Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dovolená na dluh vás může přijít pěkně draho

aktualizováno 
Pokud máte dobrý důvod se kvůli dovolené zadlužit, třeba ten, že vaše dítě potřebuje ze zdravotních důvodů k moři nebo je poslední ze třídy, kdo tam ještě nebyl, čtěte dál. Správně by to však mělo být tak, že si na dovolenou našetříte. Půjčky jsou smysluplné, jen pokud jde o investici do bydlení nebo vzdělání, tedy do věcí, které neztratí svoji hodnotu dřív, než je splatíte.
Půjčku na 40 000 korun za tři roky přeplatíte až o čtvrtinu.

Půjčku na 40 000 korun za tři roky přeplatíte až o čtvrtinu.

Potřebujete si půjčit 40 000 korun? Nejlevnější půjčku na rok nabídla Bawag Bank, přeplatíte ji o 3 044 korun, naopak nejdráž vyšel úvěr u Profi Credit, navíc zaplatíte 6 512 korun. U tříleté splatnosti zvítězila Citibank, ale nabídku propočítala jen pro vlastní klienty s kreditkou, takže pro všechny ostatní je nejlevnější opět Bawag – za 3 roky ji přeplatíte o 8 816 korun. Nejdražší je Česká spořitelna, u ní tříletá půjčka vyšla celkem na 52 124 korun.

V bance pozor na poplatky
Banky speciální půjčky na dovolenou nemají, ale nabídnou vám některý z neúčelových spotřebitelských úvěrů. Úrokové sazby těchto úvěrů se pohybují přibližně v rozpětí od 7 do 17 procent ročně.

Bankéři ke sjednaným úrokům účtují poplatky za vyřízení úvěru a jeho vedení. Například Komerční banka vám za vedení Půjčky bez rizika strhne každý měsíc 80 korun, při tříleté splatnosti se to nasčítá na téměř 3 000 korun. Za poskytnutí zaplatíte nejčastěji jedno procento z výše půjčky, můžete mít štěstí i na akční nabídku bez poplatku, do 30. června si ho k Půjčce pro lidi neúčtuje Volksbank.

Pokud si na dovolenou nebudete půjčovat částky v řádu statisíců korun, spotřebitelský úvěr získáte i bez zajištění.

Budete potřebovat dva doklady totožnosti, potvrzení o příjmech a většinou alespoň jednou zajít na pobočku. Česká spořitelna a Komerční banka nabízí vlastním klientům s historií možnost vyřídit si úvěr rovnou přes internetové bankovnictví. U cizích klientů prověřují banky schopnost splácet téměř vždy, mBank nabízí do 60 000 korun půjčku bez dokládání příjmů.

Zvětšit tabulku

Úvěr na počkání i za 10 dní
Dobře si vyberte, do které banky půjdete, zvlášť když dovolenou potřebujete zaplatit třeba hned druhý den. Někde peníze vyplatí obratem po schválení úvěrů – například Česká spořitelna, ČSOB nebo mBank, jinde to trvá i několik dní, třeba Citibank 5 až 8 dní a Poštovní spořitelně až 10 dní. Většinou však peníze dostanete do druhého dne.

Zajímejte se i o to, jestli vám banka umožní úvěr předčasně splatit a za kolik, když třeba nějaké peníze zdědíte po tetičce z Kanady, nebo naopak, zda vám ve finanční tísni umožní splátky na čas odložit.

. Splátkové společnosti

si neúčtují jednorázový poplatek za poskytnutí úvěru

Když se pro úvěr rozhodnete, zvolte ten bez navýšení
Splátkové společnosti na rozdíl od bank nabízejí svoje půjčky na dovolenou také prostřednictvím řady cestovních kanceláří, kamenných i internetových, třeba Cetelem mluví o 120 cestovkách a agenturách. Nejlepší je se na možnost vzít si dovolenou na splátky zeptat přímo v cestovce, kde jste si vybrali zájezd. "Při nákupu přes internet stačí zaškrtnout tuto možnost v objednávce a vyplnit elektronickou žádost," vysvětluje Olga Mužíková z Home Credit.

Půjčky od splátkových společností jsou nižší než u bank, většinou nedostanete víc 80 000 až 100 000 korun a úvěr obvykle musíte splatit do 12 měsíců, úroková sazba může být u úvěrů bez navýšení i nulová, ale dejte si pozor na splacení v dohodnutém termínu. Když ho nedodržíte třeba jen o 1 den, může úrok naskočit až na víc než 30 procent. Půjčku na zájezdy bez navýšení aktuálně nabízí například Home Credit s cestovní kanceláří Sunny Days, získáte ji, když složíte 20 procent a půjčku splatíte v 10 splátkách. Cetelem spolupracuje zase s Exim Tours, bez navýšení dostanete až 80 000 korun, třetinu peněz však musíte složit na akontaci a úvěr splatit během 7 měsíců.
Nejčtenější

Jak ukončit zaměstnání. Stáhněte si vzor výpovědi

Ilustrační snímek

Výpověď z pracovního poměru je základním a nejrozšířenějším způsobem odchodu ze zaměstnání. A protože lidé mění práci...

Nový trend v práci Čechů. Konec dřiny, čtyři hodiny a domů

Ilustrační snímek

Práce na méně než osm hodin denně už není výsadou jen v kancelářích. Kvůli nedostatku lidí na trhu práce hledají firmy...Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Sazby hypoték prudce rostou. Zájem o hypoteční úvěry však neklesá

Ilustrační snímek

Ve třetím měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba hypoték zvedla na 2,49 procenta. Zájem o ně však překvapivě...

Hypotéky opět zdražují, sazba pod dvě procenta je nejspíš minulostí

Ilustrační snímek

V prosinci 2017 úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu rostly. Hypoteční rok 2017 byl zakončen průměrnou úrokovou...

V Česku raketově přibývá rumunských firem

V Česku raketově přibývá rumunských firem

Kurzy.cz Rumuni jsou mezi zahraničními vlastníky českých firem v posledních pěti letech jednoznačně nejaktivnější. Od roku 2014 ...

Najdete na iDNES.cz