzvaný prescoring, kdy klient bance oznámí základní údaje testující jeho bonitu. Druhým krokem je shromáždění všech dokumentů potvrzujících jeho bonitu, které bance slouží k faktickému ověření bonity. Třetím krokem je vlastní podpis smlouvy v případě, že údaje na dokumentech souhlasí s údaji uvedenými v prescoringu. Někdy se ovšem stalo, že klient v prescoringu svoji bonitu nadsadil a ve skutečnosti nebyl tak bonitní. V takovém případě si dříve banka účtovala poplatek za posouzení žádosti a ještě jiné poplatky. Toto již je minulostí a pokud se nyní v rámci programu Dostupné bydlení stane, že klient nakonec hypotéku nezíská, nezaplatí ani korunu na poplatcích. První poplatek si banka naúčtuje až v případě podpisu úvěrové smlouvy.

Jak na vás působí nabídka GE Capital v porovnání s nabídkou ČS? Co říkáte na patnáctiprocentní výši vlastních zdrojů? Těšíme se na vaše názory.

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Sazby hypoték začínají růst, zatím jen pomalu. Aktuality z bank

Ilustrační snímek

Česká národní banka zvýšila úrokové sazby a hned se strhl hypoteční poplach. Bude se zdražovat? Bude. Ale nijak...

Dražší hypotéce lze předejít předfixací. Jak funguje a kde ji uzavřít?

Ilustrační snímek

Srpnové zvýšení základních úroků centrální bankou zdražilo peníze na mezibankovním trhu, což se podle odborníků brzy...

Konec levných hypoték, sazby znatelně rostou

Ilustrační snímek

Předpovědi analytiků se potvrzují. V říjnu letošního roku úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu rostly. Během...

Další nabídka

Kurzy.cz

Nečekané: velký obchodní řetězec na Vánoce zavře prodejny
Nečekané: velký obchodní řetězec na Vánoce zavře prodejny

Jeden z největších obchodních řetězců v Česku ve čtvrtek přišel s nečekaným prohlášením, že na Štědrý den nechá všech 3... celý článekNajdete na iDNES.cz