Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dubnová terna - Německo a high yield dluhopisy

aktualizováno 
Výnosy na trzích již nejsou v červených číslech a zhodnocení o 15 % u akciových fondů nebo 8 % u dluhopisových nebylo v dubnu výjimečné. Ačkoli akcie rostou, ekonomické oživení a návrat výnosů z devadesátých let jsou v nedohlednu. Také u dluhopisů je zárukou vyšších výnosů pouze vysoké riziko. Jak si vedly fondy v uplynulém měsíci, které byly nejúspěšnější?

Přestože se světovým ekonomikám nedaří, výsledky akciových trhů hovoří o mírném optimismu. Také projev šéfa amerického FEDu Alana Greenspana, který je vždy i přes značnou neurčitost hodnocen jako ukazatel zdraví americké ekonomiky, vyzněl lépe než v minulých měsících. Ekonomické oživení by mohlo přijít v druhé polovině tohoto roku.

 

Fondy, které mají povolení působit v České republice, byly povětšinou úspěšné, o čemž přesvědčuje i následující tabulka. Investice do fondů přinesla v dubnu v průměru vždy kladný výnos (všechny výnosy jsou v měně, ve které jsou fondy denominovány).

 

Průměrná dubnová výkonnost zahraničních fondů
Typ fondů Průměr kategorie
Akciové fondy 0,36%
Smíšené fondy 2,30%
Dluhopisové fondy 0,60%
Fondy peněžního trhu 0,20%

Zdroj: AKAT ČR

 

Akciové fondy měly žně

 

Akciové trhy v začátku měsíce oslabovaly pod vlivem ekonomických ukazatelů, které sice nebyly horší než v předešlých týdnech, ale s koncem války v Iráku se k nim opět obrátila pozornost. Stručně můžeme vývoj shrnout tak, že v průmyslu stále nedochází k oživení na rozdíl od sektoru služeb, kde je jisté zlepšení již viditelné. Jiný pohled je z hlediska nezaměstnanosti, zde platí, že situace se stále zhoršuje jak v zemích Evropské unie, kde stoupá nezaměstnanost, tak v USA, kde stále roste počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti a klesá počet volných míst. Čísla, tyto výroky pouze potvrzují. Index ISM průmyslu (o kterém jsme psali v minulém komentáři ZDE) dále poklesl na 45,3 bodu z březnových 46,2. Míra nezaměstnanosti v USA stoupla z 5,8 % v březnu na 6,0 % v dubnu. Nezaměstnanost v eurozóně stoupla z 8,6 % (leden 2003) na 8,7 % (únor 2003).

 

Nicméně akciové trhy kopírovaly nárůst spotřebitelského sentimentu a spotřebitelské důvěry jak v Evropské unii, tak v USA. Index spotřebitelské důvěry v USA stoupl z historických minim v březnu na 80,1 bodu (z 61,4). Druhým faktorem, který přispěl k růstu akcií a akciových fondů, byly lepší než očekávané výsledky firem za první čtvrtletí.

 

Akciové fondy
Nejlepší Nejhorší
název výkonnost název výkonnost
CS EF SMALL & MID CAP Germany 20,15% CI Asia Stock -8,12%
CS EF GERMANY 19,22% KBC Equity Fund Japan -8,13%
Franklin Biotech Disc A 16,94% ABN AMRO Japan Eq. Fund -8,60%

Zdroj: AKAT ČR

 

Nejlépe si v dubnu vedly evropské trhy (DAX +21 %, CAC 40 +13 %, FTSE 100 +9 %), proto na prvních místech figurují fondy zaměřené na Německé akcie (další německé fondy jsou na 4., 9., 14. místě). (O vývoji v dubnu více ZDE) Druhá strana žebříčku patří fondům geograficky zaměřeným na Asii (z nichž 90 % tvoří „japonské“ fondy) a především

Chcete si vyzkoušet, jaké to je sestavit portfolio z akcií? Obchodovat s akciemi můžete v naší Investiční hře. Bez rizika a o ceny za 250 000 Kč!

Japonsko, Hong Kong a Singapur. (Index Nikkei 225 skončil se ztrátou –1,78 %.)

 

Z hlediska sektorového zaměření se po měsíci, kdy trhům vládly biotechnologie, dostal do popředí sektor financí (oborový index S&P 500 Financials za poslední tři měsíce získal 7,7 %). Tomuto sektoru ale do budoucnosti uškodilo vyrovnání státních úřadů s investičními bankami ve výši 1,4 mld. dolarů, kterým tyto banky přiznaly, že zveřejňovaly chybné analýzy a docházelo v nich ke střetu zájmů, což poškozovalo drobné investory.

 

Dluhopisové fondy
Nejlepší Nejhorší
Název výkonnost Název výkonnost
ABN AMRO Gl.Em.Mark.B.F. 9,74% ESPA Bond Dollar -2,65%
ABN AMRO Latin Am.Bond F. 9,07% ESPA Bond Dollar-Corp. -2,05%
Franklin High Yield A 8,60% CI Euro Hedge Bond -1,59%

Zdroj: AKAT ČR

 

Stále vysokou výkonnost vykazují dluhopisové fondy. Nicméně na nejvyšších

Předchozí články, věnované vývoji zahraničních fondů za příslušný měsíc, máte možnost shlédnout zde:

červen

červenec

srpen

září

říjen

listopad

prosinec

leden

únor

březen

příčkách jsou fondy, které se svým rizikem blíží akciím. První tři fondy – ABN AMRO Global Emerging Markets, Latin America a dluhopisový fond ze „stáje“ Franklin Templeton – High Yield, stejně jako další nejvýkonnější fondy investují do podnikových obligací se spekulativním ratingem (high yield), nebo obecně na trzích s vysokým kreditním rizikem. První fond v žebříčku (ze 671 fondů distribuovaných v ČR), který investuje na rozvinutých trzích nebo do dluhopisů emitentů s vysokým ratingem v investičním stupni je na 28. pozici – Global Bond Fund společnosti Templeton s výnosem 3,62 % za 1 měsíc.

