Drahý balíček služeb lze vyměnit za lacinější

  • 23
Jste uživateli balíčku služeb některé z českých bank a právě jste přišli na to, že platíte zbytečně mnoho a všechny služby ani nevyužijete? Co v takovém případě dělat? Jak vám změna balíčku či jeho zrušení může zkomplikovat život?

Pokud některé z českých bank nabízejí balíčky, pak většinou dobře vědí, proč to dělají. Balíčky či speciální programy představují kombinaci několika bankovních služeb vázaných na běžný účet. Banky je nabízejí za souhrnný měsíční poplatek. Mají určitě dvě výhody: všechny služby v balíčku dostává klient hned při zřízení účtu a poplatek je nižší, než kdyby každou službu kupoval zvlášť.

Nevýhodou bankovních balíčků však je, že obsahují jen určité služby a v určité kvalitě. Pokud klient všechny služby nevyužívá, platí za ty ostatní zbytečně. Pokud jste tuto skutečnost zjistili a rádi byste balíček či program změnili nebo rovnou zrušili, připravte se na to, že to nebude až tak jednoduché.

Z levného na dražší – bez problému

NENECHTE SI UJÍT
Internet, e-mail
Zaostává Česko ve  službách on-line?
Využít k veřejným službám počítač a nemuset stát fronty na úřadech - je to možné?
láska a sex
Sex v práci se může vymstít
Jsou MILOSTNÁ VZPLANUTÍ v zaměstnání výhodou pro společnou práci?
Hot dog, párek - (c) profimedia.cz/corbis
Až na výjimky dopadly párky dobře
Jsou vídeňské párky z hypermarketů kvalitní? Co si o nich myslí porotci, kteří je hodnotili?

Jestliže jste nejprve využívali levnější komplet služeb banky a rozhodli jste se využívat dražší a širší nabídky, pak budete bez jakýchkoli problémů vyslyšeni. Vzhledem k tomu, že si za služby připlatíte, získáváte jejich širší portfolio, a tak není problém s omezeními, které mohou mít definovány právě základní programy, jež banky nabízejí. Počítejte ovšem s tím, že se budete muset dostavit na pobočku banky a podepsat dodatek smlouvy, kterou jste s bankou uzavřeli o používání stávajících produktů.

Přechod opačným směrem: čekejte omezení

S přechodem na levné varianty balíčků či programů očekávejte komplikace, které mohou být v některých případech i zpoplatněny. Žádná z bank přechod mezi službami klientům nezakazuje, avšak díky tomu, že jsou spojeny ve většině případů s rušením embosované platební karty (pokud je k účtu vydána) nebo rušením kanálů přímého bankovnictví, ráda je pro klienty zpoplatní a sváže s určitými podmínkami. Např. Raiffeisenbank účtuje za převod z vyšší na nižší variantu balíčku 80 Kč, Živnobanka pak 100 Kč. U HVB Bank si dokonce připravte částku 200 korun jen za zrušení jednoho kanálu přímého bankovnictví, protože Konto Komfort nabízí v ceně tři kanály a Konto Pohoda pouze dva, takže jeden bude nutné oželet. Vždy se opět budete muset dostavit na pobočku a tam změnu, kterou požadujete stvrdit podpisem.

platební karta

Platby kartou přicházejí do státní správy. Zaplatíte i pokutu od Městské policie. Více ZDE.

Nejčastěji se při zavádění změny balíčku služeb setkáte s právě již zmíněným rušením embosované karty nebo (když si ji budete chtít ponechat) s účtováním samostatného ročního poplatku za její vedení (např. u ČSOB, a to ve výši 500 Kč). Banky totiž u tzv. základních balíčků služeb nabízejí zdarma většinou jen elektronické platební karty. Výjimkou je pouze HVB Bank nabízející VISU Classic nebo MasterCard Standard již u Konta Pohoda za 64 Kč měsíčně.

Očekávejte také, že zrušení karty neproběhne ze dne na den. Většinou si banka ponechává lhůtu jeden měsíc, protože po tuto dobu mohou být ještě zúčtovány platby u obchodníků, které proběhly off-line.

Při požadované změně služeb se také připravte na omezení či zrušení některých výhod, které jste jako „lepší“ klienti využívali. U některých dražších balíčků jsou totiž nabízeny určité transakce v ceně produktu. Patří k nim „volné“ účetní položky (ČSOB Aktivní konto, ČS Komplexní program), výběry z bankomatu (HVB Bank Konto Komfort). Někde přijdete i o vyšší zúročení svých prostředků.

 

Banka Změna Z - NA Cena   měsíčně Z - NA Čeho se vzdáváte Cena změny
Česká spořitelna Komplexní program na Výhodný program 90 Kč na      45 Kč 3 účetní položky a 3 výběry z ATM zdarma, 2 platební karty bez poplatku  -
ČSOB Aktivní konto na Osobní konto Plus 170 Kč na    50 Kč Embosovaná karta, kreditní karta, 10 účetních položek zadaných elektronicky, 5 info SMS zpráv při platbě debetní kartou  -
HVB Bank Konto Komfort na Konto Pohoda 184 Kč na    64 Kč Kreditní karta, 2 výběry z ATM zdarma, 1 služba přímého bankovnictví, "volné" platební položky: 2 došlé platby, 10 vyšlých, 5 trvalých příkazů, 5 inkas  -
Komerční banka A- konto (Expreskonto) na Ideal konto 210 Kč (85 Kč) na 39 Kč* Embosovaná karta, přímé bankovnictví, e-mail o zůstatku účtu, založení inkasa  -
Raiffeisenbank Kompletkonto Optimum (Klasik) na Kompletkonto Start 125 Kč (80 Kč) na 45 Kč 2 služby přímého bankovnictví, embosovaná karta a druhá platební karta zdarma, automatický převod nadlimitního zůstatku, spořící účet, měsíční výpisy, 80 Kč
Živnostenská banka Konto Forte na Konto Economy 169 Kč na    55 Kč Embosovaná karta, druhá platební karta za 50 % ceny, účet v cizí měně, jednorázové platební příkazy zdarma, 2 kanály přímého bankovnictví, bezplatné výběry z ATM ŽB 100 Kč

Pozn.: *) cena 19 Kč, pokud je ke kontu využíváno přímé bankovnictví

Zdroj: banky

Jak vyplývá z tabulky, za více peněz rozhodně získáte „více muziky“. Otázkou však je, zda všechny produkty v plném rozsahu využijete a zda se vám tedy vyplatí. V mnoha případech totiž balíčky obsahují služby, které buď využije jen velmi aktivní klient, nebo apelují na jeho prestiž (platební karta American Express u A-konta Komerční banky). Když se tedy podíváte na finanční rozdíly, které mezi programy panují, a spočítáte si, kolik by vás stálo občasné využití služeb v ceně dražších balíčků zahrnutých, můžete zjistit, že se vám v některých případech vyplatí koupit služby zvlášť a nikoli po hromadě „v jednom“.

Využijete všechny produkty zahrnuté v balíčku služeb. který používáte nebo ne? Který ze stávající nabídky našich bank se vám zdá nejzajímavější? Napište nám, těšíme se na vaše názory.