Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

DPH hraje leasingovým firmám do not

aktualizováno 
Finanční leasing je označován jako velmi dynamické odvětví. Veřejnost si na tuto finanční službu víceméně zvykla a zná klady a zápory na straně nájemce. Hospodaření leasingových společností již tak známé není a ti zvědavější hodnotí svého pronajímatele zpravidla nahlédnutím do výročních zpráv. Co tedy skutečně předchází podpisu leasingové smlouvy na straně pronajímatele?

Předmětem následujících řádků bude výlučně finanční leasing, který z hlediska oblíbenosti jednoznačně převyšuje ostatní leasingové formy financování. Jinými slovy se budeme zabývat finančním pronájmem s následnou koupí předmětu leasingu do vlastnictví nájemce. Pojďme se tedy bez dalších oklik podívat na to, jak je finanční leasing výhodný pro pronajímatele.

Nájemce X si vyhlédl krásné auto vyšší střední třídy a rozhodl se pro leasingové financování. Cena automobilu bez DPH činila 684.000 Kč a vzhledem ke své dostatečné bonitě se rozhodl pro z pohledu daní nejkratší dobu trvání leasingu 3 roky. Smluvní strany sepsaly smlouvu a leasingová společnost nový automobil nakoupila od výrobce.

Cena automobilu bez DPH

DPH z ceny (22 procent)

Celková cena (finanční tok)

684 000 Kč

150 480 Kč

834 480 Kč

Leasingová společnost samozřejmě musela zaplatit nejmenované automobilce celkovou cenu, tedy včetně DPH. Jejím výdajem bylo tedy 834 480 Kč. Jako plátce daně z přidané hodnoty ovšem na základě daňového dokladu uplatní nárok na odpočet daně právě ve výši 150 480 Kč. V praxi tedy v měsíci s rozhodným dnem uskutečnění zdanitelného plnění si sníží povinnost DPH o tuto hodnotu.

Leasingová smlouva mezi pronajímatelem a nájemcem zní na 3 roky a výše splátky bez DPH činí 23 000 Kč měsíčně. Na konci splátkového kalendáře přejde předmět leasingu na nájemce za cenu 1 000 Kč. Pro zjednodušení modelového případu nepracuji s obvyklou akontací. Ta má ovšem pouze charakter finanční zálohy a pro účely daní je rovnoměrně rozpouštěna do splátek. Podívejme se nyní na strukturu splátky, kterou platí nájemce po dobu trvání splátkového kalendáře pronajímateli.

Výše splátky bez DPH

DPH (22 procent)

DPH (5 procent)

Celková splátka (finanční tok)

23 000 Kč

4 180 Kč (19.000*0,22) 

200 Kč(4.000*0,05) 

27 380 Kč

Vysvětlivky k tabulce: Při pohledu na tabulku asi nejdříve čtenáře napadne, proč právě na 19 tisíc korun je uplatněna sazba 22 procent a na zbývající čtyři tisíce pouze 5 procent. Vysvětlení lze najít v zákoně o DPH. Pokud bychom vydělili vstupní cenu předmětu leasingu bez daně počtem splátek (684 000/36), pak získáme hodnotu 19 000 Kč. Tato část splátky se logicky váže k sazbě 22 procent. Zbývající čtyři tisíce fungují v podstatě jako marže leasingové společnosti. K této marži se potom vztahuje pouze pětiprocentní sazba DPH. V našem případě to činí měsíčně zanedbatelných 200 Kč. Co tato čísla znamenají pro pronajímatele. V podstatě jde o daň na výstupu a leasingová společnost je povinna ji zaplatit ve svém přiznání k DPH.

Předpokládejme, že nájemce plnil svoje povinnosti řádně a po zaplacení poslední splátky ještě zaplatí symbolických 1 000 Kč jako zůstatkovou cenu. Ta podléhá sazbě 22 procent a odvede ji státu leasingová společnost. Fakticky ji samozřejmě zaplatí nájemce tím, že uhradí na účet pronajímatele částku 1 220 Kč. Zrekapitulujme si tedy bilanci DPH u pronajímatele během celého smluvního vztahu.


