Budoucí penze: Pětatřicátníkům a starším zbývá na rozhodnutí měsíc

aktualizováno 
Poslední termín ke vstupu do druhého pilíře pro lidi nad 35 let je 30. června. Do té doby by měli zvážit všechna pro a proti, rozhodnutí je závazné a neměnné. Přinášíme přehled nejpodstatnějších pro a proti, které je dobré brát v úvahu.
Ti, kdo půjdou do důchodu po roce 2018, musí mít odpracováno (= být pojištěni) 35 let. Pokud tuto podmínku nesplní, věk odchodu do penze se jim může o pět let prodloužit. Ilustrační snímek

Ti, kdo půjdou do důchodu po roce 2018, musí mít odpracováno (= být pojištěni) 35 let. Pokud tuto podmínku nesplní, věk odchodu do penze se jim může o pět let prodloužit. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ke třem procentům, která ve druhém pilíři přistanou ze sociálního zabezpečení, musíte přidat dvě procenta ze své peněženky. Jsou to dvě procenta vaší hrubé mzdy, o něž se však sníží vaše čistá mzda.

Budoucnost druhého pilíře je poněkud nejistá. Sociální demokracie opakovaně tvrdí, že pokud bude vládnout, druhý pilíř zruší. Lidé by neměli přijít o vložené peníze, ale představa důchodu, který si částečně zabezpečíte sami, by tím padla.

Když se jednou do druhého pilíře upíšete, je to nastálo. Z každého zdanitelného příjmu dostanete na účet o dvě procenta hrubé mzdy méně než dosud. U průměrné mzdy 23 500 korun je to 470 korun měsíčně.

Podpisem smlouvy o důchodovém spoření se automaticky snižují vaše nároky na státní penzi z průběžného systému. Váš státní důchod bude až o 15 procent nižší, než kdybyste do druhého pilíře vůbec nevstoupili.

Peníze z druhého pilíře vám mohou být vypláceny nejdříve ve chvíli, kdy vám vznikne nárok na důchod.

Nepřehlédněte

Dnešní třicátníci mají věk stanovený (zatím) na 68 let, nezávisle na pohlaví či počtu dětí. Musí také naplnit povinný počet let pojištění.

Ti, kdo půjdou do důchodu po roce 2018, musí mít odpracováno (= být pojištěni) 35 let. Pokud tuto podmínku nesplní, věk odchodu do penze se jim může o pět let prodloužit.

Až se dožijete důchodového věku, nemusí být vaše perspektivy nejrůžovější. I kdybyste však byli vážně nemocní, nemůžete si peníze z druhého pilíře najednou vybrat. Jsou určeny k vyplácení renty, která je buď doživotní, nebo 20letá. Můžete ji stanovit tak, aby ji případně mohli zdědit vaši blízcí.

Tři procenta z hrubé mzdy, jež by bez náhrady skončila v průběžném systému, máte šanci spořit na svém individuálním účtu.

Ovlivníte výši svého budoucího důchodu, protože tyto prostředky jsou určeny jako vaše zabezpečení na stáří a na dobu, kdy takzvaný státní důchod (z průběžného systému, který je vyplácen teď) s nejvyšší pravděpodobností výrazně poklesne.

Z druhého pilíře sice není úniku, ale nemusíte se bát, že byste platili něco navíc, když třeba přijdete o práci. Příspěvek do druhého pilíře se odvádí ze zdanitelných příjmů, pokud je nemáte, neplatíte nic.

Zatímco dnes všechny příspěvky na sociální pojištění končí v průběžném systému, ve druhém pilíři jsou vaše. A dokonce je mohou zdědit vaši příbuzní v případě, že byste se důchodu nedožili.

Peníze uložené do penzijní společnosti se budou investovat do podílových fondů. Za takovou investici se platí, ale v druhém pilíři jsou poplatky nižší, než kdybyste investovali sami.

Důchodové spoření

Popis důchodového spoření a kalkulačku naleznete na FINmarket.cz. Můžete si také objednat schůzku s důchodovým poradcem.

Autor:


Nejčtenější

Chtěla potvrzení o bezdlužnosti, teď je dlužníkem ona

Ilustrační snímek

Centrální registr dlužníků poskytuje mimo jiného vydání potvrzení o bezdlužnosti. To však nikdo v České republice...

Kvíz: Zvládli byste práci v nadnárodní korporaci?

Ilustrační snímek

Pokud splňujete kvalifikační předpoklady pro nabízenou pracovní pozici a ještě k tomu máte na obdobném postu i...Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Devět osobních doporučení, jak dát svému životu smysl

Ilustrační snímek

Mark Twain byl úspěšným romanopiscem, ale i trefným a často ironickým pozorovatelem lidských osudů. V jeho díle lze...

Krotí emoce, konflikty a vyhoření a stávají se firemním benefitem

Ilustrační snímek

Práce firemních psychologů se začíná stávat zajímavým benefitem, který funguje už v mnohých společnostech. Proč jsou...

Další z rubriky

Spořit na důchod je nutnost. Penzijní spoření se vyplatí většině lidí

Ilustrační snímek

Váháte, zda si sjednat „penzijko“? Nebo to dokonce odmítáte? Tak nejprve zjistěte, jak vlastně funguje, jaké má výhody...

Důchody v Česku: almužna pod tři tisíce, dvě penze přes sto tisíc

Ilustrační snímek

Průměrný český penzista pobírá nyní od státu měsíčně 12 347 korun, to je o 563 korun více než loni. Lidé, kterým stát...

Sirotčí penzi zamítáme, dozvídaly se stovky dětí. Pravidla se teď mění

Ilustrační snímek

Přijít o jednoho z rodičů je pro každé dítě těžké životní trauma. Stovky dětí však byly vystaveny i dalšímu šoku....

Revoluce pro zubaře: Kazy v puse rozpustí speciální gel za 2 minuty

Revoluce pro zubaře: Kazy v puse rozpustí speciální gel za 2 minuty

Kurzy.cz Žádné další bolestivé vrtání zubů a strach z návštěvy zubní ordinace! Nový dentální gel Brix 3000 slibuje úlevu pro pac...

O2 Czech Republic a.s.
Konzultant/ka značkové prodejny - Brno

O2 Czech Republic a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 60 000 KčNajdete na iDNES.cz