Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dovolené letos nebudou?

aktualizováno 
Zatímco na zahraničních akciových trzích se dostavila po několika týdnech korekce, na pražské burze se dál překonávají rekordy. Aktivita investorů neutichá ani u podílových fondů, bohužel výkonnost již tak jednoznačně pozitivní není.
Peníze, koruna - ilustrační foto

Peníze, koruna - ilustrační foto | foto: Ondřej LitteraMF DNES

Začátek týdne na akciových trzích v USA vyzněl lépe pro technologický sektor. Zatímco index Nasdaq posiloval, průmyslový Dow Jones zaznamenal mírný pokles, zejména kvůli posilující ropě. Úterý a středa se však již nesly ve znamení růstu na všech frontách. Ve čtvrtek se opět dostala ke slovu rostoucí cena ropy a na trhu bylo cítit nervozitu před očekávanými zprávami z trhu práce, což se negativně projevilo na výsledných hodnotách všech hlavních indexů.

Přesto, že informace o nezaměstnanosti nakonec vyzněly nad očekávání, trhy překvapivě pokračovaly v poklesu. Dobrá makrodata totiž předznamenávají další zvyšování úrokových sazeb v příštím týdnu a svou úlohu pořád sehrává neustále rostoucí cena ropy. Po několikatýdenním růstu tak americké indexy zakončily týden v červených číslech (DJIA -0,8 %, Nasdaq -1,2 %, S&P 500 -0,7 %).

Na rozdíl od amerických trhů, pražská burza si vede i nadále dobře a opět překonávala historická maxima. Hlavním tahounem v průběhu týdne byly akcie Erste bank (+4,2 %), které reagovaly na pondělní dobré výsledky a zvýšené doporučení prudkým růstem nejen u nás, ale také na rakouské burze. Výrazným růstem se prezentoval také tabákový koncern Philips Morris (+4,2 %) a cena akcií se přiblížila ke hranici 20 000 Kč.

Dobré výsledky pomohly také realitní společnosti Orco (+1,6 %) a vzhledem k rychle rostoucímu trhu s nemovitostmi jsou výhledy společnosti do budoucna velmi optimistické. Největším zklamáním týdne byly výsledky farmaceutické společnosti Zentiva, což se samozřejmě projevilo na celotýdenním poklesu ceny akcií (-5,9 %).

Investoři letos bez dovolené

Jak to tak vypadá, pojem dovolená letos pro investory nic neznamená. Kromě akciových trhů neutichá zájem ani o podílové fondy, čehož důkazem jsou také čisté

Přinese TV Nova zisk i českým investorům?
Více ZDE

prodeje. Fondy ve správě členských společností UNIS si opět připsaly bezmála půl miliardy (479,4 mil. Kč), fondy společnosti KBC/ČSOB přidaly 202,1 mil. Kč a pozadu nezaostaly ani fondy ING (100,2 mil. Kč).

Mezi posledně jmenovanými se dařilo tradičním tahounům, ING Český akciový (+48,1 mil. Kč) a ING Český fond obligací (+37 mil. Kč). Mezi fondy KBC/ČSOB se zase daří konzervativním titulům, uplynulý týden investory nejvíce zaujal fond s příznačným názvem KBC MF ČSOB Konzervativní (+44 mil. Kč), pozadu však nezaostává ani KBC Multi Cash ČSOB CZK (+37,1 mil. Kč).

Trochu překvapením je pak necelých pět milionů  nového zajištěného fondu ČSOB Světový Click+ 20 (+4,9 mil. Kč). Ten slibuje investorům za šest let zhodnocení prostředků v rozmezí 7 až 36 % a patří tak spíše do portfolia konzervativnějších investorů. To, že maximální hranice není jenom utopie, se nás snaží přesvědčit některé již zavedené fondy z rodiny zajištěných fondů ČSOB, reálné roční výnosy v rozmezí 4,2 až 7 % totiž nejsou z hlediska zaměření fondů vůbec špatné.

Výborné výsledky akciových trhů v poslední době dopomohly k dobrému průběžnému výsledku také strukturovanému vkladu Živnostenské banky EUROTOP 50, jehož výnos za čtrnáct měsíců činí 8,51 %.