 

Výnosy dluhopisů v dubnu poklesly na obou koncích výnosové křivky. Jak americký FOMC (Federal Open Market Committee, který rozhoduje o výši klíčových úrokových sazbeb v USA), ani Evropská centrální banka (ECB) nesnížily úrokové sazby. V nejbližších měsících by k takovému kroku rovněž dojít nemělo, a to ani ve světle nových čísel o inflaci a ekonomickém růstu (inflace – index CPI – v eurozóně v dubnu poklesla z 2,4 % na 2,1 % meziročně).

 

Fondy peněžního trhu
Nejlepší Nejhorší
Název výkonnost Název výkonnost
KBC Multi Cash CAD Medium 0,70% UNI-GLOBAL "Max 3 Roky" (CHF) -0,11%
ESPA Cash Euro Plus 0,36% Templeton US$ Liq. Res C -0,10%
UNI-GLOBAL "Max 3 Roky" (EUR) 0,35% JB Swiss Fr. Cash -0,02%

Zdroj: AKAT ČR

 

Obdobně jako dluhopisové trhy jsou na tom fondy peněžního trhu, které nejvíce poznamenal výrazný pokles výnosů u jednoročních splatností (-11 % v USA, -9 % v EU). Nejlepším fondem tak byl fond KBC, který investuje do střednědobých dluhopisů v kanadských dolarech. Tento fond však patří k rizikovějším a i investiční horizont je u něj delší, tj. 1,5 – 2 roky. Pro tuzemského investora, který má nejblíže k euru, je u tohoto fondu vysoké rovněž měnové riziko (výnos v CAD za poslední rok je přes 4 %, nicméně výnos přepočítaný na eura je za stejné období -9%).

 

Smíšené fondy
Nejlepší Nejhorší
Název výkonnost Název výkonnost
Templeton Global BAL A ACC 8,86% ESPA Portfolio Med Div.             -3,94%
Franklin Income BX ACC 8,60% PARVEST Dynamic Euro -2,83%
CS PF (LUX) Growth (SFR) 6,66% PARVEST Horizon 30 Euro -2,28%

Zdroj: AKAT ČR

 

Smíšené fondy měly sice v průměru nejvyšší výkonnost za duben +2,3%, nicméně to nevypovídá o tom, zda jsou skutečně „lepší“ než např. akciové fondy. Na druhou strnu musíme uznat, že rozptyl výnosů je u nich menší (+8% x -4% versus +20% x –9% u akciových fondů), což je dáno jejich současnou nízkou angažovaností na akciových trzích.

 

K dubnovým novinkám patří dva nové chráněné fondy a jeden dluhopisový fond (US High Yield Bond) Parvestu (BNP Paribas), o kterých si můžete přečíst ZDE a fond denominovaný ve slovenských korunách – KBC Multi Cash SKK. Co se bezprostředně dotýká podílníků fondů je rušení irských fondů ze skupiny Pioneer a řevedení jejich prostředků do lucemburských. Skupina se snaží odstranit „zdvojování“ stejných fondů a namísto, aby měla takřka dva stejné fondy, jeden s domicilem v Irsku a druhý v Lucembursku, přistupuje k tomuto řešení. Českých klientů se týká uzavření fondů Pioneer U.S. Growth Fund, Pioneer Euro Reserve Fund a Pioneer U.S. Real Estate Fund, které je plánováno na červen tohoto roku (více na stránce www.pioneer.cz). Klienti těchto fondů budou moci bez poplatku přestoupit do jiného fondu ze skupiny. 

 

Vybrali byste si v současné době smíšený nebo akciový fond? Věříte, že obrat je již konečně tady a je vhodné přejít k akciím? Nakupujete fondy high yield dluhopisů? Těšíme se na vaše zkušenosti.

 

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

JOSEF ŠÍMA: ATELIÉR 1934, olej na plátně, 99 x 144 cm  Cena 28,8 milionů korun...
Rekordní rok na českých aukcích: investoři utratili přes miliardu

Sběratelé a investoři loni utratili na aukcích 1,26 miliardy korun, padl historický rekord za obraz vydražený za nejvyšší cenu a řada umělců dosáhla nových...  celý článek

Ilustrační snímek
Sedm ukazatelů, podle kterých poznáte správnou akcii

Kdo by nechtěl investovat do akcií, které budou vynášet. Jenomže jak poznat tu správnou akcii? Střílet od boku a investovat naslepo rozhodně není nejlepší...  celý článek

Ilustrační snímek
Pět rad, jak nenaletět, když se vydáte do velkého světa investic

Chcete začít investovat, zhodnotit své úspory. Specialista investičních produktů UniCredit Bank Stanislav Hamerník poradí, jak první cestu na burzu zvládnout...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %
Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %

Necelý týden před volbami dál posilují preference hnutí ANO. Raketový nárůst zaznamenala SPD. Rostou také Piráti. Naopa... celý článek

Grafton Recruitment Praha
PLM APPLICATION ENGINEER | PRAGUE 8

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 35 000 - 80 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.