Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dotace hypoték se vrací: mladí lidé mohou na splátkách ušetřit tisíce korun ročně

aktualizováno 
Růst úrokových sazeb u hypoték paradoxně udělal radost mladým lidem, kteří uvažují o sjednání hypotéky na pořízení vlastního bydlení. Díky po čtyřech letech obnovené státní podpoře mohou být jejich splátky o stovky korun měsíčně nižší.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vzhledem k tomu, že průměrná úroková sazba za rok 2008 překročila pětiprocentní hranici, která je rozhodující pro přiznání podpory, začne stát opět po několika letech přispívat lidem ve věku do 36 let na splátky hypotéky. Naposledy tomu tak bylo v roce 2004, od února 2005 stát dotace ukončil. Čtěte zde.

Charakteristika státní úrokové dotace

Podpora či státní dotace k hypotékám má formu úrokové dotace poskytované prostřednictvím jednotlivých příspěvků ke splátkám hypotečního úvěru.

V současné době se poskytování dotací řídí nařízením vlády č. 249/2002 Sb., které krom jiného vymezuje výši úrokové dotace podle průměrných úrokových sazeb hypoték. Jaká bude výše této dotace v daném kalendářním roce, záleží na průměrné úrokové sazbě za předchozí rok vyhlášené ministerstvem pro místní rozvoj vždy k 1. únoru příslušného roku.

 Výše úrokové dotace hypotečních úvěrů
Průměrná úroková sazba za předchozí rok Výše úrokové dotace
8 % a více 4 procentní body
menší než 8 % a vyšší nebo rovná 7 % 3 procentní body
menší než 7 % a vyšší nebo rovná 6 % 2 procentní body
menší než 6 % a vyšší nebo rovná 5 % 1 procentní bod
menší než 5 % neposkytuje se

Vzhledem k tomu, že se průměrná úroková sazba za rok 2008 podle propočtů ministerstva pro místní rozvoj dostala na 5,66 %, je dotace ve výši jednoho procentního bodu.

Nařízení vlády též vymezuje výši hypotéky, na kterou je možné dotaci získat. V případě úvěru na byt je omezena hranicí 800 tisíc korun. U domku s jedním bytem je hranice 1,5 milionu korun. Na část, která přesáhne tyto dvě hranice, se již podpora nevztahuje.

Hynek Jordán, tiskový mluvčí MMR, říká:

"V rozpočtu roku 2009 je vyhrazeno na státní finanční příspěvek žadatelům o hypotéku  celkem 40 milionů korun, což by mělo bez problémů pokrýt všechny žádosti. A to i v případě neočekávaného nárůstu zájmu."

Výše úrokové dotace platí vždy po dobu platnosti úrokové sazby, kterou si klient s bankou sjedná, maximálně však po dobu pěti let. Po uplynutí této doby je výše dotace nově stanovena podle podmínek, které platí ke dni přepočtu.

Úroková dotace je poskytována po celou dobu splácení hypotéky, maximálně však po dobu deseti let.

Stát dotuje hypotéky již od roku 1996

Stát svými příspěvky začal podporovat hypotéky již v polovině devadesátých let minulého století. Podmínky pro získání podpory však byly v prvopočátcích jiné, než je tomu nyní. K jejich změně došlo v září roku 2002.

Původně mohli podporu dostat lidé pouze k hypotékám na nové byty či domy bez ohledu na věk žadatele o podporu. Od roku 1996 do konce roku 2002 si tak lidé pořídili 26 679 bytů s přiznanou státní dotací a stát na příspěvcích do konce roku 2002 vyplatil více než 1,4 miliardy korun.

V roce 2002 došlo ke změnám původních podmínek pro přidělení dotací a ty platí dodnes. Na rozdíl od původních mohou nové státní příspěvky získat jen lidé do 36 let a pouze na nemovitost starší dvou let.


Zdroj dat: MMR

Mladí lidé o dotace projevili velký zájem a jen za roky 2003 a 2004 na nich stát vyplatil 969 milionů korun.

Stát přestal dotace poskytovat k 1. únoru 2005, kdy se průměrná úroková sazba za rok 2004 poprvé dostala pod pětiprocentní hranici, byla tehdy 4,92 %.

Pavla Hávová z Hypoteční banky říká:

"Každé opatření, které pomůže lidem získat nové bydlení, vítáme. Současný systém by si však zasloužil úpravu s cílem zjednodušení a zrovnoprávnění podmínek pro všechny žadatele o hypotéku.

Nyní stát podporuje poměrně úzkou skupinu lidí (do 36 let věku, nákup nemovitosti starší 2 roky aj.), přičemž logické zdůvodnění tohoto výběru v podstatě chybí.

Na místě je otázka, zda by k podpoře neměli mít všichni stejný přístup. Vždyť například u stavebního spoření mají na státní podporu nárok všichni bez rozdílu věku nebo výšky úrokové sazby, navíc našetřené peníze nakonec vůbec nemusí použít na bydlení."

Nyní opět po čtyřech letech mají mladí lidé, kteří zahájí čerpání hypotečního úvěru v období od 1. února 2009 do 31. ledna 2010, nárok na státní příspěvek ve výši 1 procentního bodu.

