Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dovolená na splátky - proč ne?

aktualizováno 
Dovolená v zahraničí je pro nás čím dál dostupnější. K moři, do hor nebo za památkami se mohou vydat i rodiny, které si na takový zájezd nestihly našetřit během roku – stačí si vzít úvěr. Není to ale příliš nákladné?

Koupit si dovolenou na dluh dnes již není problém pro většinu z nás, stejně jako spotřební zboží. Finanční instituce se předhánějí v nabídkách úvěrů na dovolenou. Pro půjčku si za tímto účelem může klient dojít jak ke splátkové společnosti, tak do banky. Některé cestovní kanceláře dokonce úvěr nabízejí na svých prodejních místech ve spolupráci s vybranou finanční institucí.

Produkt „dovolená na úvěr“ není letošní novinkou. Cestovní kanceláře jej nabízejí již pár let a zejména potom, co tyto úvěry začaly nabízet velké kanceláře, se stávají čím dál oblíbenějšími. Letos již tato nabídka nechybí v katalogu žádné z větších cestovních kanceláří a pokud ano, je možné o úvěr požádat finanční instituci, která úvěr na dovolenou nabízí.

NENECHTE SI UJÍT
Ne! (c) profimedia.cz/corbis
Stáhne neúspěch euroústavy trhy dolů?
V průběhu června se projevil vliv rovnou dvou rizikových faktorů, které měly zásadní dopad na vývoj kapitálových trhů.
žena ve stresu
Ničí vás stres? Bojujte s ním
V práci nestíháte. Panikaříte, děláte chybu za chybou. Máte deprese. STRES JE ŠPATNÝ VLÁDCE. Jak jej zvládáte? Otestujte se!
voda, pití, nápoj
Voda z kohoutku porazila kojeneckou
Mnoho lidí považuje balenou vodu z obchodu za kvalitnější a bezpečnější než vodu, kterou si doma natočí z kohoutku. Opak může být pravdou.

Spotřebitelský úvěr na dovolenou vyřídíte během několika hodin. Takže lze pomocí něj financovat i tzv. zájezdy na poslední chvíli (last minute), které jsou levnější než standardní nabídka a dosáhnou na ně i lidé s nižšími příjmy.

Typická dovolená: za 30 tisíc na jih Evropy

Splátkové společnosti uvádějí, že lidé si nejčastěji berou na splátky zájezdy v ceně 25 až 30 tisíc korun, obvykle do Středomoří. Typickým klientem pak je partnerská dvojice nebo tříčlenná rodina. 

"Dovolená zdarma", či spíše za minimální poplatek, kdy zákazník před cestou buď neplatí nic, nebo složí jen minimální zálohu a teprve po návratu z cesty zájezd v několika splátkách zaplatí, je touto cílovou skupinou velmi vyhledávána. 

Název společnosti Počet splátek Částka v Kč Roční úroková sazba Měsíční splátka RPSN
Cetelem 12 30000 7,50 % 2679 Kč 13,76 %
Home Credit 10 + platba v hotovosti 30 % (tj. 9000 Kč) 30000 11 % 2310 Kč 23,50 %
ČSOB 12 30000 13,90 % 2692 Kč 15,69 %
Raiffeisenbank 12 30000 od 7,90 % 2608 Kč 9,39 %
Česká spořitelna 12 30000  - 2713 Kč 15,63 %

Zdroj: banky, splátkové společnosti

Jak je patrné z výše uvedené tabulky, rozdíl mezi výší měsíčních splátek ani úrokovými sazbami není příliš velký. Největší nároky na žadatele klade společnost Home Credit, neboť požaduje platbu 30 % částky v hotovosti. Ostatní společnosti nabízejí standardní rozložení splátek do 12 měsíců s pevně stanovenou splátkou. Další variantou úvěru na pořízení dovolené mohou být i kreditní karty. Platební karty nabízí většina bank na trhu. Jejich úrokové sazby se pohybují v rozmezí od 15,4 % u Živnobanky až po 26,4 % u Citibank; jisté snížení úrokové sazby u nich může poskytnout jejich bezúročné období.

Odpočívejte na dluh, ale...

Rostoucí zájem o dovolené na splátky odpovídá celkovému trendu zadlužování českých domácností, jejichž dluhy rostou pravidelně každý měsíc. A to skoro o třetinu ve srovnání s rokem předcházejícím. Ačkoliv splátkové společnosti tvrdí, že Češi zatím nemají se splácením dluhů za spotřební zboží vážnější potíže, existují i přes toto tvrzení domácnosti, které se s dluhy vyrovnávají špatně. Díky maximální dostupnosti půjček v této době a masivní reklamě si lidé často půjčují, přestože nemají na prostředky na splácení. Své problémy pak začínají řešit až v momentě, kdy jim hrozí exekuce, a to je už často pozdě. Dovolená je proto přesně tím typem zboží krátkodobé spotřeby, jehož nákup je dobré si řádně rozmyslet.

Pořídili byste si dovolenou na dluh? Myslíte si, že se takto financovaná dovolená zbytečně prodraží? Napište nám své názory.

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...Ekonom Pavel Kysilka: Česká koruna je odsouzena k posilování

Ekonom Pavel Kysilka

Českou korunou platíme už 25 let. Československou měnu nahradila v únoru 1993. Slovenské platidlo u našich východních...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Kvíz: Dokážete odhadnout cenu jedinečných starožitností?

Portrét paní Osuské

Investice do starožitností se podle odborníků vyplatí: máte něco, co vám udělá radost, a ještě v tom jsou uložené...

Máslo s lojem, obarvené ryby: jak zákazníka chránil král proti šejdířům

Ilustrační snímek

Možnost reklamovat vadné zboží je výdobytek moderní doby. Jak to bylo v minulosti, kdo dříve chránil zákazníky a jaké...

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Švédsko ukazuje, kde je hranice mezi pomocí uprchlíkům a sebedestrukcí v přímém ...

Švédsko ukazuje, kde je hranice mezi pomocí uprchlíkům a sebedestrukcí v přímém ...

Kurzy.cz Švédsko je známo díky některým hudebním skupinám a zpěvákům, světu dalo společnost IKEA a ukazuje, jak může vypadat stá...

Najdete na iDNES.cz