Výkonnost opět nepřesvědčila

Bohužel, fondy společností v UNISu již takovou radost svým investorům nedělají a většina fondů v uplynulém týdnu skončila v mínusu. Co do počtu na tom byly nejhůře fondy fondů. V plusu skončily jenom zajištěné fondy IKS, nejhorší výkonnost si připsaly fondy ISČS Global Stocks (-1,39 %) a ISČS Dynamický Mix (-1,32 %).

Obchodování podle UNISu  

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ISČS-SPOROTREND 1,15% IKS Světových indexů -2,48%
ČSOB Akciový Mix 0,62% ČPI Nové ekonomiky -1,43%
ČPI Farm. a biotech. 0,47% ISČS-EUROTREND -1,00%
Dluhopisové ČPI korp. dluhopisů 0,17% ČSOB dluhopis. příležitostí -0,66%
ISČS-ČS korp. dluhopisový 0,08% IKS Plus bondový -0,28%
ISČS-SPOROBOND 0,04% ISČS-TRENDBOND -0,23%
Fondy fondů IKS-MAX 3 0,25% ISČS-GLOBAL STOCKS -1,39%
IKS-MAX 0,14% ISČS-DYNAMICKÝ MIX -1,32%
ISČS-OPATRNÝ MIX -0,03% IKS Fond fondů -0,95%
Peněžního trhu ISČS-SPOROINVEST 0,02% IKS Peněžní trh -0,01%
Pioneer-Sporokonto 0,02% ČPI-Peněžního trhu 0,02%
ČSOB Výnosový 0,02%    
Smíšené AKRO konzervat. balanc. 1,32% J&T IFN -0,52%
IKS Balancovaný 0,90% AIG zahraničný rastový -0,49%
ČSOB Středoevropský 0,63% J&T Opportunity CZK -0,37%
Čisté prodeje mil. Kč IKS Peněžní trh 169,6 ČPI korp. dluhopisů -7,0
ISČS-SPOROTREND 56,8 Pioneer-Sporokonto -3,3
ISČS-SPOROINVEST 34,2 ČSOB nadační -3,3

Zdroj: UNIS

Nedařilo se ani fondům smíšeným, snad jen podílníci fondu AKRO konzervativní balancovaný mohou být s výkonností spokojeni (+1,32 %). Přes jedno procento se pak v týdnu přehoupl už jen akciový ISČS Sporotrend (+1,15 %), ovšem mezi akciovými jsou také dva fondy s největšími propady týdne, IKS Světových indexů (-2,48 %) a ČPI Nové ekonomiky (-1,43 %).

Nevyznáte se v nabídce nových produktů bank či spořitelen? Chcete vědět, které produkty stojí za to? Na pochybách vás nenechá naše rubrika- Vyplatí se?

V čistých prodejích se opět nejvíce dařilo fondu IKS Peněžní trh (+169,6 mil. Kč), přes padesát milionů si připsal také akciový ISČS Sporotrend (+56,8 mil. Kč). Mezi smíšenými fondy se nejvíc prodával zajištěný IKS MAX 4 (+32,9 mil. Kč), statistiku dluhopisových fondů ovládl fond ČSOB dluhopisových příležitostí (+32,8 mil. Kč) a mezi fondy fondů si nejlépe počínal ISČS Opatrný Mix (+10,8 mil. Kč).

Jak dlouho bude podle vás zájem o investice u nás pokračovat? Myslíte si, že se jedná o dlouhodobý trend? Těšíme se na vaše názory.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Škola investora: Nehrajte při zdi, ale pozor na averzi k riziku

Ilustrační snímek

V investování platí více než kdekoli jinde úsloví, že nikdo jiný se lépe nepostará o vaše peníze než vy sami. Jak tedy...

Chcete investovat bezpečně a neprodělat? Dodržujte pět základních rad

Ilustrační snímek

Česká ekonomika zažívá zlaté časy a mzdy rostou. Spolu s tím roste i zájem Čechů o investování. Logicky, spořicí...

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Kurzy.cz Čína už vydala asi 160 miliard dolarů na zahraniční akvizice, úvěry a investice, z nichž část by měla zajistit bezpečn...

Najdete na iDNES.cz