Daň na vstupu

Daň na výstupu (během splátkového období)

Daň na výstupu (u zůstatkové ceny)

150 480 Kč 

150 480 (22) +7 200 (5)

220

Celkově tedy činí daňová povinnost leasingové společnosti (daň na výstupu – daň na vstupu) během celého smluvního vztahu 7 420 Kč. To je velmi málo a navíc leasingové společnosti těží z velmi příznivého cash flow DPH. Hned po uzavření smluvního vztahu realizují odpočet ve výši 150 480 Kč (lze hodnotit jako kladný finanční tok) a během následujících tří let rozpouštějí DPH na výstupu (lze hodnotit jako záporný tok).

Chcete vědět o leasingu více? Pak určitě navšitvte TUTO SEKCI.

Nájemce na DPH moc vydělat nemůže

Nájemce již zdaleka tak pestrou paletu možností z ohledu DPH nemá. Samozřejmostí pro uplatnění odpočtu DPH je statut plátce. Je jasné, že fyzická osoba-občan plátcem DPH nebude a o možnosti uplatnění DPH si může nechat zdát. Na druhé straně i nájemce (plátce DPH) si toho příliš neodečte. Má možnost realizovat pouze odpočet prostřednictvím DPH vázaného k marži leasingové společnosti. Nikoli tedy k DPH vztahujícímu se ke vstupní ani převodní ceně.

Nyní se můžeme vzdálit od daňového aspektu a podívejme se na ryze finanční charakter výše uvedeného vztahu z pohledu nájemce.

Pořizovací cena za hotové (vč. DPH)

Suma leasingových splátek (vč. DPH)

834 480 Kč

985 680 Kč

To jsou jednoduchá čísla, která si při pohledu na splátkový kalendář spočítá asi každý nájemce (plátce i neplátce) uzavírající leasingovou smlouvu. Je to cena vysoká či nikoliv?

Leasingové společnosti si rozhodně na nezájem klientů stěžovat nemohou. Při pohledu na jejich hospodářské výsledky zažívají spíše rozkvět než útlum a nezastavilo je ani zpomalení ekonomiky a celosvětová recese. Někdo považuje leasing za velmi nudnou finanční disciplínu. Na jedné straně musí leasingová společnost co možná nejlevněji získávat finanční prostředky, které následně otáčí v předmětu leasingu. Její povinností je tedy držet určitou marži a efektivně řídit cash flow. Daňový systém jim k jejich úspěch výrazně pomáhá.

Co si myslíte o hospodaření leasingových společností? Jste s jejich službami spokojeni? Jak hodnotíte jejich povinnosti DPH?


 

Autor:Nejčtenější

Jak ukončit zaměstnání. Stáhněte si vzor výpovědi

Ilustrační snímek

Výpověď z pracovního poměru je základním a nejrozšířenějším způsobem odchodu ze zaměstnání. A protože lidé mění práci...

Nový trend v práci Čechů. Konec dřiny, čtyři hodiny a domů

Ilustrační snímek

Práce na méně než osm hodin denně už není výsadou jen v kancelářích. Kvůli nedostatku lidí na trhu práce hledají firmy...Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

V bezkontaktních platbách jsou Češi na špici. Platit půjde i hodinkami

Chytré hodinky začínají obsahovat platební funkce.

Pípání u pokladen Čechy baví, bezkontaktnímu placení přišli na chuť mladí i staří. Meziročně vzrostl podíl...

Proč platit za něco, co je absurdní. Boj s poplatky v Česku pokračuje

Ilustrační snímek

Na poplatcích vydělávají banky nemalé peníze, ty největší miliardy korun ročně. Již řadu let ale dávají Češi najevo, že...

Stavební spoření překonává inflaci. Kdy zhodnotí peníze co nejvíc?

Ilustrační snímek

V Česku roste zájem o stavební spoření. Potvrzují to počty uzavřených smluv. Během prvních dvou měsíců letošního roku...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

Najdete na iDNES.cz