Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Družstevní byt bývá o 10 % levnější. Navíc ušetříte na daních

aktualizováno 
Dvě zdánlivě stejné možnosti koupi bytu mají zásadní dopad na placení daní. Kupujete-li družstevní byt, nejen že jeho cena je často nižší než u osobního vlastnictví, ale neplatíte skoro žádné daně.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Dan Materna, MAFRA

Družstevní bydlení zatím nevymizelo a asi ani nevymizí. Mnoho lidí družstevní a osobní vlastnictví slučuje. Přitom jde v podstatě o dva naprosto odlišné vztahy. Velký rozdíl je v placení daní i v ceně bytu. Cena družstevního bytu se většinou pohybuje 10 % níže než prodej totožného bytu v osobním vlastnictví.

Družstevní vlastnictví je v podstatě nájemní vztah. Vlastnické právo k bytu má družstvo (je majitelem celého bytového domu rozděleného na mnoho bytů) a to má uzavřené nájemní smlouvy s jednotlivými občany. Při koupi družstevního bytu jde o převod členských práv k užívání bytu.

V katastru je majitelem každého bytu v domě družstvo

Při pohledu do katastru nemovitostí, kde každý takový bytový dům musí být veden, zjistíte, že majitelem konkrétního bytu je družstvo, nikoli člověk nebo rodina obývající byt. Jestliže dochází k prodeji družstevního bytu, nijak se nemění vlastník bytu (je jím nadále družstvo), ale pouze dochází ke změně na straně nájemce. Družstvo jako majitel bytu může blokovat převod nájemních práv. Ale většinou k tomu nemá důvod.

Samotný převod členských práv k družstevnímu bytu se odehrává v sídle družstva. To si za převod práv může účtovat administrativní poplatky, avšak hlavní obnos putuje mezi bývalým členem družstva s právem k užívání bytu a novým členem družstva. 

Daň z převodu nemovitosti vás nezajímá

Co se týče daňových povinností, při převodu členských práv z jednoho člena družstva na druhého nedochází ke změně vlastnictví bytu. Tím je nadále družstvo. Z toho vyplývá, že bývalý ani nový člen družstva nemusí platit daň z převodu nemovitostí.

Ani daň z nemovitosti vás nemusí trápit. Poplatníkem této daně je totiž v drtivé většině případů vlastník nemovitosti, kterým je stále družstvo. To se s převodem užívacích práv k bytu nemění, a tudíž z toho ani jednomu z členů družstva nevyplývají žádné daňové povinnosti.

Jedinou daň, kterou musíte zaplatit, je daň z příjmů

Když prodáváte družstevní byt, respektive práva na jeho užívání, musíte zaplatit daň z příjmu. Prodej členských práv v družstvu je sám o sobě předmětem daně. Přesto od ní můžete být osvobozeni. To dosáhnete v následujících dvou případech: 

  • Jestliže doba mezi prodejem a nabytím členský práv překročila lhůtu pěti let.
  • V případě, že peníze z prodeje členských práv použijete na zajištění vlastního bydlení. Musíte tak učinit nejpozději do jednoho roku od obdržení částky z prodeje. Hlásit tuto událost finančnímu úřadu nemusíte, ale buďte připraveni na možnost, že by po vás chtěli zpětně potřebné dokumenty.

Pokud nedosáhnete na osvobození, musíte podat daňové přiznání a příjem z prodeje členských práv zdanit. Ve většině případů bývá prodejní cena vyšší než nabývací. Takže na prodeji bytu získáte a z těchto peněz musíte zaplatit daň z příjmu. Pokud někdo koupil práva dráž, než prodal, může využít daňové ztráty. Dílčím základem daně bude tedy nula.

Jestliže by někdo spoléhal na nevědomost finančního úřadu o prodeji členských práv, nemuselo by se mu to vyplatit. Finanční úřady si mohou vyžádat od družstev evidenci pohybů členských práv. Díky tomu snadno zjistí, kdo měl povinnost zaplatit příslušnou daň.

Autor: pro iDNES.cz


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Přehledně: Kdy jako zaměstnanci musíte sami řešit daně

Ilustarční snímek

Zaměstnanci mají výhodu. Obvykle si nemusí zatěžovat hlavu daňovými zákony, stačí jim, když do 15. února zaměstnavatele...

Termín pro daňové přiznání k nemovité věci se blíží

Ilustrační snímek

Pokud jste si v minulém roce pořídili dům, byt, chatku či jinou nemovitost, nezapomeňte vyplnit a odevzdat finančnímu...

Jak spočítat daně, když jste si přivydělali pronájmem nebo prodejem

Ilustrační snímek

Zaměstnanci, kteří si mimo svůj hlavní pracovní poměr přivydělávají, se budou muset sami vypořádat s daňovým přiznáním....

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Kurzy.cz Německý Der Spiegel připomíná, že dvacátého srpna dojde svému konci třetí záchranný balíček poskytnutý Řecku a „prozatí...

Najdete na iDNES.cz