 Počet bytů a objem hypoték  s přiznanou státní podporou 
Období Počet bytů Objem hypoték
(v mil. Kč)
do 31. 12. 1996      126       127
1997   2 031    1 557
1998   2 761    2 336 
1999   3 053   3 403
2000    4 765    5 601
2001   7 149 10 148
2002   6 794   7 468
2003    7 703  11 093
2004    7 243    8 992
2005   2 890   4 025
2006   1 018    1 138
2007     344     363
2008      279      394
Celkem do 31. 12. 2008 46 156 56 645
Zdroj: MMR

O podporu požádejte v bance

Písemnou žádost o poskytnutí podpory předložte bance, u které chcete čerpat hypoteční úvěr, a to nejdříve v den uzavření smlouvy o hypotečním úvěru a nejpozději v den započetí jeho čerpání. K úvěrům, kde již bylo započato čerpání, není možné úrokovou dotaci poskytnout.

Díky této podmínce přijdou o dotace tisíce mladých lidí, kteří začali čerpat úvěr v minulých čtyřech letech. Vzhledem k tomu, že dotace byla nulová, mnozí nechtěli podstoupit administrativní kroky s vyřizováním podpory a tím se připravili o možnost státního příspěvku v současnosti. 

základní podmínky pro přiznání státní úrokové dotace

Věk žadatele i spolužadatele o státní příspěvek. 
V roce podání žádosti nesmí dovršit 36 let.

Žadatelem může být jen fyzická osoba nebo manželé.

Ani jeden z nich nesmí být k datu podání žádosti o podporu vlastníkem jiného bytu nebo rodinného
domu.

Pořizovanou nemovitostí starší dva roky musí být byt nebo rodinný dům s jedním bytem.

Zároveň k žádosti musí uchazeč o podporu předložit originální čestné prohlášení na formuláři banky, kupní smlouvu opatřenou doložkou o povolení vkladu vlastnického práva do katastru nemovitostí, výpis z katastru nemovitostí se zapsaným vlastnickým právem žadatele a doklad prokazující stáří nemovitosti (resp. uplynutí dvouleté lhůty).  

Vyřízení žádosti může trvat i několik týdnů

Konečné schválení žádosti o státní příspěvek probíhá na ministerstvu pro místní rozvoj. Nepočítejte tedy s tím, že vaše žádost bude vyřízena během několika málo dní.

"Žádost může být vyřízena až po zahájení splácení úvěru a po doložení veškerých podkladů, z nichž část v době podání žádosti klient zpravidla mít ani nemůže," říká Pavla Hávová z Hypoteční banky. "Pokud klient doloží veškeré materiály, je to otázka několika týdnů, a to včetně schválení na MMR."

Tisková mluvčí Komerční banky Monika Klucová se k vyřízení žádosti vyjádřila: "Pokud má klient k dispozici všechny podklady, je vyřízení celkem rychlé. Vzhledem k tomu, že data a tiskopisy smluv se na MMR předávají měsíčně, není možné žádost klienta vyřídit dříve než za 30 dnů."

Nepřipravte se o tisíce korun ročně

Pro představu, jaká bude měsíční, resp. roční, úspora díky současné jednoprocentní úrokové dotaci, jsme připravili výpočet pro byt i rodinný domek.

 Příklady státní podpory  
Parametry Byt Rodinný domek s jedním bytem
Výše hypotéky (v Kč) 800 000 1 500 000
Úroková sazba hypotéky 5,5 % 5,5 %
Splatnost hypotéky 10 let 10 let
Státní podpora 1 % z úrokové sazby 1 % z úrokové sazby
Výše měsíční podpory (v Kč) 392 734
Výše roční podpory (v Kč) 4 704 8 808

Z názorného příkladu je patrné, že úspora jak na měsíčních, tak na ročních splátkách je velice zajímavá. I přes určitou administrativní zátěž se mladým lidem rozhodně vyplatí si o podporu zažádat, a to i v případě, že by v dalších letech byla opět nulová.

Samy banky předpokládají zájem ze strany žadatelů o hypotéky. "Věříme, že klienti budou mít o státní finanční podporu k hypotékám zájem. Jde o dlouhodobý úvěr, a tak možnost dotace jistě přivítají," uvádí Kristýna Havligerová, tisková mluvčí České spořitelny.


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Komentář: Zpřísnění hypoték postihne mladé rodiny a samožadatele

Jiří Kryl, hypoteční analytik společnosti Broker Trust

Česká národní banka na začátku června bankám doporučila, aby utáhly kohoutky ve schvalování hypoték. Jak to zamíchá...

Rostou ceny chat a chalup, zvlášť těch, v nichž se dá žít celoročně

Ilustrační snímek

Ceny chat a chalup věrně kopírují současný růst cen bytů a rodinných domů. Ceny rekreačního objektů přitom stejně jako...

Česká pošta: nově musíte pro zásilky až do depa

Česká pošta: nově musíte pro zásilky až do depa

Kurzy.cz Klienti České pošty si stěžují, že pošta není schopna doručit balíky na určenou adresu, přestože klient doručení zaplat...

Najdete na iDNES.cz